SAP vil satse på nichepartnere

Alliancer med mindre og specialiserede partnere skal sammen med en langt bredere produktlinie skabe vækst i den tyske ERP-gigant.

Artikel top billede

Tyske SAP er de seneste år gået fra at være en ren ERP-producent til i dag at dække over en stribe forretningsområder, som udover ERP også består af eksempelvis sikkerheds- og managementløsninger inden for mobility, databaseløsninger og cloud-services.

Derfor satser SAP nu ifølge nordisk kanalchef Maja Løve Dybdahl på at skabe fortsat vækst gennem et tæt samarbejde med højt specialiserede nicheforhandlere, som sammen eller hver for sig kan stykke løsninger sammen til slutkunderne.

"Vi har tidligere sondret mellem service-partnere og reseller-partnere, men den strategi bliver ændret nu. Vi går målrettet efter højt specialiserede partnere - både lokalt og globalt. Det vigtigste for os er, at en partner har noget særligt at tilbyde kunderne inden for sin niche," siger Maja Løve Dybdahl.

SAP leder nu aktivt efter flere partnere og åbner sin kundebase inden for alle segmenter. Målet er, at 40 procent af SAPs softwareforretning skal gå gennem partnerkanalen. I Norden ligger det tal i dag på 25 procent.

Det kræver en udvidelse af partnerkanalen, hvor der i Norden i dag er omkring 140 partnere nogenlunde ligeligt fordelt mellem forhandlere og servicepartnere. Og Maja løve Dybdahl mener ikke, at mindre forhandlere har nogen grund til at holde sig tilbage.

"I virkeligheden er vores entry level relativt lav. Det vigtigste er ikke størrelsen, men den viden partneren har. Vi har jo rigtig mange store partnere, men vi vil gerne udvide med mindre partnere, der kan skaffe adgang til større dele af markedet. Vi har vel i dag omkring 65 forhandlere, og der vil jeg gerne have 20 mere," siger Maja Løve Dybdahl.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS