Hougesen forlader Columbus-bestyrelse

Øverste chef for Atea, Claus Hougesen, forlader sin post i bestyrelsen for Columbus. Se baggrunden her.

Artikel top billede

Claus Hougesen, koncernchef i storforhandleren Atea, forlader sin post som medlem af bestyrelsen i ERP-koncernen Columbus. Det fortæller en børsmeddelelse udsendt i går tirsdag.

Hougesen har været medlem af Columbus-bestyrelsen siden december 2004. Dengang var han også chef for det daværende Topnordic i Danmark, og det var Topnordics daværende ejer Ib Kunøe, som hentede Claus Hougesen til bestyrelsen i Columbus.

Årsagen til, at Hougesen nu forlader bestyrelsen er ifølge bestyrelsesformand og hovedaktionær i Columbus Ib Kunøe, at bestyrelsesmedlemmerne skal være "mere uafhængige".

"Claus Hougesen har været i bestyrelsen i mange, mange år, og vi vil gerne have nogle bestyrelsesmedlemmer, der er lidt mere uafhængige af mig selv og Consolidated Holding," siger Ib Kunøe til CRN.

Har rigeligt at lave

Han tilføjer, at Hougesen derudover har "fuldt op at gøre med at passe sit job som koncernchef i Atea."

Men først og fremmest er udskiftningen af Claus Hougesen med suppleant Peter Skov Hansen altså et skridt i retning af bestyrelsesmedlemmer i Kunøes børsnoterede selskaber, som er "mere uafhængige".

Overskuddet i Kunøes holdingselskab Consolidated Holdings faldt sidste år med 300 millioner kroner, primært fordi kursen på netop Ateas aktier faldt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect