Also Actebis i norsk driftsunderskud: Flytter lager til Danmark

Omkalfatring af Also Actebis norske afdeling har været dyr - Men væksten fejler ikke noget.

Artikel top billede

I takt med at store dele af administrationen og lageret flytter sydpå, får den norske afdeling i distributionskoncernen Also Actebis mere og mere karakter af en filial under dansk overherredømme.

Also Actebis norske landechef, Monica Aune, fortæller til norske It-bransjen, at koncernen pr. 1. juni har nedlagt 20 administrative stillinger i Norge som en direkte konsekvens af sidste års fusion mellem Also og Actebis. Store dele af de administrative funktioner skal nu ligge i Danmark.

Samtidig har man indenfor det seneste år flyttet store dele af sit norske lager til Danmark. Og fra 1. oktober er det planen, at man endegyldigt lukker det norske lager endegyldigt ned.

Læs mere:

Actebis' topchef trækker sig

Nu dør Actebis: Skal skifte navn til Also


Also Actebis samlede kanalen i Københavns Sydhavn

"Vi har i fjor flyttet store dele af lageret til centrallageret i Danmark, og kommer til at flytte resten fra 1. oktober. Vi bliver slet og ret en mere skandinavisk organisation," siger Monica Aune.

Både fyringer og praktiske omlægninger sætter tydelige spor i regnskabet for den norske afdeling, som også har været igennem to dyre opgraderinger af selskabets SAP-system. Ifølge It-bransjen måtte nordmændene i 2011 derfor lægge ryg til et driftsunderskud på næsten 15 millioner kroner. Og samlet blev underskuddet på 24 millioner kroner.

"Vi fik en engangsomkostning med nedlæggelsen af de 20 stillinger. Disse omkostninger er sammen med to SAP-implementeringer hovedårsagerne til de dårlige resultater i fjor kontra året før," siger Monica Aune til It-bransjen.

Trods de økonomiske hug, er der dog fuld skrue på kerneforretningen for Also Actebis norske afdeling, som i 2011 øgede sin omsætning med 12 procent til godt 1,7 milliarder kroner. Den udvikling er ifølge Monica Aune fortsat i 2012, hvor man fortsætter med at vinde de markedsandele tilbage, som gik tabt, mens man sloges med sine SAP-omlægninger.

"Software går godt, og vi øger på tilbehør og komponenter, og vi er begyndt at tage markedsandele tilbage på pc og servere," siger Monica Aune.

Læs mere:

Actebis' topchef trækker sig

Nu dør Actebis: Skal skifte navn til Also


Also Actebis samlede kanalen i Københavns Sydhavn

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job