Facebook er ikke egnet til markedsføring

SOCIALE MEDIER: Flere eksperter mener, at det umiddelbart er en dårlig investering at bruge penge på social marketing.

Artikel top billede

En hel del både større og mindre såvel nationale som internationale virksomheder har hidtil brugt mange millioner kroner på at reklamere på blandt andet Facebook. Men den tendens er for nedadgående.

Sådan tolker globale freelancer.com i hvert fald udviklingen i typen og mængden af jobopslag på nettet.

Virksomheden har talt sammen, at antallet af Facebook-relaterede jobs er faldet med hele 14 procent i andet kvartal af 2012 i forhold til årets første tre måneder, mens Twitter-relaterede stillinger er faldet med knap halvanden procent.

"Annoncører og eksperter i sociale medier er begyndt at sætte spørgsmålstegn ved effekten af og den økonomiske vinding ved social marketing," skriver freelancer.com's administrerende direktør Matt Barrie i en pressemeddelelse på virksomhedens hjemmeside.

Og han er ikke alene om den opfattelse.

"Firmaer, der beskæftiger sig med alt fra forbrugerelektronik til finansielle services, fortæller os, at de ikke længere er sikre på, at Facebook er det bedste sted at bruge deres social marketing-budgetter," beretter Forrester-forsker Nate Elliot.

Helt konkret har bilgiganten General Motors og andre virksomheder på Fortune 500-listen droppet at købe reklameplads på Facebook.

Kæmpeannoncøren har ellers ifølge Wall Street Journal brugt op mod 10 millioner dollars på Facebook-reklamer. Penge General Motors i dag anser for spildte.

Business Insider skriver da også, at Facebook-annoncer heller ikke får særlig mange klik - i hvert fald ikke sammenlignet med klikraterne for Google-annoncer. De får nemlig hele ti gange flere klik.

Dansk skepsis

Det er ikke kun i det store udland, at eksperterne er skeptisk overfor de sociale mediers potentiale inden for markedsføring.

Danske Andreas Johannsen fra it-virksomheden Klean mener ikke, at social marketing er den bedste måde at få udbytte af de sociale medier.

Tidligere på ugen fortalte han her på CRN, at de sociale mediers force derimod ligger i mulighederne for at fastholde, pleje og udbygge relationer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland