Download Microsoft Office 2013 nu

Microsoft lancerer "touch"-venlig kontorpakke.

Artikel top billede

På et pressemøde i aftes kunne Microsoft fortælle nyt om den opdaterede version af firmaets kontorpakke, Office, - og Office 365.

Office 2013 er nu tilgængelig i en "Office Customer Preview"-version.

Den kan downloades hos Microsoft. Versionen er lavet specifikt til Windows 8, men fungerer også i Windows 7. Fokuseringen på Windows 8 betyder, at Office 2013 især skal kunne bruges på mobile enheder med touch og stylus - men også sædvanlige skrivebords-pc'er. Den er optimeret til Metro-fladen i Windows 8. Se blandt andet i videoen nederst og hele præsentationen ved Steve Ballmer her.

Sådan ser den nye Office-pakke ud

Metro-udseendet betyder, at for eksempel Outlook har fået en større opbygning, så notifikationer kan vises i Metro-fladens "fliser".
Udvalgte personer har forinden haft adgang til den nu offentlige udgave af Office 2013 (Office 15). Blandt andet Windows-guruen Paul Thurrott.

Han skriver på sin blog, at han har brugt Office 2013 det meste af året. Han har en grundig gennemgang af nyheder og ændringer i de forskellige programmer. Han er især imponeret over den hurtige og forsimplede installationsproces samt forbedringer i OneNote. Se hans gennemgang af nyheder i Office 2013 her.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S