Derfor opkøber It Company konkurrent i Randers

Hurtige sælgere er den forkerte recept for jysk forhandler. Derfor kan flere opkøb blive nødvendige for at opfylde de vækstplaner, som skal sikre overlevelse.

Artikel top billede

IT Company-direktør Michael Schou har en plan. Den går ud på, at han skal have mindst femten konsulenter. Derfor har den randrusianske infrastrukturforhandler nu købt konkurrenten ASL Data, og taget ejeren Arno Larsen ind som partner og chefkonsulent, og kommer dermed op på otte konsulenter.Det var Arno Larsen fra ASL Data, der selv kontaktede IT Company og foreslog et samarbejde. Det passede som fod i hose til Michael Schous ambitioner for IT Company.

"Det var lige til højrebenet. Vi har begge drevet forretning her lokalt i ti år. Og så kender vi hinanden og har gået på teknisk skole sammen," fortæller IT Companys direktør Michael Schou.

Sammen med ASL data får IT Company tilført både ekspertise og mindst 100 kunder. Det er Michael Schou glad for, for han tror, at markedsudfordringerne med hosting og cloud betyder, at man som især infrastrukturforhandler er nødt til at komme op på en vis størrelse.

"Min drøm er at vi rammer 15 mand, så er vi lige nøjagtig så store og fleksible, at vi kan agere i det voldsomt skiftende marked.  Vi skulle gerne ramme de ti mand i år," konstaterer han.

Men han er helt på det rene, at han måske skal ud i flere opkøb, for at nå op på de 15 konsulenter, han gerne vil have. Det handler både om at få adgang til de rigtige folk, og få adgang til kunder.

"Jag har prøvet at lave kanvas og ansatte sælgere til at hente nye kunder. Men jeg har ikke fundet de vises sten eller en opskrift på, hvordan man får nye kunder på den rigtige måde.  Vi har altid haft en organisk vækst, men det er stadig begrænset i forhold til den klump af kunder man kan få ved opkøb," siger han.

Michael Schou tror at flere forhandlere er i samme overvejelser, som han.

"Når man står overfor udfordringer med for eksempel Office 365 og kundernes ønske om hosting, så skal man have folk nok til at blive certificeret og få de kernekompetencer, der skal til. Jeg tror mange lige nu overvejer om de skal købe op, lade sig købe op eller indgå i en fusion. For med mindre man ønsker selv at arbejde 24/7, så skal man være flere folk. Der skal være plads til at have de rigtige kompetencer og holde fri," konstaterer han og fortsætter:

"Så vi har nok ikke gjort vores sidste opkøb."

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Paychex Europe

Scrum Master

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S