Voldsom smartphonevækst - Android styrer

Android-baserede smartphones vokser voldsomt i antal og sidder nu på to tredjedele af verdensmarkedet. Kinesere og OL-sponsering skubber godt på.

Artikel top billede

I Kina var otte ud af 10 smartphones baseret på styresystemet Android i andet kvartal i år. Også på verdensplan har Android-telefoner voldsom vind i sejlene.

For første gang blev der solgt mere end 100 millioner Android-baserede smartphones i et enkelt kvartal (Q2 2012), og Android-telefoner er nu oppe på en markedsandel på 66 procent.

Det fortæller analysehuset Canalys i sin seneste salgsopgørelse vedrørende smartphones.

Væksten i Android på 110 procent årlig vækst er langt større end den almindelige markedsvækst for smartphones, som er på 47 procent om året.

En af de store vindere blandt producenterne er Samsung, som leverede mere end 45 millioner Android-telefoner i andet kvartal. Baggrunden er ikke mindst Samsungs populære produkter fra selskabets high end telefon Galaxy S III og ned til den aggressivt prissatte Galaxy Y og Galaxy Mini.

Kineserne elsker Android

Oven i kommer så, at Samsung er medsponsor for de olympiske lege, hvilket ifølge Canalys' chefanalytiker Pete Cunningham nok skal skærpe interessen for den koreanske producents produkter og sikre et godt tredje kvartal.

Samsung sidder på 31 procent af markedet for smartphones fuldt af Apple og Nokia. Huawei og ZTE klarede ikke at komme med i Top fem, mens HTC rykkede op på fjerdepladsen lige foran RIM, som leverede 8,5 millioner enheder i andet kvartal.

I Kina vokser antallet af smartphone-brugere eksplosivt, men det er i høj grad lokale producenter, der leverer varen. Alene i Q2 blev der leveret godt 42 millioner smartphones til salgskanalen i Kina, og landet modtager 27 procent af de i alt 158 millioner smartphones, som blev leveret på verdensplan i andet kvartal. Til sammenligning er tallet i USA 16 procent.

De fem største smartphone-leverandører på det kinesiske fastland er Samsung, ZTE, Lenovo og Huawei med Apple som rosinen i pølseenden. Hertil kommer en underskov af lokale producenter.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S