Lær af de store: gå i dialog på de sociale medier

SOCIALE MEDIER: Virksomheder bevæger sig væk fra de store reklamekampagner på de sociale medier og satser i stedet på dialog med den enkelte bruger.

Artikel top billede

Selvom der stadig postes mange reklamekroner i Facebook, viser en undersøgelse af Burson-Marsteller i samarbejde med Visible Technologies, at verdens 100 største virksomheder ikke kun er at finde i reklamerullen. I dag kan du også komme i kontakt med virksomhederne via deres egne sites, profiler, grupper og kanaler.

Og det er netop her, ekspert i sociale medier og strategisk webkommunikation Andreas Johannsen fra Klean mener, de sociale mediers potentiale ligger.

"Der er en udbredt opfattelse af sociale medier som platforme for de her kæmpestore kampagner. Men der, hvor der virkelig er noget at hente på de sociale medier, er i relationerne til dine kunder og samarbejdspartnere," fortæller han til CRN.

Og noget tyder på, at den opfattelse også langsomt breder sig blandt verdens største virksomheder. I hvert fald har Fortune 100-virksomhederne nu gennemsnitligt hele 10 Twitter-profiler, 10 Facebook-sider, otte Youtube-kanaler og knap tre profiler på Google+.

Ifølge Andreas Johannsen er det imidlertid ikke nok at være synlig på sociale sites. Den enkelte virksomhed skal også være til stede og i dialog med brugerne.

Resultaterne af Burson-Marsteller-undersøgelsen viser da også tydeligt, at virksomhederne ikke længere ser de sociale medier som envejskommunikation. De besvarer 70 procent af kommentarerne på deres vægge, tidslinjer og hvad den slags nu hedder på de enkelte medier. 79 procent af de Twitter-aktive virksomheder retweeter. Og 93 procent af virksomhedernes Facebook-sider opdateres ugentligt.

Når de store virksomheder med råd til de rigtig store reklamefremstød alligevel investerer i at pleje image og relationer via de sociale onlinefora, er det fordi, det giver et forretningsmæssigt afkast at være i målrettet kontakt med den enkelte.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Formpipe Software A/S

    Junior Applikations-konsulent

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S