Millionunderskud i Telekæden

Telekædens fremtid synes en anelse dyster, da virksomheden kommer ud af 2011 med et stort underskud. Og 2012 lover heller ikke overskud på bundlinjen.

Artikel top billede

2011 har været et hårdt år for koncernen med hjemsted i Randers. Telekæden kom nemlig ud af seneste regnskabsår med minus halvanden million på bundlinjen.

Det er andet år i træk, at Telekæden har været en underskudsgivende forretning. I 2010 sluttede virksomheden nemlig med et underskud på knap 1,2 millioner kroner før skat.

De negative resultater kommer efter en hel årrække med beskedne overskud på 150.000-500.000. Ikke siden 2005 har forhandleren leveret millionoverskud.

Og det bliver ikke i 2012, at Telekæden igen runder millionen.

Direktør Rolf Erik Ovesen fortæller til CRN, at Telekæden i efteråret 2011 som følge af de skuffende resultater og de opsagte samarbejdsaftaler tog hul på et større reetableringsarbejde, der skal sikre et fremtidigt forretningsgrundlag, som kan give overskud. Derfor tror Rolf Erik Ovesen ikke på overskud i 2012, da omlægningen er en dyr affære.

I selskabets årsregnskab skriver ledelsen da også:

"Telekæden A/S forventer, at omstillingsprocessen vil fortsætte det første halvår af 2012 med underskud. Herefter forventes de nye aktiviteter at give positiv indtjening, således at indtjeningen for 2012 forventes at nå et niveau omkring nul kroner."

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S