HP-boykot ryster ikke SKI

HP har ikke noget at komme efter. Løbende regulering af priserne i indkøbsaftaler er helt normalt, lyder det fra SKIs direktør.

Artikel top billede

HPs nej til at byde på en ny kommunal indkøbsaftale for pc'er får ikke direktør Signe Lynggaard Madsen fra SKI til at ryste på hånden.

HP er utilfreds med, at SKI har stillet krav om løbende regulering af pc-priserne i løbet af de tre år, hvor aftalen løber. Reguleringen sker på grundlag af Danmarks Statistiks "Nettoprisindeks for databehandlingsudstyr", som beregnes på grundlag af prisudviklingen på både consumer- og businessprodukter, ligesom også prisen på printere og GPS-udstyr regnes med.

Derfor frygter HP, at købe katten i sækken, hvis de skulle vinde udbuddet på aftalen, som i parentes bemærket er en eneleverandøraftale.

Men hos SKI afviser Signe Lynggaard Madsen betænkelighederne.

"Prisreguleringsmekanismer findes på flere udbudsområder og er et velkendt værktøj. Der er generelt en nedadgående tendens for priser på it-udstyr. Det har vi skullet tage højde for her, hvor vi har valgt et offentligt tilgængeligt indeks, som også indeholder priser på både computere, printere og GPS-udstyr," siger Signe Lynggaard Madsen, som understreger, at hun principielt ikke ønsker at udtale sig konkret om et igangværende udbud.

Undervejs i forløbet har producenterne haft mulighed for at stille spørgsmål til SKIs udbudsmateriale, og her har indeksreguleringen også været diskuteret. Spørgsmålene har blandt medført ændringer i reguleringen af priserne på aftalen baseret på udviklingen i dollarkursen.

"Den er lagt ind, fordi det har været meget magtpåliggende for nogle leverandører," siger Signe Lynggaard Madsen, som understreger at udbudsmaterialet skal passe til behovet hos de kommunale kunder.

"Vi har valgt den model, vi synes er rigtig ud fra de hensyn, vi har til vores kunder, så de kan følge den prisudvikling, der er i markedet. Alternativet var, at vi havde lagt en ti procents regulering ind fra år til år. Men vi synes, det er mest fair at følge den udvikling, der er i markedet," siger Signe Lynggaard Madsen.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen