Amerikansk missil-forsvar påvirket af porno?

Pentagon: Missil-styrings-computere må helst ikke bruges til besøg på sex-sider.

Artikel top billede

Hvad der kunne lyde som en hel-plat joke om premature, varmesøgende missilaffyringer er tilsyneladende den skinbarlige virkelighed i det amerikanske forsvar.

Åbenbart er porno-surfing så udbredt på de computere, man anvender i det amerikanske missilforsvar, at chefen for Pentagons  Missile Defense Agency, MDA, har set sig nødsaget til at udsende et memo, der forbyder de ansatte at bruge missilforsvarets computere til "upassende" formål.

Memoet med den løftede pegefinger blev opsnappet af nyhedstjenesten Bloomberg, der kan gengive dele af ordlyden.

Her skriver MDA's executive director John James Jr. blandt andet:

"Nærmere betegnet har der været tilfælde, hvor ansatte og eksternt tilnyttede personer har besøgt hjemmesider eller sendt beskeder, der indeholdt pornografiske eller sexuelt eksplicitte billeder."

Pornosider kan som Bloomberg påpeger, udgøre en sikkerhedsrisiko, fordi den besøgende kan få sin computer smittet med malware.

Historien melder ingen detaljer om, hvorvidt det var selve de computere, der monitorer affyringen af armerede missiler, der var blevet brugt til pornosurf, eller om de frække billeder blot blev fundet på nogle mindre betydningsfulde administrations-maskiner.

Ifølge en pressetalsmand fra MDA, som Bloomberg har være i kontakt med, er det kun en lille håndfuld ansatte, der har besøgt sex-sites med deres arbejdscomputer.

Pressetalsmanden fastslår, at Missile Defense Agency ikke fik sit netværk kompromitteret.

Missile Defence Agence har til opgave at styre de missiler, der skal beskytte USA i tilfælde af angreb udefra. MDA-missilerne skal slet og ret skyde de fjendtlige missiler ned.

Nyheden om de pornosurfende missil-medarbejdere blev hurtigt gengivet i en lang række amerikanske medier, men tilsyneladende er ingen sat i forbindelse med konkrete affyringer i stil med det danske hovsamissil, der i 1982 lagde et sommerhusområde øde.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS