Svag vækst tvinger Arrow ud i sparerunde

Pæn vækst i den europæiske ECS-division er ikke nok til at opveje tilbagegangen i resten af Arrow-koncernen.

Artikel top billede

Den europæiske del af Arrow ECS (Enterprise Computer Solutions) er duksen i det seneste kvartalsregnskab fra den amerikanske distributør. Sammenlignet med andet kvartal i fjor præsterede ECS-divisionen en fremgang på det europæiske marked på hele 12 procent.

Alene for netværksudstyr har Arrow ECS øget omsætningen med hele 57 procent, mens storage og software gik frem med henholdsvis 16 og 13 procent. Omsætningen på serverudstyr er derimod faldet.

I resten af Arrow-koncernen kniber det derimod alvorligt med at holde hjulene i gang, og koncernen må derfor indkassere en samlet tilbagegang i omsætningen på syv procent, som i andet kvartal endte på 5,54 milliarder dollar eller godt 33 milliarder kroner. Det slår også igennem på overskuddet, som faldt med næste en tredjedel til 114 millioner dollar (685 millioner danske kroner). Nedgangen skyldes først og fremmest tilbagegang for komponentsalget, som faldt med 11 procent.

Arrow forventer, at de svage konjunkturer vil fortsætte i løbet af tredje kvartal og varsler derfor en sparerunde, som skal øge effektiviteten og sænke omkostningerne med 20 millioner dollar. Blandt de områder, som skal gøres mere effektive er it, finansafdelingerne og Arrows logistikcentre.

"Vi forventer, at de kommercielle betingelser fortsat vil være hårde i tredje kvartal. Alt tyder på, at vi står foran en periode med lille eller slet ingen global vækst indenfor de næste et til to kvartaler," lyder det i en kommentar fra koncernchef Michael Long.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank