Coromatic Group hapser norsk selskab

Coromatic Group fortsætter sin nordiske ekspansion med overtagelsen af et delvist danskejet firma.

Artikel top billede

Norske Reservekraft AS kommer nu i hænderne på det delvist danskejede Coromatic Group, der fortsætter sin ekspansion i Norden.

Opkøbet er et led i Coromatic Groups nordiske vækststrategi, og håbet er, at det vil understrege koncernens position som markedsførende i Skandinavien. Koncernen er ejet af den svenske kapitalfond EQT.

"Det er en stærk organisation med dygtige medarbejdere og en entreprenørdrevet kultur, der passer som hånd i handske med vores egen," lyder det fra Maths Waxin, koncerndirektør i Coromatic Group, i en pressemeddelelse.

Blandt Reservekraft AS's kunder er norske hospitaler og virksomheder med store datacentre såsom Digiplex og DnBNOR.

Sidste år omsatte Reservekraft AS for omkring 63 millioner danske kroner. Købet af det norske selskab skal medvirke til, at Coromatic Group blandt andet skal kunne tilbyde komplette løsninger inden for datacentre.

Også hos Reservekraft AS er der tilfredshed med opkøbet. Ulf Björn Dahl, der er administrerende direktør i Reservekraft AS, tror på, at nordmændene kan udnytte Coromatic Groups muskelkraft.

"For vores kunder indebærer overtagelsen mulighed for at drage nytte af såvel stærkere processer som projektledelsessynergier inden for Coromatic Group, samtidigt med, at vi kommer til at fortsætte som eget selskab i koncernen," udtaler Ulf Bjørn Dahl om købet.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos