Reorganisering: HP nedlagde min stilling

Der blev skudt med spredehagl, da HP fyrede i sidste uge, men det kom ikke som nogen overraskelse for Michael Lindstrøm, at han blev fyret fra sit job som server/storage-chef.

Artikel top billede

"Selvfølgelig er det en hård nyser, når det sker, men nu har jeg vidst det et par måneder, så at jeg skulle afskediges kom ikke som nogen overraskelse," siger Michael Lindstrøm.

Han var landechef for Enterprise Servere og Storage og har i alt været ansat hos HP i 25 år.

At HP Danmark afskedigede 14 medarbejdere i sidste uge var en direkte konsekvens af den 27.000 mand
store fyringsrunde på verdensplan, som HP-koncernen annoncerede i foråret.

"Reorganisationen betyder blandt andet, at man har nedlagt den samlede funktion, jeg har siddet på, så min afgang er relativ udramatisk," siger Michael Lindstrøm og tilføjer:

"Når man sidder højere oppe i systemet, så er man mere sårbar, sådan er det."

Med 14 ud af 450 ansatte er HP Danmark sluppet forholdsvis nådigt. I Tyskland fyrede HP 1.000 svarende til lige knap hver tiende medarbejder.

Strømline og tilpasse

Ledelsen har gransket måder hvorpå, man kunne strømline organisationen yderligere og fundet enkelte steder at skære og tilpasse.

"De fyrede er både unge som gamle og folk med både kort og lang anciennitet, så der er ikke nogen rød tråd i fyringerne, som det ellers lyder lidt som, at du fisker efter," siger Michael Lindstrøm.

Han siger, at trimningsøvelsen også er gennemført på produktdivisionerne, og at der reelt er skåret et lag ud af organisationen, som er lagt op til den administrerende direktør.

Så direktøren Jacob Schou får mere at se til?

"Ja, men han er jo også ung," lyder det med smil i stemmen fra Lindstrøm.

Han er nu "åben for forslag", og da HP behandler sine ansatte pænt, så er der nu mulighed for lidt "fordybelse", ligesom HP også tilbyder de afskedigede et outplacement-forløb, hvor den enkelte ifølge Lindstrøm bliver hjulpet til at være skarp på at finde ud af hvad man vil beskæftige sig med fremover og få lavet et ordentligt CV.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Domain and Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS