Microsoft indrømmer: Surface giver os problemer med OEM-partnere

I en meddelelse til de amerikanske børsmyndigheder erkender Microsoft, at Surface ikke skaber det perfekte samtale-klima mellem softwaregiganten og de store hardware-producenter.

Artikel top billede

Hvad der ikke blev sagt under annonceringen af Microsofts kommende tablet, Surface, har Microsoft nu erkendt overfor de amerikanske børsmyndigheder (SEC).

Microsofts beslutning om selv at producere en tablet-pc kan belaste forholdet mellem Microsoft og de store producenter alvorligt. Men det er en indrømmelse, som er godt skjult. Den er gemt som en note i en 100-sider lang meddelelse til SEC. Det afslører New York Times.

"Vores Surface-enheder vil konkurrere med produkter lavet af vores OEM-partnere, hvilket kan få konsekvenser for deres fremtidige satsning [Microsoft bruger ordet commitment, red] på vores platform"

Microsoft har tidligere indrømmet at store partnere som Asus og Acer ikke har været informeret om Microsofts beslutning om selv at lave hardware.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job