Derfor opkøber It Company konkurrent i Randers

Hurtige sælgere er den forkerte recept for jysk forhandler. Derfor kan flere opkøb blive nødvendige for at opfylde de vækstplaner, som skal sikre overlevelse.

Artikel top billede

IT Company-direktør Michael Schou har en plan. Den går ud på, at han skal have mindst femten konsulenter. Derfor har den randrusianske infrastrukturforhandler nu købt konkurrenten ASL Data, og taget ejeren Arno Larsen ind som partner og chefkonsulent, og kommer dermed op på otte konsulenter.Det var Arno Larsen fra ASL Data, der selv kontaktede IT Company og foreslog et samarbejde. Det passede som fod i hose til Michael Schous ambitioner for IT Company.

"Det var lige til højrebenet. Vi har begge drevet forretning her lokalt i ti år. Og så kender vi hinanden og har gået på teknisk skole sammen," fortæller IT Companys direktør Michael Schou.

Sammen med ASL data får IT Company tilført både ekspertise og mindst 100 kunder. Det er Michael Schou glad for, for han tror, at markedsudfordringerne med hosting og cloud betyder, at man som især infrastrukturforhandler er nødt til at komme op på en vis størrelse.

"Min drøm er at vi rammer 15 mand, så er vi lige nøjagtig så store og fleksible, at vi kan agere i det voldsomt skiftende marked.  Vi skulle gerne ramme de ti mand i år," konstaterer han.

Men han er helt på det rene, at han måske skal ud i flere opkøb, for at nå op på de 15 konsulenter, han gerne vil have. Det handler både om at få adgang til de rigtige folk, og få adgang til kunder.

"Jag har prøvet at lave kanvas og ansatte sælgere til at hente nye kunder. Men jeg har ikke fundet de vises sten eller en opskrift på, hvordan man får nye kunder på den rigtige måde.  Vi har altid haft en organisk vækst, men det er stadig begrænset i forhold til den klump af kunder man kan få ved opkøb," siger han.

Michael Schou tror at flere forhandlere er i samme overvejelser, som han.

"Når man står overfor udfordringer med for eksempel Office 365 og kundernes ønske om hosting, så skal man have folk nok til at blive certificeret og få de kernekompetencer, der skal til. Jeg tror mange lige nu overvejer om de skal købe op, lade sig købe op eller indgå i en fusion. For med mindre man ønsker selv at arbejde 24/7, så skal man være flere folk. Der skal være plads til at have de rigtige kompetencer og holde fri," konstaterer han og fortsætter:

"Så vi har nok ikke gjort vores sidste opkøb."

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    KMD A/S

    Engagement Manager | Energy & Utility

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job