Lær af de store: gå i dialog på de sociale medier

SOCIALE MEDIER: Virksomheder bevæger sig væk fra de store reklamekampagner på de sociale medier og satser i stedet på dialog med den enkelte bruger.

Artikel top billede

Selvom der stadig postes mange reklamekroner i Facebook, viser en undersøgelse af Burson-Marsteller i samarbejde med Visible Technologies, at verdens 100 største virksomheder ikke kun er at finde i reklamerullen. I dag kan du også komme i kontakt med virksomhederne via deres egne sites, profiler, grupper og kanaler.

Og det er netop her, ekspert i sociale medier og strategisk webkommunikation Andreas Johannsen fra Klean mener, de sociale mediers potentiale ligger.

"Der er en udbredt opfattelse af sociale medier som platforme for de her kæmpestore kampagner. Men der, hvor der virkelig er noget at hente på de sociale medier, er i relationerne til dine kunder og samarbejdspartnere," fortæller han til CRN.

Og noget tyder på, at den opfattelse også langsomt breder sig blandt verdens største virksomheder. I hvert fald har Fortune 100-virksomhederne nu gennemsnitligt hele 10 Twitter-profiler, 10 Facebook-sider, otte Youtube-kanaler og knap tre profiler på Google+.

Ifølge Andreas Johannsen er det imidlertid ikke nok at være synlig på sociale sites. Den enkelte virksomhed skal også være til stede og i dialog med brugerne.

Resultaterne af Burson-Marsteller-undersøgelsen viser da også tydeligt, at virksomhederne ikke længere ser de sociale medier som envejskommunikation. De besvarer 70 procent af kommentarerne på deres vægge, tidslinjer og hvad den slags nu hedder på de enkelte medier. 79 procent af de Twitter-aktive virksomheder retweeter. Og 93 procent af virksomhedernes Facebook-sider opdateres ugentligt.

Når de store virksomheder med råd til de rigtig store reklamefremstød alligevel investerer i at pleje image og relationer via de sociale onlinefora, er det fordi, det giver et forretningsmæssigt afkast at være i målrettet kontakt med den enkelte.

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist til IT i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S