Coromatic Group hapser norsk selskab

Coromatic Group fortsætter sin nordiske ekspansion med overtagelsen af et delvist danskejet firma.

Artikel top billede

Norske Reservekraft AS kommer nu i hænderne på det delvist danskejede Coromatic Group, der fortsætter sin ekspansion i Norden.

Opkøbet er et led i Coromatic Groups nordiske vækststrategi, og håbet er, at det vil understrege koncernens position som markedsførende i Skandinavien. Koncernen er ejet af den svenske kapitalfond EQT.

"Det er en stærk organisation med dygtige medarbejdere og en entreprenørdrevet kultur, der passer som hånd i handske med vores egen," lyder det fra Maths Waxin, koncerndirektør i Coromatic Group, i en pressemeddelelse.

Blandt Reservekraft AS's kunder er norske hospitaler og virksomheder med store datacentre såsom Digiplex og DnBNOR.

Sidste år omsatte Reservekraft AS for omkring 63 millioner danske kroner. Købet af det norske selskab skal medvirke til, at Coromatic Group blandt andet skal kunne tilbyde komplette løsninger inden for datacentre.

Også hos Reservekraft AS er der tilfredshed med opkøbet. Ulf Björn Dahl, der er administrerende direktør i Reservekraft AS, tror på, at nordmændene kan udnytte Coromatic Groups muskelkraft.

"For vores kunder indebærer overtagelsen mulighed for at drage nytte af såvel stærkere processer som projektledelsessynergier inden for Coromatic Group, samtidigt med, at vi kommer til at fortsætte som eget selskab i koncernen," udtaler Ulf Bjørn Dahl om købet.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S