Voldsom smartphonevækst - Android styrer

Android-baserede smartphones vokser voldsomt i antal og sidder nu på to tredjedele af verdensmarkedet. Kinesere og OL-sponsering skubber godt på.

Artikel top billede

I Kina var otte ud af 10 smartphones baseret på styresystemet Android i andet kvartal i år. Også på verdensplan har Android-telefoner voldsom vind i sejlene.

For første gang blev der solgt mere end 100 millioner Android-baserede smartphones i et enkelt kvartal (Q2 2012), og Android-telefoner er nu oppe på en markedsandel på 66 procent.

Det fortæller analysehuset Canalys i sin seneste salgsopgørelse vedrørende smartphones.

Væksten i Android på 110 procent årlig vækst er langt større end den almindelige markedsvækst for smartphones, som er på 47 procent om året.

En af de store vindere blandt producenterne er Samsung, som leverede mere end 45 millioner Android-telefoner i andet kvartal. Baggrunden er ikke mindst Samsungs populære produkter fra selskabets high end telefon Galaxy S III og ned til den aggressivt prissatte Galaxy Y og Galaxy Mini.

Kineserne elsker Android

Oven i kommer så, at Samsung er medsponsor for de olympiske lege, hvilket ifølge Canalys' chefanalytiker Pete Cunningham nok skal skærpe interessen for den koreanske producents produkter og sikre et godt tredje kvartal.

Samsung sidder på 31 procent af markedet for smartphones fuldt af Apple og Nokia. Huawei og ZTE klarede ikke at komme med i Top fem, mens HTC rykkede op på fjerdepladsen lige foran RIM, som leverede 8,5 millioner enheder i andet kvartal.

I Kina vokser antallet af smartphone-brugere eksplosivt, men det er i høj grad lokale producenter, der leverer varen. Alene i Q2 blev der leveret godt 42 millioner smartphones til salgskanalen i Kina, og landet modtager 27 procent af de i alt 158 millioner smartphones, som blev leveret på verdensplan i andet kvartal. Til sammenligning er tallet i USA 16 procent.

De fem største smartphone-leverandører på det kinesiske fastland er Samsung, ZTE, Lenovo og Huawei med Apple som rosinen i pølseenden. Hertil kommer en underskov af lokale producenter.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice