Avnet køber sig ind i Danmark - æder Magirus

For fem år siden solgte Magirus sin enterprise-afdeling til Avnet. Nu vil Avnet også købe resten.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Den specialiserede distributør af datacenter-løsninger, Magirus, bliver slugt af amerikanske Avnet. Det fremgår af en meddelelse til den amerikanske børs.

Magirus skal gøre Avnet mere konkurrencedygtig på det europæiske marked, er begrundelsen for købet af Magirus.

EMEA-direktør for Avnet Technology Solutions, Graeme Watt, er begejstret for opkøbet. Han mener det kommer til at give Avnets forretning - især i Frankrig og Tyskland - den rigtige volumen.

"Deres forretningsmodel er et stærkt match med vores strategi om at tilbyde flere værditilførende ydelser," siger Graeme Watts som samtidig peger på, at købet af Magirus vil give helt enestående muligheder for krydssalg.

Prøver igen

Det er ikke først gang, at Avnet køber Magirus I 2007 solgte Magirus sin volumendistributionsforretning til Avnet. Den gang var Ole Eklund nordisk direktør for Magirus. Han fulgte med over til Avnet, hvor han en periode var nordisk direktør for Avnet Technology Solutions.

Ole Eklund forlod dog Avnet allerede i 2008, for at blive nordisk salgsdirektør hos Also Actebis.

Året efter -  i 2009 - lukkede Avnet Technology Solutions i Danmark.

Magirus blev i Danmark, og med Avnets køb af Magirus er Avnet Technology Solutions igen tilbage på dansk grund.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect