Betech Data får ny direktør

Efter bare halvandet år i direktørstolen rykker Per Ikov tilbage på posten som bestyrelsesformand.

Artikel top billede

Foto: Per Ikov forlader posten som administrerende direktør bare halvandet år efter, han tiltrådte stillingen.

Distributøren fra Skovlunde indledte sommeren med en ledelsesændring, idet Per Ikov forlod posten som administrerende direktør i Betech Data den 2. juli. Han har dog ikke forladt virksomheden.

Per Ikov vender tilbage til sin tidligere rolle som bestyrelsesformand. En rolle, det ikke er mere end 18 måneder siden, han sidst bestred. I perioden fra 1. oktober 2008 til 5. januar 2011, sad Per Ikov nemlig også for bordenden under bestyrelsesmøderne.

På grund af ferie har det ikke været muligt at få en kommentar fra Per Ikov, om hvorfor han vender tilbage til sin tidligere bestyrelsespost. Betech Data oplyser blot i en pressemeddelelse, at han fortsat vil deltage aktivt i den strategiske udvikling af virksomheden.

Den nye direktør er fundet blandt virksomhedens egne medarbejdere og hedder Michael Schwartz. Han kom til Betech Data i september 2011, hvor han som AEC Business Manager har været en del af selskabets ledelsesgruppe. Michael Schwartz overtog officielt direktørtitlen 2. juli 2012, men på grund af ferie har det heller ikke været muligt at få en kommentar fra manden, som altså sætter sig bag direktørens skrivebord efter sommerferien.

Svenskejede Betech Data, der er CAD-distributør for Autodesk i Danmark og Norge, får derved en særdeles erfaren CAD-mand i førersædet. Michael Schwartz har næsten ligeså lang erfaring med CAD-branchen som den 26-årige distributionsvirksomhed. Før han kom til Betech Data, har han blandt andet været mere end seks år hos CAD Point, fem år hos CAD Kompagniet og 11 år hos Autodesk.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS