Hackere fodrer Wikileaks med emails fra regering

Medlemmer af Anonymous hævder at have hjulpet Wikileaks med at lække emails, der tilhører den syriske regering.

Artikel top billede

I sidste uge begyndte WikiLeaks at offentliggøre en massiv guldgrube af emails fra den syriske regering.

Nu hævder medlemmer af hackergruppen Anonymous hævder, at de hjalp Wikileaks med at skaffe de omkring 2,5 millioner emails, skriver britiske V3.

"Mens De Forenede Nationer sad tilbage og teoretiserede om situationen i Syrien, tog Anonymous affære," skriver medlemmer i en pressemeddelelse.

Medlemmer af hacktivist-bevægelsen har angiveligt arbejdet sammen med bloggere, demonstranter og aktivister for dels at hjælpe dem med at undgå overvågning, dels at overvåge det syriske internet.

Fangede al-Assads personlige mails

Ifølge V3 forsøgte medlemmer af Anonymous Syrien, AntiSec, og Peoples Liberation Front at kapre data fra syriske servere i begyndelsen af februar.

Hacktivisterne arbejdede døgnet rundt, indtil de til sidst fik adgang til et massivt datadump, der skulle have taget flere uger at hente ned og gå igennem.

Det førte i midten af marts til personlige emails fra den syriske præsident Bashar al-Assad og hans kone Asma.

Disse emails blev herefter frigivet til pressen.

De resterende næsten 2,5 millioner emails overdrog Anonymous-hackerne til WikiLeaks, som derfor kunne offentliggøre dem for syv dage siden, skriver V3.

Langt fra sidste partnerskab

Anonymous har tidligere i år hjulpet WikiLeaks med at skaffe dokumenter, og der er intet, der tyder på, at det er det sidste partnerskab mellem de to organisationer.

I hvert fald har Anonymous lovet flere af den slags læk i fremtiden.

"Dette er blot begyndelsen. Forvent mange flere afsløringer af denne type i fremtiden, efterhånden som det vidunderlige partnerskab mellem WikiLeaks og Anonymous fortsætter med at vokse sig stærkere og ændre den menneskelige historie," lyder det blandt andet i en erklæring fra gruppen ifølge V3.

I februar gik den nye alliances arbejde ud over det amerikanske sikkerhedsfirma Stratfor, som blev lettet for omkring fem millioner interne emails.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College