Telekæden ser lyst på fremtiden

Telekoncernen har to hårde år bag sig med betydelige underskud på bundlinjen. Det får nogle til at spørge, om vi nærmer os enden på Telekæden? Svaret er nej, da CRN spørger koncerndirektør Rolf Ovesen.

Artikel top billede

På godt og vel et år har Telekæden mistet størstedelen af de operatører, kæden samarbejdede med. Koncernen kom ud af 2011 med et underskud på omkring 1,5 millioner kroner. Alt dette til trods er direktør Rolf Ovesen optimistisk omkring kædens fremtid.

"Vi har ikke brugt tid på at være irriterede over de opsagte operatøraftaler. Vi har i stedet brugt et år på at tænke os om og få skabt vores egen fremtid. Og i dag ser vi rigtig lyst på fremtiden," bedyrer Rolf Ovesen til CRN.

Han lægger dog ikke skjul på, at de ophørte operatøraftaler har påvirket tallene i regnskabet, men fortæller, at de afsluttede samarbejder også har givet anledning til nogle positive ændringer i selskabet.

"Vi besluttede at fokusere på vores egne abonnementer og har derfor reetableret hele virksomheden, opsagt vores sidste operatør og lavet vores egen service-provider-aftale. Så vi er godt på vej igen," hævder Rolf Ovesen og fortsætter:

"Vi har holdt vores ordinæraktionærmøde, hvor aktionærerne var helt rolige og trygge ved der, hvor vi er og er på vej hen."

Og trods de seneste to års store underskud har kæden stadig en egenkapital på godt og vel 6,5 millioner kroner.

Desuden fortæller Rolf Ovesen, at Telekæden siden september har fået 18 nye forhandlere og tre nye erhvervscentre. Yderligere begynder flere Click- og Photocare-forretninger også at sælge Telekædens produkter.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,