Logicas milliardovertagelse afsluttet

Det sidste punktum er sat, og Logica er nu en del af det canadiske konsulenthus CGI. João Baptista bliver ny chef for den nordiske del af virksomheden.

Artikel top billede

Canadiske CGI's overtagelse af det britiske konsulenthus Logica er nu endelig afsluttet. Prisen landede på 1,7 milliarder pund svarende til godt 16 milliarder kroner. Derudover overtager CGI Logicas gæld på godt tre milliarder kroner.

Ved afstemningen på generalforsamlingen i London den 16. juli var 99,54 procent af Logicas aktionærer enige, at CGI's overtagelse af selskabet er en god idé.

Langt fra alle mener, at det er en god idé at lade CGI overtage Logica. Flere analytikere er yderst kritiske overfor udsigten til, at Storbritanniens sidste store software- og services-virksomhed Logica bliver overtaget af den mindre canadiske virksomhed CGI.

72.000 ansatte i 40 lande

Logicas nye ejer CGI har omkring 72.000 ansatte i mere end 40 lande rundt om på kloden.

"Nu er overtagelsen afsluttet, og det gælder om at leve op til kundernes forventninger og byde alle de nye velkommen til CGI-familien," siger Michael E Roach, koncernchef, CGI.

For Logica i Danmark indebærer CGI's overtagelse, at der kommer en ny overordnet ledelse. João Baptista får udover Norden også ansvaret for Sydeuropa og Sydamerika. Jesper Scharff fortsætter som administrerende direktør for Logica Danmark.

De øvrige regionschefer følger her:

Serge Dubrana leder Central- og Østeuropa, Tim Gregory bliver chef for Storbritannien, Colin Holgate holder snor i regionen Asia Pacific, Jean-Marc Lazzari får ansvaret for Frankrig, Luxemburg og Marokko, Doug McCuaig bliver chef for Canada, og endelig overtager George Schindler ledelsen af selskabet i USA.

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS