Slut med at få for lidt på internettet

Mange danskere får ikke den båndbredde, de har betalt for. Nu bliver teleselskaberne tvunget til at finde på nye regler for markedsføring af den egentlige internethastighed.

Artikel top billede

Selv om de måske betaler det samme for internetforbindelsen, får forskelige kunder ofte helt forskellige hastigheder.

Teleselskabernes markedsføring af bredbånds-forbindelser med "op til XX Mbit" er nemlig så uklar, at kunder måske ikke engang får halvdelen af de lovede Mbit, men alligevel skal betale det samme, som ham, der får alle Mbit'ne.

Det vil erhvervsminister Ole Sohn (SF) nu lave om på. Han har beordret teleselskaberne og forbrugermyndighederne til sætte sig sammen og finde frem til nogle nye regler for markedsføring af båndbredder.

Både mobilt bredbånd, hvor forbindelsens kvalitet jo svinger alt efter ens placering, og fastnetforbindelser, hvor båndbredden på traditionelle, kobberbaserede ADSL-net er afhængig af afstanden til nærmeste central, skal være omfattet af de nye regler.

"Forbrugerne skal kunne stole på teleselskabernes markedsføring, fx omkring hastigheder, når de køber en bredbåndsforbindelse, så de reelt får det, de betaler for," hedder det i en erklæring fra erhvervsministeren.

Også når det gælder mobiltelefoner, skal der strammes op i selskabernes markedsføring.

En arbejdsgruppe bestående af Erhvervs- og Vækstministeriet, Forbrugerrådet og telebranchen, skal inden 1. januar 2013 komme med konkrete løsninger på, hvordan gennemsigtigheden kan forbedres på telemarkedet.

Udspillet om telemarkedet er en del af en større pakke af initiativer, der skal justere på reglerne for forbrugerbeskyttelse på en lang række forskellige områder fra spam-bøder til prisportaler.

Læs hele udspillet her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S