Brug dine øje som joystick

Du skal kun have 300 kroner op af lommen.

Artikel top billede

Når prisen på teknologi falder, begynder der at ske interessante ting.

Forskere fra England har nu presset prisen på et øjestyret joystick ned på cirka 300 kroner. Som udgangspunkt skal det give handicappede mulighed for at styre computere med øjnene.

Det er ansatte på Imperial College London, der har opfundet eye-tracking apparatet, som kan styre en computer. Det vil sige både bruge den til at læse emails, surfe på nettet og spille computerspil.

Teknologien er ikke ny, men det er interessant, at prisen nu er så langt nede, at den kan anvendes mere bredt.

Det virker med Pong

Systemer er basalt set bygget op af to kameraer fra spillekonsoller. 

Det bestod lakmusprøven og tillod, at handicappede testpersoner uden hænder kunne spille spillet Pong. I stedet for at hive og flå i et joystick skulle testpersonerne blot bruge deres øjne.

Opsætningen har især vist sig at være mere præcis i forhold til at registrere museklik. Hvor lignende teknologier har haft svært ved at bestemme, om en bevægelse i øjet var et bevidst "klik", så er englændernes system god til netop det.

Forskerne håber, at de også kan programmere systemet til at registrere, hvor langt eller kort en person kigger. Anvendelsesmulighederne er mange, men ud over at betjene en computer skal det også bruges til at betjene kørestole og lignende.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos