Hackere fodrer Wikileaks med emails fra regering

Medlemmer af Anonymous hævder at have hjulpet Wikileaks med at lække emails, der tilhører den syriske regering.

Artikel top billede

I sidste uge begyndte WikiLeaks at offentliggøre en massiv guldgrube af emails fra den syriske regering.

Nu hævder medlemmer af hackergruppen Anonymous hævder, at de hjalp Wikileaks med at skaffe de omkring 2,5 millioner emails, skriver britiske V3.

"Mens De Forenede Nationer sad tilbage og teoretiserede om situationen i Syrien, tog Anonymous affære," skriver medlemmer i en pressemeddelelse.

Medlemmer af hacktivist-bevægelsen har angiveligt arbejdet sammen med bloggere, demonstranter og aktivister for dels at hjælpe dem med at undgå overvågning, dels at overvåge det syriske internet.

Fangede al-Assads personlige mails

Ifølge V3 forsøgte medlemmer af Anonymous Syrien, AntiSec, og Peoples Liberation Front at kapre data fra syriske servere i begyndelsen af februar.

Hacktivisterne arbejdede døgnet rundt, indtil de til sidst fik adgang til et massivt datadump, der skulle have taget flere uger at hente ned og gå igennem.

Det førte i midten af marts til personlige emails fra den syriske præsident Bashar al-Assad og hans kone Asma.

Disse emails blev herefter frigivet til pressen.

De resterende næsten 2,5 millioner emails overdrog Anonymous-hackerne til WikiLeaks, som derfor kunne offentliggøre dem for syv dage siden, skriver V3.

Langt fra sidste partnerskab

Anonymous har tidligere i år hjulpet WikiLeaks med at skaffe dokumenter, og der er intet, der tyder på, at det er det sidste partnerskab mellem de to organisationer.

I hvert fald har Anonymous lovet flere af den slags læk i fremtiden.

"Dette er blot begyndelsen. Forvent mange flere afsløringer af denne type i fremtiden, efterhånden som det vidunderlige partnerskab mellem WikiLeaks og Anonymous fortsætter med at vokse sig stærkere og ændre den menneskelige historie," lyder det blandt andet i en erklæring fra gruppen ifølge V3.

I februar gik den nye alliances arbejde ud over det amerikanske sikkerhedsfirma Stratfor, som blev lettet for omkring fem millioner interne emails.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse