Pc-salget slår alle rekorder i 2012

Alt tyder på, at 2012 bliver et formidabelt år, når det gælder salg af pc'er og tablets. Apple overhaler igen HP, og salget af iPad og andre tablet-pc'er slår alle rekorder. Se tallene her.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

I andet kvartal 2012 blev der leveret 12 procent flere pc'er end i samme periode sidste år. Salget af ultrabooks skuffede, men det vigende salg af de små, råstærke computere blev i høj grad kompenseret af iPads og andre tablet-pc'er.

Det fortæller analysehuset Canalys i en frisk rapport, som også beretter, at Apple har overhalet HP og igen bærer den gule (salgs)førertrøje. Samsung og Lenovo haler ind på førerfeltet, mens det går tilbage for traditionelle Windows-baserede pc'er. Årsagen til det, er, at mange potentielle kunder venter på den kommende version Windows 8, og det går ud over salget her og nu.

De små tablet-pc'er er blevet meget populære. Så populære, at salget på et år fra andet kvartal til andet kvartal er steget med 74 procent. I alt blev der i Q2 2012 afsendt 24 millioner tablet-pc'er til distributører og forhandlere over hele verden svarende til 22 procent af det totale pc-salg.

Android-tabletter

Udover Apples iPad har også Asus og Samsung succes med deres produktserier af tablet-pc'er, der hedder henholdsvis Transformer og Galaxy Tab. Samsung er den ledende producent af Android-baserede tablet-pc'er, og firmaets Galaxy Tab-serie blev i andet kvartal i år leveret i mere end dobbelt så stort antal som i samme periode sidste år.

"Rapporter om, at den dårlige økonomiske situation og venten på Windows 8 rammer pc-branchen, fortæller ikke hele historien. Pc-branchen gør det godt, og 2012 ser ud til at blive et rekordår salgsmæssigt. Producenter med innovative produkter vil høste gevinsterne," udtaler Tom Evans, researchanalytiker, Canalys.

Microsofts beslutning om at lancere sin egen tablet-pc eller Pads var et af de store samtaleemner i kvartalet. Surface og Surface Pro hedder de kommende Pads, men Canalys forventer ikke, at de nye Pads vil gøre noget stort indtryk på markedet. Prisen er for høj, og der er også en udbredt skepsis overfor det faktum, at en af verdens største softwareproducenter nu begynder at lave hardware.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS