Millionunderskud i Telekæden

Telekædens fremtid synes en anelse dyster, da virksomheden kommer ud af 2011 med et stort underskud. Og 2012 lover heller ikke overskud på bundlinjen.

Artikel top billede

2011 har været et hårdt år for koncernen med hjemsted i Randers. Telekæden kom nemlig ud af seneste regnskabsår med minus halvanden million på bundlinjen.

Det er andet år i træk, at Telekæden har været en underskudsgivende forretning. I 2010 sluttede virksomheden nemlig med et underskud på knap 1,2 millioner kroner før skat.

De negative resultater kommer efter en hel årrække med beskedne overskud på 150.000-500.000. Ikke siden 2005 har forhandleren leveret millionoverskud.

Og det bliver ikke i 2012, at Telekæden igen runder millionen.

Direktør Rolf Erik Ovesen fortæller til CRN, at Telekæden i efteråret 2011 som følge af de skuffende resultater og de opsagte samarbejdsaftaler tog hul på et større reetableringsarbejde, der skal sikre et fremtidigt forretningsgrundlag, som kan give overskud. Derfor tror Rolf Erik Ovesen ikke på overskud i 2012, da omlægningen er en dyr affære.

I selskabets årsregnskab skriver ledelsen da også:

"Telekæden A/S forventer, at omstillingsprocessen vil fortsætte det første halvår af 2012 med underskud. Herefter forventes de nye aktiviteter at give positiv indtjening, således at indtjeningen for 2012 forventes at nå et niveau omkring nul kroner."

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Private Cloud Engineers – din ekspertise styrker Danmarks sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Softværket

    Bliv AI Lead i Softværket

    Sydjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse