Also Actebis i norsk driftsunderskud: Flytter lager til Danmark

Omkalfatring af Also Actebis norske afdeling har været dyr - Men væksten fejler ikke noget.

Artikel top billede

I takt med at store dele af administrationen og lageret flytter sydpå, får den norske afdeling i distributionskoncernen Also Actebis mere og mere karakter af en filial under dansk overherredømme.

Also Actebis norske landechef, Monica Aune, fortæller til norske It-bransjen, at koncernen pr. 1. juni har nedlagt 20 administrative stillinger i Norge som en direkte konsekvens af sidste års fusion mellem Also og Actebis. Store dele af de administrative funktioner skal nu ligge i Danmark.

Samtidig har man indenfor det seneste år flyttet store dele af sit norske lager til Danmark. Og fra 1. oktober er det planen, at man endegyldigt lukker det norske lager endegyldigt ned.

Læs mere:

Actebis' topchef trækker sig

Nu dør Actebis: Skal skifte navn til Also


Also Actebis samlede kanalen i Københavns Sydhavn

"Vi har i fjor flyttet store dele af lageret til centrallageret i Danmark, og kommer til at flytte resten fra 1. oktober. Vi bliver slet og ret en mere skandinavisk organisation," siger Monica Aune.

Både fyringer og praktiske omlægninger sætter tydelige spor i regnskabet for den norske afdeling, som også har været igennem to dyre opgraderinger af selskabets SAP-system. Ifølge It-bransjen måtte nordmændene i 2011 derfor lægge ryg til et driftsunderskud på næsten 15 millioner kroner. Og samlet blev underskuddet på 24 millioner kroner.

"Vi fik en engangsomkostning med nedlæggelsen af de 20 stillinger. Disse omkostninger er sammen med to SAP-implementeringer hovedårsagerne til de dårlige resultater i fjor kontra året før," siger Monica Aune til It-bransjen.

Trods de økonomiske hug, er der dog fuld skrue på kerneforretningen for Also Actebis norske afdeling, som i 2011 øgede sin omsætning med 12 procent til godt 1,7 milliarder kroner. Den udvikling er ifølge Monica Aune fortsat i 2012, hvor man fortsætter med at vinde de markedsandele tilbage, som gik tabt, mens man sloges med sine SAP-omlægninger.

"Software går godt, og vi øger på tilbehør og komponenter, og vi er begyndt at tage markedsandele tilbage på pc og servere," siger Monica Aune.

Læs mere:

Actebis' topchef trækker sig

Nu dør Actebis: Skal skifte navn til Also


Also Actebis samlede kanalen i Københavns Sydhavn

Mere om samme emne

Netcompany A/S

Software Developer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Servicecenter

Midtjylland

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S