Windows 8 kommer på markedet i august

Toronto: Forhandlere, udviklere og pc-producenter kan allerede begynde at sælge Windows 8 fra begyndelsen af næste måned. Retail-forhandlere må dog vente med at få Windows 8-pc'er på hylderne til slutningen af oktober.

Artikel top billede

Toronto: (opdateret) Microsoft annoncerede i dag, mandag, at Windows 8 bliver frigivet fra begyndelsen af næste måned, hvor forhandlere, udviklere og OEM-producenter kan begynde at sælge den nye version af verdens største computerstyresystem.

Det fortalte lederen af Microsofts globale Windows-division, Tami Reller, mandag formiddag ved Microsofts WPC (Worldwide Partner Conference) i Toronto.

Lanceringen i august er den såkaldte RTM (Release to Manufactoring), som betyder, at forhandlere kan begynde at forberede egne og kundernes systemer til den nye Windows-version.

Almindelige forbrugere må dog vente helt frem til slutningen af oktober, før de første Windows 8 kommer på hylderne i butikkerne.

Også topchefen Steve Ballmer brugte i sin keynote til Microsoft-forhandlerne meget energi på at fortælle om af Windows 8. Han sammenlignede betydningen af den kommende lancering med den skelsætede lancering af Windows i 1995-versionen.

"Windows 8 er den vigtigste deal for dette firma de seneste 17 år, og en kæmpe-kæmpe deal for vores partnere. Windows er kernen i Microsoft - den lim, der binder alt sammen," lød det fra Ballmer, som henviste til, at Windows i dag har 1,3 milliarder bruger på globalt plan, og at Microsoft i sine forecasts regner med, at der i løbet af det næste års tid vil bliver solgt 375 millioner Windows-pc'er.

Den nye Windows bliver tilgængelig på 109 forskellige sprog - heriblandt også dansk. Samtidig tilbyder Microsoft en opgradering fra Windows 7 til 8 for 119 kroner.

Ifølge Tami Reller står producenter klar med hundredevis af forskellige devices, som kan køre den nye version af Windows.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S