Facebook er ikke egnet til markedsføring

SOCIALE MEDIER: Flere eksperter mener, at det umiddelbart er en dårlig investering at bruge penge på social marketing.

Artikel top billede

En hel del både større og mindre såvel nationale som internationale virksomheder har hidtil brugt mange millioner kroner på at reklamere på blandt andet Facebook. Men den tendens er for nedadgående.

Sådan tolker globale freelancer.com i hvert fald udviklingen i typen og mængden af jobopslag på nettet.

Virksomheden har talt sammen, at antallet af Facebook-relaterede jobs er faldet med hele 14 procent i andet kvartal af 2012 i forhold til årets første tre måneder, mens Twitter-relaterede stillinger er faldet med knap halvanden procent.

"Annoncører og eksperter i sociale medier er begyndt at sætte spørgsmålstegn ved effekten af og den økonomiske vinding ved social marketing," skriver freelancer.com's administrerende direktør Matt Barrie i en pressemeddelelse på virksomhedens hjemmeside.

Og han er ikke alene om den opfattelse.

"Firmaer, der beskæftiger sig med alt fra forbrugerelektronik til finansielle services, fortæller os, at de ikke længere er sikre på, at Facebook er det bedste sted at bruge deres social marketing-budgetter," beretter Forrester-forsker Nate Elliot.

Helt konkret har bilgiganten General Motors og andre virksomheder på Fortune 500-listen droppet at købe reklameplads på Facebook.

Kæmpeannoncøren har ellers ifølge Wall Street Journal brugt op mod 10 millioner dollars på Facebook-reklamer. Penge General Motors i dag anser for spildte.

Business Insider skriver da også, at Facebook-annoncer heller ikke får særlig mange klik - i hvert fald ikke sammenlignet med klikraterne for Google-annoncer. De får nemlig hele ti gange flere klik.

Dansk skepsis

Det er ikke kun i det store udland, at eksperterne er skeptisk overfor de sociale mediers potentiale inden for markedsføring.

Danske Andreas Johannsen fra it-virksomheden Klean mener ikke, at social marketing er den bedste måde at få udbytte af de sociale medier.

Tidligere på ugen fortalte han her på CRN, at de sociale mediers force derimod ligger i mulighederne for at fastholde, pleje og udbygge relationer.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks