Svag vækst tvinger Arrow ud i sparerunde

Pæn vækst i den europæiske ECS-division er ikke nok til at opveje tilbagegangen i resten af Arrow-koncernen.

Artikel top billede

Den europæiske del af Arrow ECS (Enterprise Computer Solutions) er duksen i det seneste kvartalsregnskab fra den amerikanske distributør. Sammenlignet med andet kvartal i fjor præsterede ECS-divisionen en fremgang på det europæiske marked på hele 12 procent.

Alene for netværksudstyr har Arrow ECS øget omsætningen med hele 57 procent, mens storage og software gik frem med henholdsvis 16 og 13 procent. Omsætningen på serverudstyr er derimod faldet.

I resten af Arrow-koncernen kniber det derimod alvorligt med at holde hjulene i gang, og koncernen må derfor indkassere en samlet tilbagegang i omsætningen på syv procent, som i andet kvartal endte på 5,54 milliarder dollar eller godt 33 milliarder kroner. Det slår også igennem på overskuddet, som faldt med næste en tredjedel til 114 millioner dollar (685 millioner danske kroner). Nedgangen skyldes først og fremmest tilbagegang for komponentsalget, som faldt med 11 procent.

Arrow forventer, at de svage konjunkturer vil fortsætte i løbet af tredje kvartal og varsler derfor en sparerunde, som skal øge effektiviteten og sænke omkostningerne med 20 millioner dollar. Blandt de områder, som skal gøres mere effektive er it, finansafdelingerne og Arrows logistikcentre.

"Vi forventer, at de kommercielle betingelser fortsat vil være hårde i tredje kvartal. Alt tyder på, at vi står foran en periode med lille eller slet ingen global vækst indenfor de næste et til to kvartaler," lyder det i en kommentar fra koncernchef Michael Long.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job