Microsoft indrømmer: Surface giver os problemer med OEM-partnere

I en meddelelse til de amerikanske børsmyndigheder erkender Microsoft, at Surface ikke skaber det perfekte samtale-klima mellem softwaregiganten og de store hardware-producenter.

Artikel top billede

Hvad der ikke blev sagt under annonceringen af Microsofts kommende tablet, Surface, har Microsoft nu erkendt overfor de amerikanske børsmyndigheder (SEC).

Microsofts beslutning om selv at producere en tablet-pc kan belaste forholdet mellem Microsoft og de store producenter alvorligt. Men det er en indrømmelse, som er godt skjult. Den er gemt som en note i en 100-sider lang meddelelse til SEC. Det afslører New York Times.

"Vores Surface-enheder vil konkurrere med produkter lavet af vores OEM-partnere, hvilket kan få konsekvenser for deres fremtidige satsning [Microsoft bruger ordet commitment, red] på vores platform"

Microsoft har tidligere indrømmet at store partnere som Asus og Acer ikke har været informeret om Microsofts beslutning om selv at lave hardware.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job