HP-boykot ryster ikke SKI

HP har ikke noget at komme efter. Løbende regulering af priserne i indkøbsaftaler er helt normalt, lyder det fra SKIs direktør.

Artikel top billede

HPs nej til at byde på en ny kommunal indkøbsaftale for pc'er får ikke direktør Signe Lynggaard Madsen fra SKI til at ryste på hånden.

HP er utilfreds med, at SKI har stillet krav om løbende regulering af pc-priserne i løbet af de tre år, hvor aftalen løber. Reguleringen sker på grundlag af Danmarks Statistiks "Nettoprisindeks for databehandlingsudstyr", som beregnes på grundlag af prisudviklingen på både consumer- og businessprodukter, ligesom også prisen på printere og GPS-udstyr regnes med.

Derfor frygter HP, at købe katten i sækken, hvis de skulle vinde udbuddet på aftalen, som i parentes bemærket er en eneleverandøraftale.

Men hos SKI afviser Signe Lynggaard Madsen betænkelighederne.

"Prisreguleringsmekanismer findes på flere udbudsområder og er et velkendt værktøj. Der er generelt en nedadgående tendens for priser på it-udstyr. Det har vi skullet tage højde for her, hvor vi har valgt et offentligt tilgængeligt indeks, som også indeholder priser på både computere, printere og GPS-udstyr," siger Signe Lynggaard Madsen, som understreger, at hun principielt ikke ønsker at udtale sig konkret om et igangværende udbud.

Undervejs i forløbet har producenterne haft mulighed for at stille spørgsmål til SKIs udbudsmateriale, og her har indeksreguleringen også været diskuteret. Spørgsmålene har blandt medført ændringer i reguleringen af priserne på aftalen baseret på udviklingen i dollarkursen.

"Den er lagt ind, fordi det har været meget magtpåliggende for nogle leverandører," siger Signe Lynggaard Madsen, som understreger at udbudsmaterialet skal passe til behovet hos de kommunale kunder.

"Vi har valgt den model, vi synes er rigtig ud fra de hensyn, vi har til vores kunder, så de kan følge den prisudvikling, der er i markedet. Alternativet var, at vi havde lagt en ti procents regulering ind fra år til år. Men vi synes, det er mest fair at følge den udvikling, der er i markedet," siger Signe Lynggaard Madsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics