Telekæden ser lyst på fremtiden

Telekoncernen har to hårde år bag sig med betydelige underskud på bundlinjen. Det får nogle til at spørge, om vi nærmer os enden på Telekæden? Svaret er nej, da CRN spørger koncerndirektør Rolf Ovesen.

Artikel top billede

På godt og vel et år har Telekæden mistet størstedelen af de operatører, kæden samarbejdede med. Koncernen kom ud af 2011 med et underskud på omkring 1,5 millioner kroner. Alt dette til trods er direktør Rolf Ovesen optimistisk omkring kædens fremtid.

"Vi har ikke brugt tid på at være irriterede over de opsagte operatøraftaler. Vi har i stedet brugt et år på at tænke os om og få skabt vores egen fremtid. Og i dag ser vi rigtig lyst på fremtiden," bedyrer Rolf Ovesen til CRN.

Han lægger dog ikke skjul på, at de ophørte operatøraftaler har påvirket tallene i regnskabet, men fortæller, at de afsluttede samarbejder også har givet anledning til nogle positive ændringer i selskabet.

"Vi besluttede at fokusere på vores egne abonnementer og har derfor reetableret hele virksomheden, opsagt vores sidste operatør og lavet vores egen service-provider-aftale. Så vi er godt på vej igen," hævder Rolf Ovesen og fortsætter:

"Vi har holdt vores ordinæraktionærmøde, hvor aktionærerne var helt rolige og trygge ved der, hvor vi er og er på vej hen."

Og trods de seneste to års store underskud har kæden stadig en egenkapital på godt og vel 6,5 millioner kroner.

Desuden fortæller Rolf Ovesen, at Telekæden siden september har fået 18 nye forhandlere og tre nye erhvervscentre. Yderligere begynder flere Click- og Photocare-forretninger også at sælge Telekædens produkter.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S