SAP vil satse på nichepartnere

Alliancer med mindre og specialiserede partnere skal sammen med en langt bredere produktlinie skabe vækst i den tyske ERP-gigant.

Artikel top billede

Tyske SAP er de seneste år gået fra at være en ren ERP-producent til i dag at dække over en stribe forretningsområder, som udover ERP også består af eksempelvis sikkerheds- og managementløsninger inden for mobility, databaseløsninger og cloud-services.

Derfor satser SAP nu ifølge nordisk kanalchef Maja Løve Dybdahl på at skabe fortsat vækst gennem et tæt samarbejde med højt specialiserede nicheforhandlere, som sammen eller hver for sig kan stykke løsninger sammen til slutkunderne.

"Vi har tidligere sondret mellem service-partnere og reseller-partnere, men den strategi bliver ændret nu. Vi går målrettet efter højt specialiserede partnere - både lokalt og globalt. Det vigtigste for os er, at en partner har noget særligt at tilbyde kunderne inden for sin niche," siger Maja Løve Dybdahl.

SAP leder nu aktivt efter flere partnere og åbner sin kundebase inden for alle segmenter. Målet er, at 40 procent af SAPs softwareforretning skal gå gennem partnerkanalen. I Norden ligger det tal i dag på 25 procent.

Det kræver en udvidelse af partnerkanalen, hvor der i Norden i dag er omkring 140 partnere nogenlunde ligeligt fordelt mellem forhandlere og servicepartnere. Og Maja løve Dybdahl mener ikke, at mindre forhandlere har nogen grund til at holde sig tilbage.

"I virkeligheden er vores entry level relativt lav. Det vigtigste er ikke størrelsen, men den viden partneren har. Vi har jo rigtig mange store partnere, men vi vil gerne udvide med mindre partnere, der kan skaffe adgang til større dele af markedet. Vi har vel i dag omkring 65 forhandlere, og der vil jeg gerne have 20 mere," siger Maja Løve Dybdahl.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S