Millionunderskud i Telekæden

Telekædens fremtid synes en anelse dyster, da virksomheden kommer ud af 2011 med et stort underskud. Og 2012 lover heller ikke overskud på bundlinjen.

Artikel top billede

2011 har været et hårdt år for koncernen med hjemsted i Randers. Telekæden kom nemlig ud af seneste regnskabsår med minus halvanden million på bundlinjen.

Det er andet år i træk, at Telekæden har været en underskudsgivende forretning. I 2010 sluttede virksomheden nemlig med et underskud på knap 1,2 millioner kroner før skat.

De negative resultater kommer efter en hel årrække med beskedne overskud på 150.000-500.000. Ikke siden 2005 har forhandleren leveret millionoverskud.

Og det bliver ikke i 2012, at Telekæden igen runder millionen.

Direktør Rolf Erik Ovesen fortæller til CRN, at Telekæden i efteråret 2011 som følge af de skuffende resultater og de opsagte samarbejdsaftaler tog hul på et større reetableringsarbejde, der skal sikre et fremtidigt forretningsgrundlag, som kan give overskud. Derfor tror Rolf Erik Ovesen ikke på overskud i 2012, da omlægningen er en dyr affære.

I selskabets årsregnskab skriver ledelsen da også:

"Telekæden A/S forventer, at omstillingsprocessen vil fortsætte det første halvår af 2012 med underskud. Herefter forventes de nye aktiviteter at give positiv indtjening, således at indtjeningen for 2012 forventes at nå et niveau omkring nul kroner."

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Roskilde Universitet

IT-Infrastruktur systemadministrator

Region Sjælland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS