Dansk Fujitsu-direktør: Nu satser vi på hardware

Efter at effektiviseringer og frasalg har vendt sidste års trecifrede millionunderskud til et lille plus, skal der vindes markedsandele - især på salg af server/storage.

Artikel top billede

Mens alle taler om cloud computing, som det nye store vækstområde på det danske i it-marked, går den japanske producent Fujitsus danske afdeling tilsyneladende den modsatte vej. Fujitsu i Danmark regner nemlig med, at det i løbet af det indeværende regnskabsår vil være traditionelle hardwareprodukter som klienter og især server/storage, som skal trække forretningen fremad.

"Cloud er den nye smarte dreng i klassen, men der er stadig mange kunder, som køber servere. Så alt andet lige er der vækst at gå efter," lyder det fra Fujitsus danske direktør Peter Krogsgaard.

Ifølge IDC havde Fujitsu i Danmark i fjor en markedsandel for server- og storageprodukter på henholdsvis 6,3 og 6,0 procent, mens markedsandelen for pc'er lå på 3,2 procent.

Vækstambitionerne skal ses på baggrund af, at Fujitsu i Danmark det seneste et til to år har været igennem en markant turn-around, som efter et underskud i 2010/2011 på godt 100 millioner kroner nu er vendt til et resultat for 2011/2012, som er i balance med et lille plus på helt præcis 51.000 gode danske kroner.

Bag tallene gemmer sig en omlægning af Fujitsus danske forretning med både fyringer af personale, men også nyansættelser af især sælgere. Dertil kommer nedlukning af en stribe tabsgivende projekter, som sammen med en stribe effektiviseringer og nedlukning af aktiviteter, som ikke gav nogen nævneværdig indtjening, har vendt udviklingen.

"Vi har fået rigtig godt styr på vores forretning. Vores omsætning er gået ned med 70 millioner kroner, mens vores indtjening omvendt er steget også med 70 millioner. Den udvikling tror jeg, der er mange i branchen som gerne ville bytte med os. Så vi har vundet første halvleg og fortsætter det gode spil," siger Peter Krogsgaard, som altså nu satser på både at vækste Fujitsus danske forretning og tjene penge.

"Der er ikke meget ved at hælde tom omsætning ind i forretningen, og alt hvad vi gør, gør vi for at det skal være lønsomt og skabe tilfredse kunder," siger Fujitsu-direktøren, som forventer at komme ud af indeværende regnskabsår med et resultat på mellem otte og 10 millioner kroner.

Læs mere:

Læses lige nu

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job