Lær af de store: gå i dialog på de sociale medier

SOCIALE MEDIER: Virksomheder bevæger sig væk fra de store reklamekampagner på de sociale medier og satser i stedet på dialog med den enkelte bruger.

Artikel top billede

Selvom der stadig postes mange reklamekroner i Facebook, viser en undersøgelse af Burson-Marsteller i samarbejde med Visible Technologies, at verdens 100 største virksomheder ikke kun er at finde i reklamerullen. I dag kan du også komme i kontakt med virksomhederne via deres egne sites, profiler, grupper og kanaler.

Og det er netop her, ekspert i sociale medier og strategisk webkommunikation Andreas Johannsen fra Klean mener, de sociale mediers potentiale ligger.

"Der er en udbredt opfattelse af sociale medier som platforme for de her kæmpestore kampagner. Men der, hvor der virkelig er noget at hente på de sociale medier, er i relationerne til dine kunder og samarbejdspartnere," fortæller han til CRN.

Og noget tyder på, at den opfattelse også langsomt breder sig blandt verdens største virksomheder. I hvert fald har Fortune 100-virksomhederne nu gennemsnitligt hele 10 Twitter-profiler, 10 Facebook-sider, otte Youtube-kanaler og knap tre profiler på Google+.

Ifølge Andreas Johannsen er det imidlertid ikke nok at være synlig på sociale sites. Den enkelte virksomhed skal også være til stede og i dialog med brugerne.

Resultaterne af Burson-Marsteller-undersøgelsen viser da også tydeligt, at virksomhederne ikke længere ser de sociale medier som envejskommunikation. De besvarer 70 procent af kommentarerne på deres vægge, tidslinjer og hvad den slags nu hedder på de enkelte medier. 79 procent af de Twitter-aktive virksomheder retweeter. Og 93 procent af virksomhedernes Facebook-sider opdateres ugentligt.

Når de store virksomheder med råd til de rigtig store reklamefremstød alligevel investerer i at pleje image og relationer via de sociale onlinefora, er det fordi, det giver et forretningsmæssigt afkast at være i målrettet kontakt med den enkelte.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S