Acer advarer Microsoft: Stop så med at lave jeres egen tablet-pc

Som den første Microsoft-partner går Acer nu ud og siger offentligt, at Microsofts kommende tablet-computer Surface er en rigtig dårlig ide.

Artikel top billede

Tænk lige over det en gang til. Sådan lyder Acers topchef J.T. Wangs bøn til Microsoft.

"Det vil skabe en negativ reaktion", siger J.T. Wang i et interview med Financial Times i en kommentar til Microsofts kommende Surface tablet-pc.

JT Wang påpeger, at Microsoft indtog på markedet som hardwareproducent kommer til at skabe uro i Microsofts øko-system.

Acer er den første af Microsoft store OEM-partnere (pc-producenter), som nu går ud og kritiserer Microsoft offentligt, for at ville lave deres egen tablet-pc, Surface.

Acer chef for det globale pc-salg, Cambell Kan, supplerer topchefen J.T. Wang, og fortæller, at Microsofts beslutning om selv at lave en tablet-pc har sat gang i diskussionerne hos Acer.

"Hvis Microsoft vil sælge hardware, hvad skal vi så gøre? Kan vi stadig stole på Microsoft, eller skal vi lede efter alternativer," siger Cambell Kan til Financial Times.

Indtil videre er Microsoft ikke kommet med mange detaljer om den kommende Surface-tablet, ud over at den kommer på markedet til oktober. Allerede nu er flere analytikere dog ude med meldinger om, at Microsoft sandsynligvis vil prissætte deres Surface-tablet for dyrt, og at giganten derfor ikke skal kunne forvente at få de helt store markedsandele.

Læs mere:

Mere om samme emne

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger AD-specialister til Danmarks mest hemmelige AD-infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Supporter til Service Desk

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S