To topfolk blandt de fyrede HP-medarbejdere

Topmedarbejdere som kanalchef for server/storageforretningen Bente Holmgaard er blandt de fyrede hos HP. Også landechefen for HP ESSN, der har 25 års anciennitet, forlader HP.

Artikel top billede

(opdateret)HP Danmark har efter en reorganisering sagt farvel til 14 medarbejdere. Blandt de 14 fyrede er ifølge CRN's oplysninger adskillige "tunge tekniske seniormedarbejdere".

Herudover også to ledende medarbejdere begge med lang anciennitet hos HP.

Michael Lindstrøm er Landechef for Enterprise Servere og Storage og har været ansat hos HP i 25 år.

Bente Holmgaard er kanalchef med ansvar for HPs server-storage-forretningen. Hun har arbejdet for HP i 15 år og før det for Compaq, som HP overtog i sin tid.

"Med hensyn til Michael Lindstrøms stilling, så blev den i realiteten nedlagt før sommerferien i forbindelse med vores omstruktureringer og reorganisering, så der kommer ikke nogen ny mand ind på den post," siger Henrik Kirkeskov, informationschef, HP Danmark.

Ingen kommentarer

CRN har forsøgt at få en kommentar til fyringen fra såvel Michael Lindstrøm som Bente Holmgaard, men indtil videre forgæves.

I alt annoncerede HP i foråret, at der skulle afskediges omkring 27.000 på verdensplan, men der var længe usikkerhed om, hvor mange ansatte, der ville ryge i de enkelte lande og afdelinger.

Med 14 ud af 450 ansatte er HP Danmark sluppet forholdsvis nådigt. I Tyskland fyrede HP 1.000 svarende til lige knap hver tiende medarbejder.

Læs mere: 
Nu også i Danmark: HP deler fyresedler ud
Fyringstrussel: Danske HP-ansatte svæver i uvished
HP Danmark: Uvist hvor nedskæringer rammer
Galleri: Sådan bygger Foxconn HP-servere på tjekkisk mega-fabrik

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos