Hougesen forlader Columbus-bestyrelse

Øverste chef for Atea, Claus Hougesen, forlader sin post i bestyrelsen for Columbus. Se baggrunden her.

Artikel top billede

Claus Hougesen, koncernchef i storforhandleren Atea, forlader sin post som medlem af bestyrelsen i ERP-koncernen Columbus. Det fortæller en børsmeddelelse udsendt i går tirsdag.

Hougesen har været medlem af Columbus-bestyrelsen siden december 2004. Dengang var han også chef for det daværende Topnordic i Danmark, og det var Topnordics daværende ejer Ib Kunøe, som hentede Claus Hougesen til bestyrelsen i Columbus.

Årsagen til, at Hougesen nu forlader bestyrelsen er ifølge bestyrelsesformand og hovedaktionær i Columbus Ib Kunøe, at bestyrelsesmedlemmerne skal være "mere uafhængige".

"Claus Hougesen har været i bestyrelsen i mange, mange år, og vi vil gerne have nogle bestyrelsesmedlemmer, der er lidt mere uafhængige af mig selv og Consolidated Holding," siger Ib Kunøe til CRN.

Har rigeligt at lave

Han tilføjer, at Hougesen derudover har "fuldt op at gøre med at passe sit job som koncernchef i Atea."

Men først og fremmest er udskiftningen af Claus Hougesen med suppleant Peter Skov Hansen altså et skridt i retning af bestyrelsesmedlemmer i Kunøes børsnoterede selskaber, som er "mere uafhængige".

Overskuddet i Kunøes holdingselskab Consolidated Holdings faldt sidste år med 300 millioner kroner, primært fordi kursen på netop Ateas aktier faldt.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos