Amerikansk missil-forsvar påvirket af porno?

Pentagon: Missil-styrings-computere må helst ikke bruges til besøg på sex-sider.

Artikel top billede

Hvad der kunne lyde som en hel-plat joke om premature, varmesøgende missilaffyringer er tilsyneladende den skinbarlige virkelighed i det amerikanske forsvar.

Åbenbart er porno-surfing så udbredt på de computere, man anvender i det amerikanske missilforsvar, at chefen for Pentagons  Missile Defense Agency, MDA, har set sig nødsaget til at udsende et memo, der forbyder de ansatte at bruge missilforsvarets computere til "upassende" formål.

Memoet med den løftede pegefinger blev opsnappet af nyhedstjenesten Bloomberg, der kan gengive dele af ordlyden.

Her skriver MDA's executive director John James Jr. blandt andet:

"Nærmere betegnet har der været tilfælde, hvor ansatte og eksternt tilnyttede personer har besøgt hjemmesider eller sendt beskeder, der indeholdt pornografiske eller sexuelt eksplicitte billeder."

Pornosider kan som Bloomberg påpeger, udgøre en sikkerhedsrisiko, fordi den besøgende kan få sin computer smittet med malware.

Historien melder ingen detaljer om, hvorvidt det var selve de computere, der monitorer affyringen af armerede missiler, der var blevet brugt til pornosurf, eller om de frække billeder blot blev fundet på nogle mindre betydningsfulde administrations-maskiner.

Ifølge en pressetalsmand fra MDA, som Bloomberg har være i kontakt med, er det kun en lille håndfuld ansatte, der har besøgt sex-sites med deres arbejdscomputer.

Pressetalsmanden fastslår, at Missile Defense Agency ikke fik sit netværk kompromitteret.

Missile Defence Agence har til opgave at styre de missiler, der skal beskytte USA i tilfælde af angreb udefra. MDA-missilerne skal slet og ret skyde de fjendtlige missiler ned.

Nyheden om de pornosurfende missil-medarbejdere blev hurtigt gengivet i en lang række amerikanske medier, men tilsyneladende er ingen sat i forbindelse med konkrete affyringer i stil med det danske hovsamissil, der i 1982 lagde et sommerhusområde øde.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S