Telekæden ser lyst på fremtiden

Telekoncernen har to hårde år bag sig med betydelige underskud på bundlinjen. Det får nogle til at spørge, om vi nærmer os enden på Telekæden? Svaret er nej, da CRN spørger koncerndirektør Rolf Ovesen.

Artikel top billede

På godt og vel et år har Telekæden mistet størstedelen af de operatører, kæden samarbejdede med. Koncernen kom ud af 2011 med et underskud på omkring 1,5 millioner kroner. Alt dette til trods er direktør Rolf Ovesen optimistisk omkring kædens fremtid.

"Vi har ikke brugt tid på at være irriterede over de opsagte operatøraftaler. Vi har i stedet brugt et år på at tænke os om og få skabt vores egen fremtid. Og i dag ser vi rigtig lyst på fremtiden," bedyrer Rolf Ovesen til CRN.

Han lægger dog ikke skjul på, at de ophørte operatøraftaler har påvirket tallene i regnskabet, men fortæller, at de afsluttede samarbejder også har givet anledning til nogle positive ændringer i selskabet.

"Vi besluttede at fokusere på vores egne abonnementer og har derfor reetableret hele virksomheden, opsagt vores sidste operatør og lavet vores egen service-provider-aftale. Så vi er godt på vej igen," hævder Rolf Ovesen og fortsætter:

"Vi har holdt vores ordinæraktionærmøde, hvor aktionærerne var helt rolige og trygge ved der, hvor vi er og er på vej hen."

Og trods de seneste to års store underskud har kæden stadig en egenkapital på godt og vel 6,5 millioner kroner.

Desuden fortæller Rolf Ovesen, at Telekæden siden september har fået 18 nye forhandlere og tre nye erhvervscentre. Yderligere begynder flere Click- og Photocare-forretninger også at sælge Telekædens produkter.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S