Karriereskift: Tinna Pichard skal nu sælge legepladser

Direktøren for EET Danmark har taget springet ud af it-kanalen og blevet dansk direktør for legetøjsgigant.

Artikel top billede

Tinna Pichard har været i distributionsbranchen i 23 år.

Efter 23 år i it-kanalen har Tinna Pichard foretaget et karriereskift af de store. Ved udgangen af juli måned forlod hun stillingen som direktør for EET i Danmark. I sidste uge tiltrådte hun som administrerende direktør for Kompan og Dica i Danmark. Det er et skridt fra IT til legetøj.

Kompan er nemlig et verdenskendt dansk firma, der laver - legepladser. Tinna Pichard skal fremover være chef for Kompans danske aktiviteter, som også omfatter legetøjsleverandøren Dica, der leverer møbler og legetøj til danske institutioner og skoler.

"Det er i hvert fald noget helt andet end at sælge it," siger Tinna Pichard, som fortæller, at det var en henvendelse fra et headhunter-firma, der var årsag til at hun nu er blevet direktør for et legetøjsfirma.

Selv om legepladsproducenten Kompan opererer i en helt anden branche end it, så mener Tinna Pichard dog sagtens hun kan bruge sine erfaringer fra EET og it-branchen i sit nye job.

"Faktisk ligner Kompan EET meget på den måde selskabet er bygget. Og det er faktisk også ejet af en kapitalfond, ligesom EET," siger hun og fortsætter:

"Jeg kan bruge den viden jeg har om at handle via web. Jeg kan også bruge mange af de ledelsesredskaber jeg har med. Og så har jeg min viden om hvordan man arbejder i organisationer, der er bygget op som Kompan og EET."

I sit nye job som dansk chef for Kompan får Tinna Pichard omkring 40 mand under sig fordelt på et kontor på Sjælland og hovedkontoret på Fyn.

"Jeg synes udviklingsmulighederne er spændende. Og jeg glæder mig helt vildt til at komme i gang," lyder afslutningsreplikken fra Tinna Pichard, der ikke vil afvise, at hun om nogle år igen vil vende tilbage til it-branchen.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics