"Danskernes snyd bremser lovlige tjenester"

Rettighedsalliancen kan ikke sige, om det er kriminelt at bruge amerikanske filmtjenester i Danmark. Men det er i hvert fald "snyd".

Artikel top billede

I går kunne analysefirmaet YouGov oplyse, at danskerne i uændret omfang downloader ulovligt, streamer film på nettet eller bruger tekniske krumspring for at bruge amerikanske tjenester til at se film og tv-serier. 

Danskernes argument er, at det er for dyrt at bruge lovlige alternativer - og at indhold ofte kommer til Danmark lang tid efter, at det har været tilgængeligt i udlandet.

Men den holdning er netop med til at ødelægge muligheden for at få oprettet lovlige tjenester, som danskerne ellers efterspørger. Det siger Rettighedsalliancen til DR

"Alle de film, som findes på Netflix og på Hulu.com, er clearet til det amerikanske marked, men ikke til det danske. Når man bruger de udenlandske tjenester, ved man godt, man snyder de danske distributører, og det mener jeg er forkert," siger Maria Fredenslund, der er jurist og talskvinde for Rettighedsalliancen, til DR.

Hun mener, at hvis danskerne rent faktisk ønsker sig tjenester som Netflix til Danmark, så skal de stoppe med at "snyde" sig adgang til amerikanske alternativer. Ellers bliver de danske producenter og rettighedshavere aldrig klar over, hvor stort behovet for at lave danske lovlige tjenester er, mener alliancens talskvinde.

Kriminelt eller snyd?

Der har været flere forsøg på at kategorisere, om det er ulovligt eller ej at bruge udenlandske videotjenester i Danmark ved at bruge VPN eller andre krumspring.
Her på ComON har eksperter i flere omgang forklaret, at det med stor sandsynlighed ikke er ulovligt at bruge tjenesterne, selv om de ikke er henvendt danske forbrugere.

Maria Fredenslund vil heller ikke lægge hovedet på blokken og kalde fantasifulde forbrugere for kriminelle, men deres "snyd" er med til at bremse den danske udvikling.

"Der bliver knoklet på livet løs for at finde nogle modeller, som vil virke herhjemme. Det er i alles interesse at finde nogle løsninger som tilfredsstiller både forbrugere og rettighedshavere," siger hun til DR og opforder danske forbrugere til at bruge danske tjenester.

De tjenester kunne være Headweb, Yousee.tv eller TV2 Play. Inden af disse tjenester har dog et prisniveau eller udvalg som for eksempel Netflix og Hulu.com.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S