Karriereskift: Tinna Pichard skal nu sælge legepladser

Direktøren for EET Danmark har taget springet ud af it-kanalen og blevet dansk direktør for legetøjsgigant.

Artikel top billede

Tinna Pichard har været i distributionsbranchen i 23 år.

Efter 23 år i it-kanalen har Tinna Pichard foretaget et karriereskift af de store. Ved udgangen af juli måned forlod hun stillingen som direktør for EET i Danmark. I sidste uge tiltrådte hun som administrerende direktør for Kompan og Dica i Danmark. Det er et skridt fra IT til legetøj.

Kompan er nemlig et verdenskendt dansk firma, der laver - legepladser. Tinna Pichard skal fremover være chef for Kompans danske aktiviteter, som også omfatter legetøjsleverandøren Dica, der leverer møbler og legetøj til danske institutioner og skoler.

"Det er i hvert fald noget helt andet end at sælge it," siger Tinna Pichard, som fortæller, at det var en henvendelse fra et headhunter-firma, der var årsag til at hun nu er blevet direktør for et legetøjsfirma.

Selv om legepladsproducenten Kompan opererer i en helt anden branche end it, så mener Tinna Pichard dog sagtens hun kan bruge sine erfaringer fra EET og it-branchen i sit nye job.

"Faktisk ligner Kompan EET meget på den måde selskabet er bygget. Og det er faktisk også ejet af en kapitalfond, ligesom EET," siger hun og fortsætter:

"Jeg kan bruge den viden jeg har om at handle via web. Jeg kan også bruge mange af de ledelsesredskaber jeg har med. Og så har jeg min viden om hvordan man arbejder i organisationer, der er bygget op som Kompan og EET."

I sit nye job som dansk chef for Kompan får Tinna Pichard omkring 40 mand under sig fordelt på et kontor på Sjælland og hovedkontoret på Fyn.

"Jeg synes udviklingsmulighederne er spændende. Og jeg glæder mig helt vildt til at komme i gang," lyder afslutningsreplikken fra Tinna Pichard, der ikke vil afvise, at hun om nogle år igen vil vende tilbage til it-branchen.

Læs mere:

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S