20: 20 Mobile laver millionoverskud

Efter syv år med meget svingende resultater, laver 20:20 Mobile nu får andet år i træk overskud. Denne gang overstiger resultatet den gyldne million.

Artikel top billede

Teledistributøren 20:20 Mobile afslutter regnskabsåret 2011/2012 med et overskud på knap 1,2 millioner kroner før skat.

Vi skal helt tilbage til 2004 for at finde det seneste 20:20 Mobile-regnskab med over en million kroner på bundlinjen. Den gang sluttede teledistributøren året med et resultat på cirka 2,7millioner kroner før skat. Siden har resultaterne været meget svingende.

Flere gange har selskabet nærmet sig den gyldne million, men kalender skulle altså stå på 2011/2012, før 20:20 Mobile altså igen havde mere end en million i overskud ved udgangen af regnskabsåret. I 2007 stod der imidlertid også et ettal efterfulgt at seks cifre på bundlinjen, desværre havde resultatet et negativt fortegn.

Det seneste regnskabsårs flotte resultat er næsten en tredobling af 2010-resultatet på 486.000 kroner.

Nej, det er ikke en fejl

Når CRN sammenligner 2011/2012-regnskabet med 2010-resultatet, skyldes det, at 20:20 Mobile i 2011 omlagde regnskabsåret fra 1.1-31.12 til 1.4-31.3. Dermed er de første tre måneder af 2011 opgjort i et separat regnskab. For at have fulde 12 måneders fortjeneste at sammenligne med 2011/2012-resultatet er det altså 2010-regnskabet, der skal drages paralleller til.

Mere om samme emne

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S