Lær af de store: gå i dialog på de sociale medier

SOCIALE MEDIER: Virksomheder bevæger sig væk fra de store reklamekampagner på de sociale medier og satser i stedet på dialog med den enkelte bruger.

Artikel top billede

Selvom der stadig postes mange reklamekroner i Facebook, viser en undersøgelse af Burson-Marsteller i samarbejde med Visible Technologies, at verdens 100 største virksomheder ikke kun er at finde i reklamerullen. I dag kan du også komme i kontakt med virksomhederne via deres egne sites, profiler, grupper og kanaler.

Og det er netop her, ekspert i sociale medier og strategisk webkommunikation Andreas Johannsen fra Klean mener, de sociale mediers potentiale ligger.

"Der er en udbredt opfattelse af sociale medier som platforme for de her kæmpestore kampagner. Men der, hvor der virkelig er noget at hente på de sociale medier, er i relationerne til dine kunder og samarbejdspartnere," fortæller han til CRN.

Og noget tyder på, at den opfattelse også langsomt breder sig blandt verdens største virksomheder. I hvert fald har Fortune 100-virksomhederne nu gennemsnitligt hele 10 Twitter-profiler, 10 Facebook-sider, otte Youtube-kanaler og knap tre profiler på Google+.

Ifølge Andreas Johannsen er det imidlertid ikke nok at være synlig på sociale sites. Den enkelte virksomhed skal også være til stede og i dialog med brugerne.

Resultaterne af Burson-Marsteller-undersøgelsen viser da også tydeligt, at virksomhederne ikke længere ser de sociale medier som envejskommunikation. De besvarer 70 procent af kommentarerne på deres vægge, tidslinjer og hvad den slags nu hedder på de enkelte medier. 79 procent af de Twitter-aktive virksomheder retweeter. Og 93 procent af virksomhedernes Facebook-sider opdateres ugentligt.

Når de store virksomheder med råd til de rigtig store reklamefremstød alligevel investerer i at pleje image og relationer via de sociale onlinefora, er det fordi, det giver et forretningsmæssigt afkast at være i målrettet kontakt med den enkelte.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS