Derfor opkøber It Company konkurrent i Randers

Hurtige sælgere er den forkerte recept for jysk forhandler. Derfor kan flere opkøb blive nødvendige for at opfylde de vækstplaner, som skal sikre overlevelse.

Artikel top billede

IT Company-direktør Michael Schou har en plan. Den går ud på, at han skal have mindst femten konsulenter. Derfor har den randrusianske infrastrukturforhandler nu købt konkurrenten ASL Data, og taget ejeren Arno Larsen ind som partner og chefkonsulent, og kommer dermed op på otte konsulenter.Det var Arno Larsen fra ASL Data, der selv kontaktede IT Company og foreslog et samarbejde. Det passede som fod i hose til Michael Schous ambitioner for IT Company.

"Det var lige til højrebenet. Vi har begge drevet forretning her lokalt i ti år. Og så kender vi hinanden og har gået på teknisk skole sammen," fortæller IT Companys direktør Michael Schou.

Sammen med ASL data får IT Company tilført både ekspertise og mindst 100 kunder. Det er Michael Schou glad for, for han tror, at markedsudfordringerne med hosting og cloud betyder, at man som især infrastrukturforhandler er nødt til at komme op på en vis størrelse.

"Min drøm er at vi rammer 15 mand, så er vi lige nøjagtig så store og fleksible, at vi kan agere i det voldsomt skiftende marked.  Vi skulle gerne ramme de ti mand i år," konstaterer han.

Men han er helt på det rene, at han måske skal ud i flere opkøb, for at nå op på de 15 konsulenter, han gerne vil have. Det handler både om at få adgang til de rigtige folk, og få adgang til kunder.

"Jag har prøvet at lave kanvas og ansatte sælgere til at hente nye kunder. Men jeg har ikke fundet de vises sten eller en opskrift på, hvordan man får nye kunder på den rigtige måde.  Vi har altid haft en organisk vækst, men det er stadig begrænset i forhold til den klump af kunder man kan få ved opkøb," siger han.

Michael Schou tror at flere forhandlere er i samme overvejelser, som han.

"Når man står overfor udfordringer med for eksempel Office 365 og kundernes ønske om hosting, så skal man have folk nok til at blive certificeret og få de kernekompetencer, der skal til. Jeg tror mange lige nu overvejer om de skal købe op, lade sig købe op eller indgå i en fusion. For med mindre man ønsker selv at arbejde 24/7, så skal man være flere folk. Der skal være plads til at have de rigtige kompetencer og holde fri," konstaterer han og fortsætter:

"Så vi har nok ikke gjort vores sidste opkøb."

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til SAP kompetencecenter

    Københavnsområdet

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S