Norge: Online-handel gør det af med lokale prisforskelle

Det har ikke fungere for Siba-butikkerne i Norge, at køre med forskellige priser på nettet og i butikkerne.

Artikel top billede

Otte ud af ti butikskunder hos Siba (Computercitys søsterkæde i Norge) dropper butikskøb, fordi varerene er billigere på nettet. Det er en af konklusionerne på en undersøgelse, som Siba har lavet blandt sine kunder.

Det får nu den konsekvens, at Siba i Norge indfører en prisstruktur, hvor varerne koster det samme, uanset om kunderne køber ind online eller i en fysisk butik. Det skriver norske IT-Bransjen.

"Ideen om, at prisen på hjemmeelektronik skal være forskellig på internettet og i butikkerne er gammeldags. I dag forventer kunderne den lavest mulige pris ligegyldig, hvor de handler," udtaler Victor Bengtsson, der er landechef for Siba i Norge.

Siba-chefen pointerer, at man nu har valgt en vej, der går i mod den normale norske praksis på området.

"I branchen har det længe været almindeligt med en lokal prissætning. Det betyder, at prisen på en vare er forskellig, alt efter hvor du er i landet. I Siba følger vi ikke den prissætningspraksis, for her gælder vores lave netpriser altid, ligegyldig [om butikken, red] ligger i Stavanger, Trondheim eller Oslo," slår han fast.

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos