Tæsket på McDonalds for at gå med fremtidens brille

Dårlig start for Googles smarte briller.

Artikel top billede

Snart vil Google få os alle til at gå med intelligente briller. Project Glass er Googles bud på at smelte internet og computer sammen med mennesker.

Men den sammensmeltning er vi måske slet ikke klar til endnu.

Den canadiske forsker Steve Mann blev forleden tæsket på en McDonalds restaurant i Frankring - udelukkende for at gå med en brille med indbygget computer og kamera.
Andre gæster på restauranten følte sig overvåget, og personale på stedet kastede sig derfor over videnskabsmanden.

Verdens første cyborg

Steve Mann kalder sig selv for verdens første cyborg. Allerede i 80'erne begyndte han at iklæde sig teknologi og filme sin tilværelse. Se billeder nederst.

Den model, som Steve Mann iøjeblikket går rundt med, minder meget om Googles kommende brille. En tynd skinne over øjnene og et computer-glasøje, der dækker det ene øje.
På sin tur rundt i Paris havde ingen sikkerhedspersonale på de otte museer, han besøgte, bemærket brillerne. Men på McDonalds fik de alarmklokker til at ringe.

Han fortæller, at flere ansatte greb fat i ham, slog ud efter ham og til sidst skubbede ham ud på gaden.
Først forsøgte en ansat at rive brillerne af canadieren, men brillerne er fastgjort til hovedet - og skal pilles af med specielt værktøj. Det forsøgte Steve Mann at forklare ved at fremvise dokumentationen fra sin læge. Men dokumentationen blev krøllet sammen og ødelagt.

En indbygget sikkerhedsmekanisme i brillerne betyder, at der bliver taget billeder, når ejermanden bliver overfaldet. Så den uheldige gæst har billeder af alle, der kom i nærheden af ham.

Steve Mann har en længere detaljeret gennemgang af episoden på sin hjemmeside, hvor han efterlyser vidner og hjælp til at komme i kontakt med McDonalds - for at finde ud af, hvad han gjorde forkert.

Optrinnet i Paris er en dårlig start for augmediated reality indbygget i tøj eller bærbare apparater. Men mon ikke Googles Project Glass kan ændre på opfattelsen af det i fremtiden.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network