Acer advarer Microsoft: Stop så med at lave jeres egen tablet-pc

Som den første Microsoft-partner går Acer nu ud og siger offentligt, at Microsofts kommende tablet-computer Surface er en rigtig dårlig ide.

Artikel top billede

Tænk lige over det en gang til. Sådan lyder Acers topchef J.T. Wangs bøn til Microsoft.

"Det vil skabe en negativ reaktion", siger J.T. Wang i et interview med Financial Times i en kommentar til Microsofts kommende Surface tablet-pc.

JT Wang påpeger, at Microsoft indtog på markedet som hardwareproducent kommer til at skabe uro i Microsofts øko-system.

Acer er den første af Microsoft store OEM-partnere (pc-producenter), som nu går ud og kritiserer Microsoft offentligt, for at ville lave deres egen tablet-pc, Surface.

Acer chef for det globale pc-salg, Cambell Kan, supplerer topchefen J.T. Wang, og fortæller, at Microsofts beslutning om selv at lave en tablet-pc har sat gang i diskussionerne hos Acer.

"Hvis Microsoft vil sælge hardware, hvad skal vi så gøre? Kan vi stadig stole på Microsoft, eller skal vi lede efter alternativer," siger Cambell Kan til Financial Times.

Indtil videre er Microsoft ikke kommet med mange detaljer om den kommende Surface-tablet, ud over at den kommer på markedet til oktober. Allerede nu er flere analytikere dog ude med meldinger om, at Microsoft sandsynligvis vil prissætte deres Surface-tablet for dyrt, og at giganten derfor ikke skal kunne forvente at få de helt store markedsandele.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub