Avnet køber sig ind i Danmark - æder Magirus

For fem år siden solgte Magirus sin enterprise-afdeling til Avnet. Nu vil Avnet også købe resten.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Den specialiserede distributør af datacenter-løsninger, Magirus, bliver slugt af amerikanske Avnet. Det fremgår af en meddelelse til den amerikanske børs.

Magirus skal gøre Avnet mere konkurrencedygtig på det europæiske marked, er begrundelsen for købet af Magirus.

EMEA-direktør for Avnet Technology Solutions, Graeme Watt, er begejstret for opkøbet. Han mener det kommer til at give Avnets forretning - især i Frankrig og Tyskland - den rigtige volumen.

"Deres forretningsmodel er et stærkt match med vores strategi om at tilbyde flere værditilførende ydelser," siger Graeme Watts som samtidig peger på, at købet af Magirus vil give helt enestående muligheder for krydssalg.

Prøver igen

Det er ikke først gang, at Avnet køber Magirus I 2007 solgte Magirus sin volumendistributionsforretning til Avnet. Den gang var Ole Eklund nordisk direktør for Magirus. Han fulgte med over til Avnet, hvor han en periode var nordisk direktør for Avnet Technology Solutions.

Ole Eklund forlod dog Avnet allerede i 2008, for at blive nordisk salgsdirektør hos Also Actebis.

Året efter -  i 2009 - lukkede Avnet Technology Solutions i Danmark.

Magirus blev i Danmark, og med Avnets køb af Magirus er Avnet Technology Solutions igen tilbage på dansk grund.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS