Voldsom smartphonevækst - Android styrer

Android-baserede smartphones vokser voldsomt i antal og sidder nu på to tredjedele af verdensmarkedet. Kinesere og OL-sponsering skubber godt på.

Artikel top billede

I Kina var otte ud af 10 smartphones baseret på styresystemet Android i andet kvartal i år. Også på verdensplan har Android-telefoner voldsom vind i sejlene.

For første gang blev der solgt mere end 100 millioner Android-baserede smartphones i et enkelt kvartal (Q2 2012), og Android-telefoner er nu oppe på en markedsandel på 66 procent.

Det fortæller analysehuset Canalys i sin seneste salgsopgørelse vedrørende smartphones.

Væksten i Android på 110 procent årlig vækst er langt større end den almindelige markedsvækst for smartphones, som er på 47 procent om året.

En af de store vindere blandt producenterne er Samsung, som leverede mere end 45 millioner Android-telefoner i andet kvartal. Baggrunden er ikke mindst Samsungs populære produkter fra selskabets high end telefon Galaxy S III og ned til den aggressivt prissatte Galaxy Y og Galaxy Mini.

Kineserne elsker Android

Oven i kommer så, at Samsung er medsponsor for de olympiske lege, hvilket ifølge Canalys' chefanalytiker Pete Cunningham nok skal skærpe interessen for den koreanske producents produkter og sikre et godt tredje kvartal.

Samsung sidder på 31 procent af markedet for smartphones fuldt af Apple og Nokia. Huawei og ZTE klarede ikke at komme med i Top fem, mens HTC rykkede op på fjerdepladsen lige foran RIM, som leverede 8,5 millioner enheder i andet kvartal.

I Kina vokser antallet af smartphone-brugere eksplosivt, men det er i høj grad lokale producenter, der leverer varen. Alene i Q2 blev der leveret godt 42 millioner smartphones til salgskanalen i Kina, og landet modtager 27 procent af de i alt 158 millioner smartphones, som blev leveret på verdensplan i andet kvartal. Til sammenligning er tallet i USA 16 procent.

De fem største smartphone-leverandører på det kinesiske fastland er Samsung, ZTE, Lenovo og Huawei med Apple som rosinen i pølseenden. Hertil kommer en underskov af lokale producenter.

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S