Hougesen forlader Columbus-bestyrelse

Øverste chef for Atea, Claus Hougesen, forlader sin post i bestyrelsen for Columbus. Se baggrunden her.

Artikel top billede

Claus Hougesen, koncernchef i storforhandleren Atea, forlader sin post som medlem af bestyrelsen i ERP-koncernen Columbus. Det fortæller en børsmeddelelse udsendt i går tirsdag.

Hougesen har været medlem af Columbus-bestyrelsen siden december 2004. Dengang var han også chef for det daværende Topnordic i Danmark, og det var Topnordics daværende ejer Ib Kunøe, som hentede Claus Hougesen til bestyrelsen i Columbus.

Årsagen til, at Hougesen nu forlader bestyrelsen er ifølge bestyrelsesformand og hovedaktionær i Columbus Ib Kunøe, at bestyrelsesmedlemmerne skal være "mere uafhængige".

"Claus Hougesen har været i bestyrelsen i mange, mange år, og vi vil gerne have nogle bestyrelsesmedlemmer, der er lidt mere uafhængige af mig selv og Consolidated Holding," siger Ib Kunøe til CRN.

Har rigeligt at lave

Han tilføjer, at Hougesen derudover har "fuldt op at gøre med at passe sit job som koncernchef i Atea."

Men først og fremmest er udskiftningen af Claus Hougesen med suppleant Peter Skov Hansen altså et skridt i retning af bestyrelsesmedlemmer i Kunøes børsnoterede selskaber, som er "mere uafhængige".

Overskuddet i Kunøes holdingselskab Consolidated Holdings faldt sidste år med 300 millioner kroner, primært fordi kursen på netop Ateas aktier faldt.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job