Slut med at få for lidt på internettet

Mange danskere får ikke den båndbredde, de har betalt for. Nu bliver teleselskaberne tvunget til at finde på nye regler for markedsføring af den egentlige internethastighed.

Artikel top billede

Selv om de måske betaler det samme for internetforbindelsen, får forskelige kunder ofte helt forskellige hastigheder.

Teleselskabernes markedsføring af bredbånds-forbindelser med "op til XX Mbit" er nemlig så uklar, at kunder måske ikke engang får halvdelen af de lovede Mbit, men alligevel skal betale det samme, som ham, der får alle Mbit'ne.

Det vil erhvervsminister Ole Sohn (SF) nu lave om på. Han har beordret teleselskaberne og forbrugermyndighederne til sætte sig sammen og finde frem til nogle nye regler for markedsføring af båndbredder.

Både mobilt bredbånd, hvor forbindelsens kvalitet jo svinger alt efter ens placering, og fastnetforbindelser, hvor båndbredden på traditionelle, kobberbaserede ADSL-net er afhængig af afstanden til nærmeste central, skal være omfattet af de nye regler.

"Forbrugerne skal kunne stole på teleselskabernes markedsføring, fx omkring hastigheder, når de køber en bredbåndsforbindelse, så de reelt får det, de betaler for," hedder det i en erklæring fra erhvervsministeren.

Også når det gælder mobiltelefoner, skal der strammes op i selskabernes markedsføring.

En arbejdsgruppe bestående af Erhvervs- og Vækstministeriet, Forbrugerrådet og telebranchen, skal inden 1. januar 2013 komme med konkrete løsninger på, hvordan gennemsigtigheden kan forbedres på telemarkedet.

Udspillet om telemarkedet er en del af en større pakke af initiativer, der skal justere på reglerne for forbrugerbeskyttelse på en lang række forskellige områder fra spam-bøder til prisportaler.

Læs hele udspillet her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S