"Danskernes snyd bremser lovlige tjenester"

Rettighedsalliancen kan ikke sige, om det er kriminelt at bruge amerikanske filmtjenester i Danmark. Men det er i hvert fald "snyd".

Artikel top billede

I går kunne analysefirmaet YouGov oplyse, at danskerne i uændret omfang downloader ulovligt, streamer film på nettet eller bruger tekniske krumspring for at bruge amerikanske tjenester til at se film og tv-serier. 

Danskernes argument er, at det er for dyrt at bruge lovlige alternativer - og at indhold ofte kommer til Danmark lang tid efter, at det har været tilgængeligt i udlandet.

Men den holdning er netop med til at ødelægge muligheden for at få oprettet lovlige tjenester, som danskerne ellers efterspørger. Det siger Rettighedsalliancen til DR

"Alle de film, som findes på Netflix og på Hulu.com, er clearet til det amerikanske marked, men ikke til det danske. Når man bruger de udenlandske tjenester, ved man godt, man snyder de danske distributører, og det mener jeg er forkert," siger Maria Fredenslund, der er jurist og talskvinde for Rettighedsalliancen, til DR.

Hun mener, at hvis danskerne rent faktisk ønsker sig tjenester som Netflix til Danmark, så skal de stoppe med at "snyde" sig adgang til amerikanske alternativer. Ellers bliver de danske producenter og rettighedshavere aldrig klar over, hvor stort behovet for at lave danske lovlige tjenester er, mener alliancens talskvinde.

Kriminelt eller snyd?

Der har været flere forsøg på at kategorisere, om det er ulovligt eller ej at bruge udenlandske videotjenester i Danmark ved at bruge VPN eller andre krumspring.
Her på ComON har eksperter i flere omgang forklaret, at det med stor sandsynlighed ikke er ulovligt at bruge tjenesterne, selv om de ikke er henvendt danske forbrugere.

Maria Fredenslund vil heller ikke lægge hovedet på blokken og kalde fantasifulde forbrugere for kriminelle, men deres "snyd" er med til at bremse den danske udvikling.

"Der bliver knoklet på livet løs for at finde nogle modeller, som vil virke herhjemme. Det er i alles interesse at finde nogle løsninger som tilfredsstiller både forbrugere og rettighedshavere," siger hun til DR og opforder danske forbrugere til at bruge danske tjenester.

De tjenester kunne være Headweb, Yousee.tv eller TV2 Play. Inden af disse tjenester har dog et prisniveau eller udvalg som for eksempel Netflix og Hulu.com.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse