Brug dine øje som joystick

Du skal kun have 300 kroner op af lommen.

Artikel top billede

Når prisen på teknologi falder, begynder der at ske interessante ting.

Forskere fra England har nu presset prisen på et øjestyret joystick ned på cirka 300 kroner. Som udgangspunkt skal det give handicappede mulighed for at styre computere med øjnene.

Det er ansatte på Imperial College London, der har opfundet eye-tracking apparatet, som kan styre en computer. Det vil sige både bruge den til at læse emails, surfe på nettet og spille computerspil.

Teknologien er ikke ny, men det er interessant, at prisen nu er så langt nede, at den kan anvendes mere bredt.

Det virker med Pong

Systemer er basalt set bygget op af to kameraer fra spillekonsoller. 

Det bestod lakmusprøven og tillod, at handicappede testpersoner uden hænder kunne spille spillet Pong. I stedet for at hive og flå i et joystick skulle testpersonerne blot bruge deres øjne.

Opsætningen har især vist sig at være mere præcis i forhold til at registrere museklik. Hvor lignende teknologier har haft svært ved at bestemme, om en bevægelse i øjet var et bevidst "klik", så er englændernes system god til netop det.

Forskerne håber, at de også kan programmere systemet til at registrere, hvor langt eller kort en person kigger. Anvendelsesmulighederne er mange, men ud over at betjene en computer skal det også bruges til at betjene kørestole og lignende.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S