Expert presset: Lukker den største butik i Sverige

Direktør afviser, at kæden er på vej til at forlade Sverige.

Artikel top billede

Experts største butik i Sverige ligger i Kungens Kurva lige udenfor Stockhom. Eller det gjorde den, for nu har kæden besluttet at nedlægge prestige-butikken, skriver CRN's svenske søstermedie it24.

De 15 ansatte fik i fredags beskeden om, at deres arbejdsplads nedlægges-

Direktøren for Expert i Sverige afviser overfor it24, at lukningen af den store butik er et udtryk for, at Expert er ved at forlade det svenske marked.

"Vi er så absolut ikke på vej væk, vi er på vej mod at sikre en indtjening, som vi kan leve med. Vi lever ikke af volumen, uden at vi får resultater i den sidste ende," siger direktøren for Expert i Sverige, Magne Solberg, til it24.

Han fortæller, at Experts butik i Kungens kurva ligger midt i et område, hvor blandt andet Elgiganten har en Megastore. Det har skabt stor konkurrence og har presset Expertbutikken på indtjeningen, hvilket har været en medvirkende årsag til at Expert lukker butikken.

"Kungens kurva  har i lang tid vist en svag udvikling, og har i realiteten aldrig formået at leve op til forventningerne," konstaterer Magne Solberg.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics