Coromatic Group hapser norsk selskab

Coromatic Group fortsætter sin nordiske ekspansion med overtagelsen af et delvist danskejet firma.

Artikel top billede

Norske Reservekraft AS kommer nu i hænderne på det delvist danskejede Coromatic Group, der fortsætter sin ekspansion i Norden.

Opkøbet er et led i Coromatic Groups nordiske vækststrategi, og håbet er, at det vil understrege koncernens position som markedsførende i Skandinavien. Koncernen er ejet af den svenske kapitalfond EQT.

"Det er en stærk organisation med dygtige medarbejdere og en entreprenørdrevet kultur, der passer som hånd i handske med vores egen," lyder det fra Maths Waxin, koncerndirektør i Coromatic Group, i en pressemeddelelse.

Blandt Reservekraft AS's kunder er norske hospitaler og virksomheder med store datacentre såsom Digiplex og DnBNOR.

Sidste år omsatte Reservekraft AS for omkring 63 millioner danske kroner. Købet af det norske selskab skal medvirke til, at Coromatic Group blandt andet skal kunne tilbyde komplette løsninger inden for datacentre.

Også hos Reservekraft AS er der tilfredshed med opkøbet. Ulf Björn Dahl, der er administrerende direktør i Reservekraft AS, tror på, at nordmændene kan udnytte Coromatic Groups muskelkraft.

"For vores kunder indebærer overtagelsen mulighed for at drage nytte af såvel stærkere processer som projektledelsessynergier inden for Coromatic Group, samtidigt med, at vi kommer til at fortsætte som eget selskab i koncernen," udtaler Ulf Bjørn Dahl om købet.

Læs mere:

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    SEGES Innovation

    IT-projektleder med teknisk indsigt

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S