Google vil udvide internet-søgninger til din indbakke

Viden-baserede søgemodeller og email-søgninger skal gøre googling mere intuitivt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I første omgang starter det som et begrænset pilotforsøg, men snart er det meningen, at mail-søgninger pr. automatik skal kobles sammen med almindelige Google-søgninger.

Google vil slet og ret lade sin søgemaskine kigge i din indbakke, når du googler noget.

Målet er at skaffe de mest relevante søgeresultater.

Søger man eksempelvis efter flyafgange, vil Google hente de seneste mails, der handler om booking af flyrejser, frem.

De søgeresultater, som Google har fundet i din indbakke, vil dukke op i et særligt felt til højre for de normale søgeresultater.

"Nogle gange er det bedste svar på dit spørgsmål ikke tilgængeligt på det offentlige internet - men det er måske indeholdt et andet sted, for eksempel i din email," siger Amit Singhal, der er Googles næstøverste direktør for søgninger, på selskabets officielle blog.

Google er allerede i gang med at rekruttere pilot-testere til den nye mailsøgefunktion.

Der kommer også andre nye funktioner, der skal gøre googling mere effektivt og intuitivt.

Samtidig med email-inkludering har søgefirmaet åbnet globalt op for en anden forbedring. Den hedder Knowledge Graph og er en slags videnbase, der tilbyder relevante fakta, som relaterer sig til de søgetermer, man indtaster.

Knowledge Graph blev lanceret i maj, men har hidtil kun været tilgængelig for amerikanske Google-brugere.

Med det nye skridt får alle med en Google.com-søgeside opsat til engelsk glæde af Knowledge Graph.

Mere om de nye funktioner kan læses på Google-bloggen her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg