Labtech går ind i hovedstaden: Køber to butikker

Aalborg-forhandler er gået i københavnsk offensiv, og har købt to butikker i hovedstadsområdet. Det er allerede en succes-historie, hævder direktøren.

Artikel top billede

"Nu har jeg udbedt mig samarbejde med andre forhandlere i lang tid. Men det er ikke blevet til noget. Derfor har jeg nu selv gjort noget ved det."

Sådan lyder Labtech-direktør Frank B. Andersens forklaring på, at han har købt to sjællandske computerbutikker.

Det er Computerbutik i Rungsted og Datatel Partner i Valby, som Frank B. Andersen har købt af NCH (tidligere Nordisc Computer Holding).

Og det er en handel, som Frank B. Andersen tilkendegiver, at han er godt tilfreds med.

"Vi overtog butikkerne flyvende her første juni. Og de har allerede givet overskud den første måned. Det er nogle dygtige folk, jeg har fået med," fortæller han til CRN.

Sammen med to butikker har Frank B. Andersen overtaget medarbejderne. Og det er ikke med planer om at fyre og skære til.

"Indtil videre har jeg da sat to medarbejdere op i tid. Det vigtige for mig er, at jeg har fået nogle folk, der er motiverede og gerne vil i gang. Det har været afgørende for mig, for ellers var det aldrig blevet til noget," konstaterer han.

I følge Labtech-ejeren kom handlen med de to computerbutikker i stand ved, at han hørte fra en leverandør, at Torben Morell fra NCH ønskede at sælge de to butikker. Frank B. Andersen ringede og fik en aftale om, at han kunne komme og se butikkerne.

Ugen før første juni fik NCH og Frank B. Andersen lavet en aftale. Og 1. juni kørte butikkerne videre under Labtechs ejerskab.

"Hvornår og om de kommer til at hedde Labtech må tiden vise. Butikscheferne får lov til lige så stille og roligt at vise, hvad de kan. Når de siger, de er klar, så kan de få lov til at hedde Labtech," siger Frank B. Andersen.

Frank B. Andersen ønsker ikke at fortælle, hvad han har betalt for de to butikker.

"Men vi var derude, hvor både Torben (Morell fra NCH, red.) og jeg hylede. Og så er det jo en fair pris, synes jeg."

Labtech-direktøren mener i hvert fald, han har gjort en god forretning.

"Jeg kan ikke sige andet, end at jeg har været pisseheldig. Der er nogle folk derovre, som er dygtige, men har været i en pine, fordi ejerne måske ikke havde fokus på dem. Det får de nu hos os," slår Frank B. Andersen fast.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job