Drillesyge internet-lømler smadrede sodavands-dåb

Et bryggeri forsøgte at give kunderne magten i navnekonkurrence. Men konkurrencen druknede i anarki og nazist-forslag.

Artikel top billede

Kilde: thefuturistics - Flickr (Foto: thefuturistics - Flickr: http://www.flickr.com/photos/thefuturistics/1351654940/)

Hvad skal vores nye sodavand hedde?

Sådan spurgte et reklamefirma på vegne af Mountain Dew-sodavanden, der snart kommer i en version med æblesmag. Men net-afstemningen blev rendt over ende af spasmagere fra primært forummet 4chan. Og nu er afstemningen annulleret og lukket.

Det skyldes, at afstemningens top 10 hurtigt blev indtaget af drillende forslag som Diabeetus, Applejack og Frapple, som ikke just er passende for en æblesodavand. Se alle de fantasifulde forslag i billedet til højre.

Da det mest populære forslag var "Hitler did nothing wrong", fik firmaet pludselig kolde fødder og trak stikket.

Ikke første gang at masserne slår til

Afstemningen DubTheDew.com blev ikke mindst overmandet af stemmer fra det anonyme fællesskab i 4chan, men også andre fora.

Der var aflagt 500 stemmer, da 4chan "blandede" sig i debatten, og efter 24 timer var antallet steget til over 11.000.

Afstemningssiden blev også hacket og udstyret med blandt andet den evigt humoristiske "RickRoll"-video. Læs mere på KnowYourMeme.com

Det er ikke første gang, at internet-drillepinde har sat deres fingeraftryk på afstemninger.

Da det atypiske melodi grand prix-band Lordi vandt konkurrencen, var det sandsynligvis med massive stemmer fra spillere af World of Warcraft, der følte, at de havde mere til fælles med det finske udstyrs-band end resten af de glitrede deltagere.

Det var også internetstemmer, der gjorde den afdøde norske black metal-guitarist og vandal Euronymous som kandidat til at vinde en afstemning hos norske Norwegian.

Flyselskabet havde lovet at sætte afstemningens vinders ansigt på deres nye fly. Norwegian kunne dog prise sig lykkelig for, at de efterladte til Euronymous bad om at få deres afdøde familiemedlem og ven fjernet fra konkurrencen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network