To topfolk blandt de fyrede HP-medarbejdere

Topmedarbejdere som kanalchef for server/storageforretningen Bente Holmgaard er blandt de fyrede hos HP. Også landechefen for HP ESSN, der har 25 års anciennitet, forlader HP.

Artikel top billede

(opdateret)HP Danmark har efter en reorganisering sagt farvel til 14 medarbejdere. Blandt de 14 fyrede er ifølge CRN's oplysninger adskillige "tunge tekniske seniormedarbejdere".

Herudover også to ledende medarbejdere begge med lang anciennitet hos HP.

Michael Lindstrøm er Landechef for Enterprise Servere og Storage og har været ansat hos HP i 25 år.

Bente Holmgaard er kanalchef med ansvar for HPs server-storage-forretningen. Hun har arbejdet for HP i 15 år og før det for Compaq, som HP overtog i sin tid.

"Med hensyn til Michael Lindstrøms stilling, så blev den i realiteten nedlagt før sommerferien i forbindelse med vores omstruktureringer og reorganisering, så der kommer ikke nogen ny mand ind på den post," siger Henrik Kirkeskov, informationschef, HP Danmark.

Ingen kommentarer

CRN har forsøgt at få en kommentar til fyringen fra såvel Michael Lindstrøm som Bente Holmgaard, men indtil videre forgæves.

I alt annoncerede HP i foråret, at der skulle afskediges omkring 27.000 på verdensplan, men der var længe usikkerhed om, hvor mange ansatte, der ville ryge i de enkelte lande og afdelinger.

Med 14 ud af 450 ansatte er HP Danmark sluppet forholdsvis nådigt. I Tyskland fyrede HP 1.000 svarende til lige knap hver tiende medarbejder.

Læs mere: 
Nu også i Danmark: HP deler fyresedler ud
Fyringstrussel: Danske HP-ansatte svæver i uvished
HP Danmark: Uvist hvor nedskæringer rammer
Galleri: Sådan bygger Foxconn HP-servere på tjekkisk mega-fabrik

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS