Svag vækst tvinger Arrow ud i sparerunde

Pæn vækst i den europæiske ECS-division er ikke nok til at opveje tilbagegangen i resten af Arrow-koncernen.

Artikel top billede

Den europæiske del af Arrow ECS (Enterprise Computer Solutions) er duksen i det seneste kvartalsregnskab fra den amerikanske distributør. Sammenlignet med andet kvartal i fjor præsterede ECS-divisionen en fremgang på det europæiske marked på hele 12 procent.

Alene for netværksudstyr har Arrow ECS øget omsætningen med hele 57 procent, mens storage og software gik frem med henholdsvis 16 og 13 procent. Omsætningen på serverudstyr er derimod faldet.

I resten af Arrow-koncernen kniber det derimod alvorligt med at holde hjulene i gang, og koncernen må derfor indkassere en samlet tilbagegang i omsætningen på syv procent, som i andet kvartal endte på 5,54 milliarder dollar eller godt 33 milliarder kroner. Det slår også igennem på overskuddet, som faldt med næste en tredjedel til 114 millioner dollar (685 millioner danske kroner). Nedgangen skyldes først og fremmest tilbagegang for komponentsalget, som faldt med 11 procent.

Arrow forventer, at de svage konjunkturer vil fortsætte i løbet af tredje kvartal og varsler derfor en sparerunde, som skal øge effektiviteten og sænke omkostningerne med 20 millioner dollar. Blandt de områder, som skal gøres mere effektive er it, finansafdelingerne og Arrows logistikcentre.

"Vi forventer, at de kommercielle betingelser fortsat vil være hårde i tredje kvartal. Alt tyder på, at vi står foran en periode med lille eller slet ingen global vækst indenfor de næste et til to kvartaler," lyder det i en kommentar fra koncernchef Michael Long.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS