SAP vil satse på nichepartnere

Alliancer med mindre og specialiserede partnere skal sammen med en langt bredere produktlinie skabe vækst i den tyske ERP-gigant.

Artikel top billede

Tyske SAP er de seneste år gået fra at være en ren ERP-producent til i dag at dække over en stribe forretningsområder, som udover ERP også består af eksempelvis sikkerheds- og managementløsninger inden for mobility, databaseløsninger og cloud-services.

Derfor satser SAP nu ifølge nordisk kanalchef Maja Løve Dybdahl på at skabe fortsat vækst gennem et tæt samarbejde med højt specialiserede nicheforhandlere, som sammen eller hver for sig kan stykke løsninger sammen til slutkunderne.

"Vi har tidligere sondret mellem service-partnere og reseller-partnere, men den strategi bliver ændret nu. Vi går målrettet efter højt specialiserede partnere - både lokalt og globalt. Det vigtigste for os er, at en partner har noget særligt at tilbyde kunderne inden for sin niche," siger Maja Løve Dybdahl.

SAP leder nu aktivt efter flere partnere og åbner sin kundebase inden for alle segmenter. Målet er, at 40 procent af SAPs softwareforretning skal gå gennem partnerkanalen. I Norden ligger det tal i dag på 25 procent.

Det kræver en udvidelse af partnerkanalen, hvor der i Norden i dag er omkring 140 partnere nogenlunde ligeligt fordelt mellem forhandlere og servicepartnere. Og Maja løve Dybdahl mener ikke, at mindre forhandlere har nogen grund til at holde sig tilbage.

"I virkeligheden er vores entry level relativt lav. Det vigtigste er ikke størrelsen, men den viden partneren har. Vi har jo rigtig mange store partnere, men vi vil gerne udvide med mindre partnere, der kan skaffe adgang til større dele af markedet. Vi har vel i dag omkring 65 forhandlere, og der vil jeg gerne have 20 mere," siger Maja Løve Dybdahl.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks