Hackere fodrer Wikileaks med emails fra regering

Medlemmer af Anonymous hævder at have hjulpet Wikileaks med at lække emails, der tilhører den syriske regering.

Artikel top billede

I sidste uge begyndte WikiLeaks at offentliggøre en massiv guldgrube af emails fra den syriske regering.

Nu hævder medlemmer af hackergruppen Anonymous hævder, at de hjalp Wikileaks med at skaffe de omkring 2,5 millioner emails, skriver britiske V3.

"Mens De Forenede Nationer sad tilbage og teoretiserede om situationen i Syrien, tog Anonymous affære," skriver medlemmer i en pressemeddelelse.

Medlemmer af hacktivist-bevægelsen har angiveligt arbejdet sammen med bloggere, demonstranter og aktivister for dels at hjælpe dem med at undgå overvågning, dels at overvåge det syriske internet.

Fangede al-Assads personlige mails

Ifølge V3 forsøgte medlemmer af Anonymous Syrien, AntiSec, og Peoples Liberation Front at kapre data fra syriske servere i begyndelsen af februar.

Hacktivisterne arbejdede døgnet rundt, indtil de til sidst fik adgang til et massivt datadump, der skulle have taget flere uger at hente ned og gå igennem.

Det førte i midten af marts til personlige emails fra den syriske præsident Bashar al-Assad og hans kone Asma.

Disse emails blev herefter frigivet til pressen.

De resterende næsten 2,5 millioner emails overdrog Anonymous-hackerne til WikiLeaks, som derfor kunne offentliggøre dem for syv dage siden, skriver V3.

Langt fra sidste partnerskab

Anonymous har tidligere i år hjulpet WikiLeaks med at skaffe dokumenter, og der er intet, der tyder på, at det er det sidste partnerskab mellem de to organisationer.

I hvert fald har Anonymous lovet flere af den slags læk i fremtiden.

"Dette er blot begyndelsen. Forvent mange flere afsløringer af denne type i fremtiden, efterhånden som det vidunderlige partnerskab mellem WikiLeaks og Anonymous fortsætter med at vokse sig stærkere og ændre den menneskelige historie," lyder det blandt andet i en erklæring fra gruppen ifølge V3.

I februar gik den nye alliances arbejde ud over det amerikanske sikkerhedsfirma Stratfor, som blev lettet for omkring fem millioner interne emails.

Læses lige nu

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS