Tæsket på McDonalds for at gå med fremtidens brille

Dårlig start for Googles smarte briller.

Artikel top billede

Snart vil Google få os alle til at gå med intelligente briller. Project Glass er Googles bud på at smelte internet og computer sammen med mennesker.

Men den sammensmeltning er vi måske slet ikke klar til endnu.

Den canadiske forsker Steve Mann blev forleden tæsket på en McDonalds restaurant i Frankring - udelukkende for at gå med en brille med indbygget computer og kamera.
Andre gæster på restauranten følte sig overvåget, og personale på stedet kastede sig derfor over videnskabsmanden.

Verdens første cyborg

Steve Mann kalder sig selv for verdens første cyborg. Allerede i 80'erne begyndte han at iklæde sig teknologi og filme sin tilværelse. Se billeder nederst.

Den model, som Steve Mann iøjeblikket går rundt med, minder meget om Googles kommende brille. En tynd skinne over øjnene og et computer-glasøje, der dækker det ene øje.
På sin tur rundt i Paris havde ingen sikkerhedspersonale på de otte museer, han besøgte, bemærket brillerne. Men på McDonalds fik de alarmklokker til at ringe.

Han fortæller, at flere ansatte greb fat i ham, slog ud efter ham og til sidst skubbede ham ud på gaden.
Først forsøgte en ansat at rive brillerne af canadieren, men brillerne er fastgjort til hovedet - og skal pilles af med specielt værktøj. Det forsøgte Steve Mann at forklare ved at fremvise dokumentationen fra sin læge. Men dokumentationen blev krøllet sammen og ødelagt.

En indbygget sikkerhedsmekanisme i brillerne betyder, at der bliver taget billeder, når ejermanden bliver overfaldet. Så den uheldige gæst har billeder af alle, der kom i nærheden af ham.

Steve Mann har en længere detaljeret gennemgang af episoden på sin hjemmeside, hvor han efterlyser vidner og hjælp til at komme i kontakt med McDonalds - for at finde ud af, hvad han gjorde forkert.

Optrinnet i Paris er en dårlig start for augmediated reality indbygget i tøj eller bærbare apparater. Men mon ikke Googles Project Glass kan ændre på opfattelsen af det i fremtiden.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse