Norge: Online-handel gør det af med lokale prisforskelle

Det har ikke fungere for Siba-butikkerne i Norge, at køre med forskellige priser på nettet og i butikkerne.

Artikel top billede

Otte ud af ti butikskunder hos Siba (Computercitys søsterkæde i Norge) dropper butikskøb, fordi varerene er billigere på nettet. Det er en af konklusionerne på en undersøgelse, som Siba har lavet blandt sine kunder.

Det får nu den konsekvens, at Siba i Norge indfører en prisstruktur, hvor varerne koster det samme, uanset om kunderne køber ind online eller i en fysisk butik. Det skriver norske IT-Bransjen.

"Ideen om, at prisen på hjemmeelektronik skal være forskellig på internettet og i butikkerne er gammeldags. I dag forventer kunderne den lavest mulige pris ligegyldig, hvor de handler," udtaler Victor Bengtsson, der er landechef for Siba i Norge.

Siba-chefen pointerer, at man nu har valgt en vej, der går i mod den normale norske praksis på området.

"I branchen har det længe været almindeligt med en lokal prissætning. Det betyder, at prisen på en vare er forskellig, alt efter hvor du er i landet. I Siba følger vi ikke den prissætningspraksis, for her gælder vores lave netpriser altid, ligegyldig [om butikken, red] ligger i Stavanger, Trondheim eller Oslo," slår han fast.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS