Also Actebis i norsk driftsunderskud: Flytter lager til Danmark

Omkalfatring af Also Actebis norske afdeling har været dyr - Men væksten fejler ikke noget.

Artikel top billede

I takt med at store dele af administrationen og lageret flytter sydpå, får den norske afdeling i distributionskoncernen Also Actebis mere og mere karakter af en filial under dansk overherredømme.

Also Actebis norske landechef, Monica Aune, fortæller til norske It-bransjen, at koncernen pr. 1. juni har nedlagt 20 administrative stillinger i Norge som en direkte konsekvens af sidste års fusion mellem Also og Actebis. Store dele af de administrative funktioner skal nu ligge i Danmark.

Samtidig har man indenfor det seneste år flyttet store dele af sit norske lager til Danmark. Og fra 1. oktober er det planen, at man endegyldigt lukker det norske lager endegyldigt ned.

Læs mere:

Actebis' topchef trækker sig

Nu dør Actebis: Skal skifte navn til Also


Also Actebis samlede kanalen i Københavns Sydhavn

"Vi har i fjor flyttet store dele af lageret til centrallageret i Danmark, og kommer til at flytte resten fra 1. oktober. Vi bliver slet og ret en mere skandinavisk organisation," siger Monica Aune.

Både fyringer og praktiske omlægninger sætter tydelige spor i regnskabet for den norske afdeling, som også har været igennem to dyre opgraderinger af selskabets SAP-system. Ifølge It-bransjen måtte nordmændene i 2011 derfor lægge ryg til et driftsunderskud på næsten 15 millioner kroner. Og samlet blev underskuddet på 24 millioner kroner.

"Vi fik en engangsomkostning med nedlæggelsen af de 20 stillinger. Disse omkostninger er sammen med to SAP-implementeringer hovedårsagerne til de dårlige resultater i fjor kontra året før," siger Monica Aune til It-bransjen.

Trods de økonomiske hug, er der dog fuld skrue på kerneforretningen for Also Actebis norske afdeling, som i 2011 øgede sin omsætning med 12 procent til godt 1,7 milliarder kroner. Den udvikling er ifølge Monica Aune fortsat i 2012, hvor man fortsætter med at vinde de markedsandele tilbage, som gik tabt, mens man sloges med sine SAP-omlægninger.

"Software går godt, og vi øger på tilbehør og komponenter, og vi er begyndt at tage markedsandele tilbage på pc og servere," siger Monica Aune.

Læs mere:

Actebis' topchef trækker sig

Nu dør Actebis: Skal skifte navn til Also


Also Actebis samlede kanalen i Københavns Sydhavn

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S