Millionunderskud i Telekæden

Telekædens fremtid synes en anelse dyster, da virksomheden kommer ud af 2011 med et stort underskud. Og 2012 lover heller ikke overskud på bundlinjen.

Artikel top billede

2011 har været et hårdt år for koncernen med hjemsted i Randers. Telekæden kom nemlig ud af seneste regnskabsår med minus halvanden million på bundlinjen.

Det er andet år i træk, at Telekæden har været en underskudsgivende forretning. I 2010 sluttede virksomheden nemlig med et underskud på knap 1,2 millioner kroner før skat.

De negative resultater kommer efter en hel årrække med beskedne overskud på 150.000-500.000. Ikke siden 2005 har forhandleren leveret millionoverskud.

Og det bliver ikke i 2012, at Telekæden igen runder millionen.

Direktør Rolf Erik Ovesen fortæller til CRN, at Telekæden i efteråret 2011 som følge af de skuffende resultater og de opsagte samarbejdsaftaler tog hul på et større reetableringsarbejde, der skal sikre et fremtidigt forretningsgrundlag, som kan give overskud. Derfor tror Rolf Erik Ovesen ikke på overskud i 2012, da omlægningen er en dyr affære.

I selskabets årsregnskab skriver ledelsen da også:

"Telekæden A/S forventer, at omstillingsprocessen vil fortsætte det første halvår af 2012 med underskud. Herefter forventes de nye aktiviteter at give positiv indtjening, således at indtjeningen for 2012 forventes at nå et niveau omkring nul kroner."

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S