Producent giver danske forhandlere en måneds forspring

Kanalkonflikter kender de ikke til hos AVG Danmark, der er godt tilfreds med den måneds forspring, som producenten giver sine forhandlere op til licensudløb.

Artikel top billede

I sidste uge skrev vi om den konflikt mellem direkte salg og forhandlere, som ind imellem har plaget antivirus-producenten AVG.

En konflikt, som den danske forhandler SBS IT også kendt som AVG Danmark ikke mærker det fjerneste til.

"Vi har ikke oplevet problemer overhovedet, men dog haft den tanke, om de nu kunne finde på at gå uden om os, men det er ikke sket," siger Peter Hesselager, virksomhedskonsulent og medstifter af SBS IT.

SBS har i tidens løb et par gange haft besøg af repræsentanter fra AVG og oplever selskabet som "meget professionelt".

"Vi sælger i konkurrence med AVG, og det lever vi fint med. For eksempel er det en fordel for os, at når kunderne skal have fornyet deres licens, så sender AVG en liste over de af vores kunder, hvis licens er på vej til at udløbe, og så har vi en måneds forspring i forhold til AVG til at fange kunderne og fastholde dem. Den politik, synes jeg, er helt ok," siger Peter Hesselager.

Havde en bagtanke

AVG-relationen tog fart, da Peter Hesselager blev glad for AVG's produkter og tænkte, "det må vi kunne lave en forretning ud af".

I dag er SBS IT AVG Gold Reseller i Danmark og en af måske en håndfuld danske forhandlere med de amerikanske antivirusproukter på hylderne. Eksempelvis sælger også Bundsgaard Data og lan-link.dk AVG herhjemme.

Med hjemmesiden avgdanmark.dk  kunne man fristes til at tro, at AVG var involveret i den danske forhandler, men det er ikke tilfældet.

"Nej, vi er et privat it-firma, som bare har lavet hjemmesiden avgdanmark.dk.  

Faktisk henvender nogle sig i håbet om, at de kan få dansk service på produkter købt i udlandet. De tror måske, at vi er den danske afdeling af AVG, og det var faktisk også den bagtanke, vi havde, da vi i sin tid oprettede hjemmesiden," lyder det med smil i stemmen fra Hesselager.

Kun en mindre del

Kun en mindre del af omsætningen hos SBS IT kommer fra salg af AVG.

"Dels sælger vi på nettet, dels i konkurrence med AVG så mange køber stadig direkte hos AVG. Vores kunder er dem, som er glade for, at de kan handle i Danmark på deres Visakort, og at det er en dansk stemme, der svarer, når de ringer."

Ud over salg af antivirus fra AVG, forhandler SBS IT serversystemer og finanssystemer, og varetager driften af it-installationer hos små og mellemstore virksomheder.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse