Acer advarer Microsoft: Stop så med at lave jeres egen tablet-pc

Som den første Microsoft-partner går Acer nu ud og siger offentligt, at Microsofts kommende tablet-computer Surface er en rigtig dårlig ide.

Artikel top billede

Tænk lige over det en gang til. Sådan lyder Acers topchef J.T. Wangs bøn til Microsoft.

"Det vil skabe en negativ reaktion", siger J.T. Wang i et interview med Financial Times i en kommentar til Microsofts kommende Surface tablet-pc.

JT Wang påpeger, at Microsoft indtog på markedet som hardwareproducent kommer til at skabe uro i Microsofts øko-system.

Acer er den første af Microsoft store OEM-partnere (pc-producenter), som nu går ud og kritiserer Microsoft offentligt, for at ville lave deres egen tablet-pc, Surface.

Acer chef for det globale pc-salg, Cambell Kan, supplerer topchefen J.T. Wang, og fortæller, at Microsofts beslutning om selv at lave en tablet-pc har sat gang i diskussionerne hos Acer.

"Hvis Microsoft vil sælge hardware, hvad skal vi så gøre? Kan vi stadig stole på Microsoft, eller skal vi lede efter alternativer," siger Cambell Kan til Financial Times.

Indtil videre er Microsoft ikke kommet med mange detaljer om den kommende Surface-tablet, ud over at den kommer på markedet til oktober. Allerede nu er flere analytikere dog ude med meldinger om, at Microsoft sandsynligvis vil prissætte deres Surface-tablet for dyrt, og at giganten derfor ikke skal kunne forvente at få de helt store markedsandele.

Læs mere:

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior IT-Specialist med speciale i sikkerhedsprodukter

    Københavnsområdet

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS