Drillesyge internet-lømler smadrede sodavands-dåb

Et bryggeri forsøgte at give kunderne magten i navnekonkurrence. Men konkurrencen druknede i anarki og nazist-forslag.

Artikel top billede

Kilde: thefuturistics - Flickr (Foto: thefuturistics - Flickr: http://www.flickr.com/photos/thefuturistics/1351654940/)

Hvad skal vores nye sodavand hedde?

Sådan spurgte et reklamefirma på vegne af Mountain Dew-sodavanden, der snart kommer i en version med æblesmag. Men net-afstemningen blev rendt over ende af spasmagere fra primært forummet 4chan. Og nu er afstemningen annulleret og lukket.

Det skyldes, at afstemningens top 10 hurtigt blev indtaget af drillende forslag som Diabeetus, Applejack og Frapple, som ikke just er passende for en æblesodavand. Se alle de fantasifulde forslag i billedet til højre.

Da det mest populære forslag var "Hitler did nothing wrong", fik firmaet pludselig kolde fødder og trak stikket.

Ikke første gang at masserne slår til

Afstemningen DubTheDew.com blev ikke mindst overmandet af stemmer fra det anonyme fællesskab i 4chan, men også andre fora.

Der var aflagt 500 stemmer, da 4chan "blandede" sig i debatten, og efter 24 timer var antallet steget til over 11.000.

Afstemningssiden blev også hacket og udstyret med blandt andet den evigt humoristiske "RickRoll"-video. Læs mere på KnowYourMeme.com. 

Det er ikke første gang, at internet-drillepinde har sat deres fingeraftryk på afstemninger.

Da det atypiske melodi grand prix-band Lordi vandt konkurrencen, var det sandsynligvis med massive stemmer fra spillere af World of Warcraft, der følte, at de havde mere til fælles med det finske udstyrs-band end resten af de glitrede deltagere.

Det var også internetstemmer, der gjorde den afdøde norske black metal-guitarist og vandal Euronymous som kandidat til at vinde en afstemning hos norske Norwegian.

Flyselskabet havde lovet at sætte afstemningens vinders ansigt på deres nye fly. Norwegian kunne dog prise sig lykkelig for, at de efterladte til Euronymous bad om at få deres afdøde familiemedlem og ven fjernet fra konkurrencen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks