Lær af de store: gå i dialog på de sociale medier

SOCIALE MEDIER: Virksomheder bevæger sig væk fra de store reklamekampagner på de sociale medier og satser i stedet på dialog med den enkelte bruger.

Artikel top billede

Selvom der stadig postes mange reklamekroner i Facebook, viser en undersøgelse af Burson-Marsteller i samarbejde med Visible Technologies, at verdens 100 største virksomheder ikke kun er at finde i reklamerullen. I dag kan du også komme i kontakt med virksomhederne via deres egne sites, profiler, grupper og kanaler.

Og det er netop her, ekspert i sociale medier og strategisk webkommunikation Andreas Johannsen fra Klean mener, de sociale mediers potentiale ligger.

"Der er en udbredt opfattelse af sociale medier som platforme for de her kæmpestore kampagner. Men der, hvor der virkelig er noget at hente på de sociale medier, er i relationerne til dine kunder og samarbejdspartnere," fortæller han til CRN.

Og noget tyder på, at den opfattelse også langsomt breder sig blandt verdens største virksomheder. I hvert fald har Fortune 100-virksomhederne nu gennemsnitligt hele 10 Twitter-profiler, 10 Facebook-sider, otte Youtube-kanaler og knap tre profiler på Google+.

Ifølge Andreas Johannsen er det imidlertid ikke nok at være synlig på sociale sites. Den enkelte virksomhed skal også være til stede og i dialog med brugerne.

Resultaterne af Burson-Marsteller-undersøgelsen viser da også tydeligt, at virksomhederne ikke længere ser de sociale medier som envejskommunikation. De besvarer 70 procent af kommentarerne på deres vægge, tidslinjer og hvad den slags nu hedder på de enkelte medier. 79 procent af de Twitter-aktive virksomheder retweeter. Og 93 procent af virksomhedernes Facebook-sider opdateres ugentligt.

Når de store virksomheder med råd til de rigtig store reklamefremstød alligevel investerer i at pleje image og relationer via de sociale onlinefora, er det fordi, det giver et forretningsmæssigt afkast at være i målrettet kontakt med den enkelte.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo