Tæsket på McDonalds for at gå med fremtidens brille

Dårlig start for Googles smarte briller.

Artikel top billede

Snart vil Google få os alle til at gå med intelligente briller. Project Glass er Googles bud på at smelte internet og computer sammen med mennesker.

Men den sammensmeltning er vi måske slet ikke klar til endnu.

Den canadiske forsker Steve Mann blev forleden tæsket på en McDonalds restaurant i Frankring - udelukkende for at gå med en brille med indbygget computer og kamera.
Andre gæster på restauranten følte sig overvåget, og personale på stedet kastede sig derfor over videnskabsmanden.

Verdens første cyborg

Steve Mann kalder sig selv for verdens første cyborg. Allerede i 80'erne begyndte han at iklæde sig teknologi og filme sin tilværelse. Se billeder nederst.

Den model, som Steve Mann iøjeblikket går rundt med, minder meget om Googles kommende brille. En tynd skinne over øjnene og et computer-glasøje, der dækker det ene øje.
På sin tur rundt i Paris havde ingen sikkerhedspersonale på de otte museer, han besøgte, bemærket brillerne. Men på McDonalds fik de alarmklokker til at ringe.

Han fortæller, at flere ansatte greb fat i ham, slog ud efter ham og til sidst skubbede ham ud på gaden.
Først forsøgte en ansat at rive brillerne af canadieren, men brillerne er fastgjort til hovedet - og skal pilles af med specielt værktøj. Det forsøgte Steve Mann at forklare ved at fremvise dokumentationen fra sin læge. Men dokumentationen blev krøllet sammen og ødelagt.

En indbygget sikkerhedsmekanisme i brillerne betyder, at der bliver taget billeder, når ejermanden bliver overfaldet. Så den uheldige gæst har billeder af alle, der kom i nærheden af ham.

Steve Mann har en længere detaljeret gennemgang af episoden på sin hjemmeside, hvor han efterlyser vidner og hjælp til at komme i kontakt med McDonalds - for at finde ud af, hvad han gjorde forkert.

Optrinnet i Paris er en dårlig start for augmediated reality indbygget i tøj eller bærbare apparater. Men mon ikke Googles Project Glass kan ændre på opfattelsen af det i fremtiden.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S