Nu vil Kunøe sælge luksus-yachts

It-milliardæren bag blandt andet Atea og Columbus har købt aktiemajoriteten i luksusskibsværftet X-Yachts i Haderslev.

Artikel top billede

It-investoren Ib Kunøe overtager kontrollen med det sønderjyske skibsværft X-Yacht efter at Kunøes Consolidated Holding har købt 51 procent af aktierne i værftet.

Overtagelsen sker som et led i et generationsskifte, hvor de tre stiftere af værftet, Birger Hansen, Lars Jeppesen og Niels Jeppesen nu sidder tilbage med den resterende ejerandel.

Ib Kunøe indtræder som bestyrelsesformand i X-Yacht, mens en ny direktør, Hans Viggaard, der kommer fra et job hos Danfoss i Kina, overtager ledelsen den 1. september.

X-Yachts er hjemmehørende i Haderslev, og har specialiseret sig i produktion af luksus-sejlbåde i kategorierne performance cruisers og hurtigtsejlende langtursbåde til det globale marked. Trods underskud de seneste tre år på tilsammen mere end 20 millioner kroner ud af en årlig omsætning på mellem 200 og 250 millioner kroner, ønsker ejerkredsen at videreudvikle selskabets angiveligt store potentiale.

Designdirektør Niels Jeppesen, der i alle årene har haft ansvaret for X-bådenes førende position på markedet er ifølge baadmagasiner.dk glad for ændringerne i ejerkredsen bag værftet:

"Jeg glæder mig ikke bare over, at vi har fået en meget finansiel stærk medejer ind i teamet, men også over Ib Kunøes personlige engagement i X-Yachts udvikling. Det vil være med til at sikre X-Yachts førende position også i fremtiden."

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S