Svag vækst tvinger Arrow ud i sparerunde

Pæn vækst i den europæiske ECS-division er ikke nok til at opveje tilbagegangen i resten af Arrow-koncernen.

Artikel top billede

Den europæiske del af Arrow ECS (Enterprise Computer Solutions) er duksen i det seneste kvartalsregnskab fra den amerikanske distributør. Sammenlignet med andet kvartal i fjor præsterede ECS-divisionen en fremgang på det europæiske marked på hele 12 procent.

Alene for netværksudstyr har Arrow ECS øget omsætningen med hele 57 procent, mens storage og software gik frem med henholdsvis 16 og 13 procent. Omsætningen på serverudstyr er derimod faldet.

I resten af Arrow-koncernen kniber det derimod alvorligt med at holde hjulene i gang, og koncernen må derfor indkassere en samlet tilbagegang i omsætningen på syv procent, som i andet kvartal endte på 5,54 milliarder dollar eller godt 33 milliarder kroner. Det slår også igennem på overskuddet, som faldt med næste en tredjedel til 114 millioner dollar (685 millioner danske kroner). Nedgangen skyldes først og fremmest tilbagegang for komponentsalget, som faldt med 11 procent.

Arrow forventer, at de svage konjunkturer vil fortsætte i løbet af tredje kvartal og varsler derfor en sparerunde, som skal øge effektiviteten og sænke omkostningerne med 20 millioner dollar. Blandt de områder, som skal gøres mere effektive er it, finansafdelingerne og Arrows logistikcentre.

"Vi forventer, at de kommercielle betingelser fortsat vil være hårde i tredje kvartal. Alt tyder på, at vi står foran en periode med lille eller slet ingen global vækst indenfor de næste et til to kvartaler," lyder det i en kommentar fra koncernchef Michael Long.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)