Karriereskift: Tinna Pichard skal nu sælge legepladser

Direktøren for EET Danmark har taget springet ud af it-kanalen og blevet dansk direktør for legetøjsgigant.

Artikel top billede

Tinna Pichard har været i distributionsbranchen i 23 år.

Efter 23 år i it-kanalen har Tinna Pichard foretaget et karriereskift af de store. Ved udgangen af juli måned forlod hun stillingen som direktør for EET i Danmark. I sidste uge tiltrådte hun som administrerende direktør for Kompan og Dica i Danmark. Det er et skridt fra IT til legetøj.

Kompan er nemlig et verdenskendt dansk firma, der laver - legepladser. Tinna Pichard skal fremover være chef for Kompans danske aktiviteter, som også omfatter legetøjsleverandøren Dica, der leverer møbler og legetøj til danske institutioner og skoler.

"Det er i hvert fald noget helt andet end at sælge it," siger Tinna Pichard, som fortæller, at det var en henvendelse fra et headhunter-firma, der var årsag til at hun nu er blevet direktør for et legetøjsfirma.

Selv om legepladsproducenten Kompan opererer i en helt anden branche end it, så mener Tinna Pichard dog sagtens hun kan bruge sine erfaringer fra EET og it-branchen i sit nye job.

"Faktisk ligner Kompan EET meget på den måde selskabet er bygget. Og det er faktisk også ejet af en kapitalfond, ligesom EET," siger hun og fortsætter:

"Jeg kan bruge den viden jeg har om at handle via web. Jeg kan også bruge mange af de ledelsesredskaber jeg har med. Og så har jeg min viden om hvordan man arbejder i organisationer, der er bygget op som Kompan og EET."

I sit nye job som dansk chef for Kompan får Tinna Pichard omkring 40 mand under sig fordelt på et kontor på Sjælland og hovedkontoret på Fyn.

"Jeg synes udviklingsmulighederne er spændende. Og jeg glæder mig helt vildt til at komme i gang," lyder afslutningsreplikken fra Tinna Pichard, der ikke vil afvise, at hun om nogle år igen vil vende tilbage til it-branchen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job