Karriereskift: Tinna Pichard skal nu sælge legepladser

Direktøren for EET Danmark har taget springet ud af it-kanalen og blevet dansk direktør for legetøjsgigant.

Artikel top billede

Tinna Pichard har været i distributionsbranchen i 23 år.

Efter 23 år i it-kanalen har Tinna Pichard foretaget et karriereskift af de store. Ved udgangen af juli måned forlod hun stillingen som direktør for EET i Danmark. I sidste uge tiltrådte hun som administrerende direktør for Kompan og Dica i Danmark. Det er et skridt fra IT til legetøj.

Kompan er nemlig et verdenskendt dansk firma, der laver - legepladser. Tinna Pichard skal fremover være chef for Kompans danske aktiviteter, som også omfatter legetøjsleverandøren Dica, der leverer møbler og legetøj til danske institutioner og skoler.

"Det er i hvert fald noget helt andet end at sælge it," siger Tinna Pichard, som fortæller, at det var en henvendelse fra et headhunter-firma, der var årsag til at hun nu er blevet direktør for et legetøjsfirma.

Selv om legepladsproducenten Kompan opererer i en helt anden branche end it, så mener Tinna Pichard dog sagtens hun kan bruge sine erfaringer fra EET og it-branchen i sit nye job.

"Faktisk ligner Kompan EET meget på den måde selskabet er bygget. Og det er faktisk også ejet af en kapitalfond, ligesom EET," siger hun og fortsætter:

"Jeg kan bruge den viden jeg har om at handle via web. Jeg kan også bruge mange af de ledelsesredskaber jeg har med. Og så har jeg min viden om hvordan man arbejder i organisationer, der er bygget op som Kompan og EET."

I sit nye job som dansk chef for Kompan får Tinna Pichard omkring 40 mand under sig fordelt på et kontor på Sjælland og hovedkontoret på Fyn.

"Jeg synes udviklingsmulighederne er spændende. Og jeg glæder mig helt vildt til at komme i gang," lyder afslutningsreplikken fra Tinna Pichard, der ikke vil afvise, at hun om nogle år igen vil vende tilbage til it-branchen.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect