Brug dine øje som joystick

Du skal kun have 300 kroner op af lommen.

Artikel top billede

Når prisen på teknologi falder, begynder der at ske interessante ting.

Forskere fra England har nu presset prisen på et øjestyret joystick ned på cirka 300 kroner. Som udgangspunkt skal det give handicappede mulighed for at styre computere med øjnene.

Det er ansatte på Imperial College London, der har opfundet eye-tracking apparatet, som kan styre en computer. Det vil sige både bruge den til at læse emails, surfe på nettet og spille computerspil.

Teknologien er ikke ny, men det er interessant, at prisen nu er så langt nede, at den kan anvendes mere bredt.

Det virker med Pong

Systemer er basalt set bygget op af to kameraer fra spillekonsoller. 

Det bestod lakmusprøven og tillod, at handicappede testpersoner uden hænder kunne spille spillet Pong. I stedet for at hive og flå i et joystick skulle testpersonerne blot bruge deres øjne.

Opsætningen har især vist sig at være mere præcis i forhold til at registrere museklik. Hvor lignende teknologier har haft svært ved at bestemme, om en bevægelse i øjet var et bevidst "klik", så er englændernes system god til netop det.

Forskerne håber, at de også kan programmere systemet til at registrere, hvor langt eller kort en person kigger. Anvendelsesmulighederne er mange, men ud over at betjene en computer skal det også bruges til at betjene kørestole og lignende.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S