HP-boykot ryster ikke SKI

HP har ikke noget at komme efter. Løbende regulering af priserne i indkøbsaftaler er helt normalt, lyder det fra SKIs direktør.

Artikel top billede

HPs nej til at byde på en ny kommunal indkøbsaftale for pc'er får ikke direktør Signe Lynggaard Madsen fra SKI til at ryste på hånden.

HP er utilfreds med, at SKI har stillet krav om løbende regulering af pc-priserne i løbet af de tre år, hvor aftalen løber. Reguleringen sker på grundlag af Danmarks Statistiks "Nettoprisindeks for databehandlingsudstyr", som beregnes på grundlag af prisudviklingen på både consumer- og businessprodukter, ligesom også prisen på printere og GPS-udstyr regnes med.

Derfor frygter HP, at købe katten i sækken, hvis de skulle vinde udbuddet på aftalen, som i parentes bemærket er en eneleverandøraftale.

Men hos SKI afviser Signe Lynggaard Madsen betænkelighederne.

"Prisreguleringsmekanismer findes på flere udbudsområder og er et velkendt værktøj. Der er generelt en nedadgående tendens for priser på it-udstyr. Det har vi skullet tage højde for her, hvor vi har valgt et offentligt tilgængeligt indeks, som også indeholder priser på både computere, printere og GPS-udstyr," siger Signe Lynggaard Madsen, som understreger, at hun principielt ikke ønsker at udtale sig konkret om et igangværende udbud.

Undervejs i forløbet har producenterne haft mulighed for at stille spørgsmål til SKIs udbudsmateriale, og her har indeksreguleringen også været diskuteret. Spørgsmålene har blandt medført ændringer i reguleringen af priserne på aftalen baseret på udviklingen i dollarkursen.

"Den er lagt ind, fordi det har været meget magtpåliggende for nogle leverandører," siger Signe Lynggaard Madsen, som understreger at udbudsmaterialet skal passe til behovet hos de kommunale kunder.

"Vi har valgt den model, vi synes er rigtig ud fra de hensyn, vi har til vores kunder, så de kan følge den prisudvikling, der er i markedet. Alternativet var, at vi havde lagt en ti procents regulering ind fra år til år. Men vi synes, det er mest fair at følge den udvikling, der er i markedet," siger Signe Lynggaard Madsen.

Evida

Løsningsarkitekt

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job