Amerikansk missil-forsvar påvirket af porno?

Pentagon: Missil-styrings-computere må helst ikke bruges til besøg på sex-sider.

Artikel top billede

Hvad der kunne lyde som en hel-plat joke om premature, varmesøgende missilaffyringer er tilsyneladende den skinbarlige virkelighed i det amerikanske forsvar.

Åbenbart er porno-surfing så udbredt på de computere, man anvender i det amerikanske missilforsvar, at chefen for Pentagons  Missile Defense Agency, MDA, har set sig nødsaget til at udsende et memo, der forbyder de ansatte at bruge missilforsvarets computere til "upassende" formål.

Memoet med den løftede pegefinger blev opsnappet af nyhedstjenesten Bloomberg, der kan gengive dele af ordlyden.

Her skriver MDA's executive director John James Jr. blandt andet:

"Nærmere betegnet har der været tilfælde, hvor ansatte og eksternt tilnyttede personer har besøgt hjemmesider eller sendt beskeder, der indeholdt pornografiske eller sexuelt eksplicitte billeder."

Pornosider kan som Bloomberg påpeger, udgøre en sikkerhedsrisiko, fordi den besøgende kan få sin computer smittet med malware.

Historien melder ingen detaljer om, hvorvidt det var selve de computere, der monitorer affyringen af armerede missiler, der var blevet brugt til pornosurf, eller om de frække billeder blot blev fundet på nogle mindre betydningsfulde administrations-maskiner.

Ifølge en pressetalsmand fra MDA, som Bloomberg har være i kontakt med, er det kun en lille håndfuld ansatte, der har besøgt sex-sites med deres arbejdscomputer.

Pressetalsmanden fastslår, at Missile Defense Agency ikke fik sit netværk kompromitteret.

Missile Defence Agence har til opgave at styre de missiler, der skal beskytte USA i tilfælde af angreb udefra. MDA-missilerne skal slet og ret skyde de fjendtlige missiler ned.

Nyheden om de pornosurfende missil-medarbejdere blev hurtigt gengivet i en lang række amerikanske medier, men tilsyneladende er ingen sat i forbindelse med konkrete affyringer i stil med det danske hovsamissil, der i 1982 lagde et sommerhusområde øde.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S