Also Actebis i norsk driftsunderskud: Flytter lager til Danmark

Omkalfatring af Also Actebis norske afdeling har været dyr - Men væksten fejler ikke noget.

Artikel top billede

I takt med at store dele af administrationen og lageret flytter sydpå, får den norske afdeling i distributionskoncernen Also Actebis mere og mere karakter af en filial under dansk overherredømme.

Also Actebis norske landechef, Monica Aune, fortæller til norske It-bransjen, at koncernen pr. 1. juni har nedlagt 20 administrative stillinger i Norge som en direkte konsekvens af sidste års fusion mellem Also og Actebis. Store dele af de administrative funktioner skal nu ligge i Danmark.

Samtidig har man indenfor det seneste år flyttet store dele af sit norske lager til Danmark. Og fra 1. oktober er det planen, at man endegyldigt lukker det norske lager endegyldigt ned.

Læs mere:

Actebis' topchef trækker sig

Nu dør Actebis: Skal skifte navn til Also


Also Actebis samlede kanalen i Københavns Sydhavn

"Vi har i fjor flyttet store dele af lageret til centrallageret i Danmark, og kommer til at flytte resten fra 1. oktober. Vi bliver slet og ret en mere skandinavisk organisation," siger Monica Aune.

Både fyringer og praktiske omlægninger sætter tydelige spor i regnskabet for den norske afdeling, som også har været igennem to dyre opgraderinger af selskabets SAP-system. Ifølge It-bransjen måtte nordmændene i 2011 derfor lægge ryg til et driftsunderskud på næsten 15 millioner kroner. Og samlet blev underskuddet på 24 millioner kroner.

"Vi fik en engangsomkostning med nedlæggelsen af de 20 stillinger. Disse omkostninger er sammen med to SAP-implementeringer hovedårsagerne til de dårlige resultater i fjor kontra året før," siger Monica Aune til It-bransjen.

Trods de økonomiske hug, er der dog fuld skrue på kerneforretningen for Also Actebis norske afdeling, som i 2011 øgede sin omsætning med 12 procent til godt 1,7 milliarder kroner. Den udvikling er ifølge Monica Aune fortsat i 2012, hvor man fortsætter med at vinde de markedsandele tilbage, som gik tabt, mens man sloges med sine SAP-omlægninger.

"Software går godt, og vi øger på tilbehør og komponenter, og vi er begyndt at tage markedsandele tilbage på pc og servere," siger Monica Aune.

Læs mere:

Actebis' topchef trækker sig

Nu dør Actebis: Skal skifte navn til Also


Also Actebis samlede kanalen i Københavns Sydhavn

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S