Avnet køber sig ind i Danmark - æder Magirus

For fem år siden solgte Magirus sin enterprise-afdeling til Avnet. Nu vil Avnet også købe resten.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Den specialiserede distributør af datacenter-løsninger, Magirus, bliver slugt af amerikanske Avnet. Det fremgår af en meddelelse til den amerikanske børs.

Magirus skal gøre Avnet mere konkurrencedygtig på det europæiske marked, er begrundelsen for købet af Magirus.

EMEA-direktør for Avnet Technology Solutions, Graeme Watt, er begejstret for opkøbet. Han mener det kommer til at give Avnets forretning - især i Frankrig og Tyskland - den rigtige volumen.

"Deres forretningsmodel er et stærkt match med vores strategi om at tilbyde flere værditilførende ydelser," siger Graeme Watts som samtidig peger på, at købet af Magirus vil give helt enestående muligheder for krydssalg.

Prøver igen

Det er ikke først gang, at Avnet køber Magirus I 2007 solgte Magirus sin volumendistributionsforretning til Avnet. Den gang var Ole Eklund nordisk direktør for Magirus. Han fulgte med over til Avnet, hvor han en periode var nordisk direktør for Avnet Technology Solutions.

Ole Eklund forlod dog Avnet allerede i 2008, for at blive nordisk salgsdirektør hos Also Actebis.

Året efter -  i 2009 - lukkede Avnet Technology Solutions i Danmark.

Magirus blev i Danmark, og med Avnets køb af Magirus er Avnet Technology Solutions igen tilbage på dansk grund.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos