Windows 8 kommer på markedet i august

Toronto: Forhandlere, udviklere og pc-producenter kan allerede begynde at sælge Windows 8 fra begyndelsen af næste måned. Retail-forhandlere må dog vente med at få Windows 8-pc'er på hylderne til slutningen af oktober.

Artikel top billede

Toronto: (opdateret) Microsoft annoncerede i dag, mandag, at Windows 8 bliver frigivet fra begyndelsen af næste måned, hvor forhandlere, udviklere og OEM-producenter kan begynde at sælge den nye version af verdens største computerstyresystem.

Det fortalte lederen af Microsofts globale Windows-division, Tami Reller, mandag formiddag ved Microsofts WPC (Worldwide Partner Conference) i Toronto.

Lanceringen i august er den såkaldte RTM (Release to Manufactoring), som betyder, at forhandlere kan begynde at forberede egne og kundernes systemer til den nye Windows-version.

Almindelige forbrugere må dog vente helt frem til slutningen af oktober, før de første Windows 8 kommer på hylderne i butikkerne.

Også topchefen Steve Ballmer brugte i sin keynote til Microsoft-forhandlerne meget energi på at fortælle om af Windows 8. Han sammenlignede betydningen af den kommende lancering med den skelsætede lancering af Windows i 1995-versionen.

"Windows 8 er den vigtigste deal for dette firma de seneste 17 år, og en kæmpe-kæmpe deal for vores partnere. Windows er kernen i Microsoft - den lim, der binder alt sammen," lød det fra Ballmer, som henviste til, at Windows i dag har 1,3 milliarder bruger på globalt plan, og at Microsoft i sine forecasts regner med, at der i løbet af det næste års tid vil bliver solgt 375 millioner Windows-pc'er.

Den nye Windows bliver tilgængelig på 109 forskellige sprog - heriblandt også dansk. Samtidig tilbyder Microsoft en opgradering fra Windows 7 til 8 for 119 kroner.

Ifølge Tami Reller står producenter klar med hundredevis af forskellige devices, som kan køre den nye version af Windows.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job