Amerikansk missil-forsvar påvirket af porno?

Pentagon: Missil-styrings-computere må helst ikke bruges til besøg på sex-sider.

Artikel top billede

Hvad der kunne lyde som en hel-plat joke om premature, varmesøgende missilaffyringer er tilsyneladende den skinbarlige virkelighed i det amerikanske forsvar.

Åbenbart er porno-surfing så udbredt på de computere, man anvender i det amerikanske missilforsvar, at chefen for Pentagons  Missile Defense Agency, MDA, har set sig nødsaget til at udsende et memo, der forbyder de ansatte at bruge missilforsvarets computere til "upassende" formål.

Memoet med den løftede pegefinger blev opsnappet af nyhedstjenesten Bloomberg, der kan gengive dele af ordlyden.

Her skriver MDA's executive director John James Jr. blandt andet:

"Nærmere betegnet har der været tilfælde, hvor ansatte og eksternt tilnyttede personer har besøgt hjemmesider eller sendt beskeder, der indeholdt pornografiske eller sexuelt eksplicitte billeder."

Pornosider kan som Bloomberg påpeger, udgøre en sikkerhedsrisiko, fordi den besøgende kan få sin computer smittet med malware.

Historien melder ingen detaljer om, hvorvidt det var selve de computere, der monitorer affyringen af armerede missiler, der var blevet brugt til pornosurf, eller om de frække billeder blot blev fundet på nogle mindre betydningsfulde administrations-maskiner.

Ifølge en pressetalsmand fra MDA, som Bloomberg har være i kontakt med, er det kun en lille håndfuld ansatte, der har besøgt sex-sites med deres arbejdscomputer.

Pressetalsmanden fastslår, at Missile Defense Agency ikke fik sit netværk kompromitteret.

Missile Defence Agence har til opgave at styre de missiler, der skal beskytte USA i tilfælde af angreb udefra. MDA-missilerne skal slet og ret skyde de fjendtlige missiler ned.

Nyheden om de pornosurfende missil-medarbejdere blev hurtigt gengivet i en lang række amerikanske medier, men tilsyneladende er ingen sat i forbindelse med konkrete affyringer i stil med det danske hovsamissil, der i 1982 lagde et sommerhusområde øde.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S