Acer advarer Microsoft: Stop så med at lave jeres egen tablet-pc

Som den første Microsoft-partner går Acer nu ud og siger offentligt, at Microsofts kommende tablet-computer Surface er en rigtig dårlig ide.

Artikel top billede

Tænk lige over det en gang til. Sådan lyder Acers topchef J.T. Wangs bøn til Microsoft.

"Det vil skabe en negativ reaktion", siger J.T. Wang i et interview med Financial Times i en kommentar til Microsofts kommende Surface tablet-pc.

JT Wang påpeger, at Microsoft indtog på markedet som hardwareproducent kommer til at skabe uro i Microsofts øko-system.

Acer er den første af Microsoft store OEM-partnere (pc-producenter), som nu går ud og kritiserer Microsoft offentligt, for at ville lave deres egen tablet-pc, Surface.

Acer chef for det globale pc-salg, Cambell Kan, supplerer topchefen J.T. Wang, og fortæller, at Microsofts beslutning om selv at lave en tablet-pc har sat gang i diskussionerne hos Acer.

"Hvis Microsoft vil sælge hardware, hvad skal vi så gøre? Kan vi stadig stole på Microsoft, eller skal vi lede efter alternativer," siger Cambell Kan til Financial Times.

Indtil videre er Microsoft ikke kommet med mange detaljer om den kommende Surface-tablet, ud over at den kommer på markedet til oktober. Allerede nu er flere analytikere dog ude med meldinger om, at Microsoft sandsynligvis vil prissætte deres Surface-tablet for dyrt, og at giganten derfor ikke skal kunne forvente at få de helt store markedsandele.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S