Kort visit hos Medion/Lenovo for Peter Vikkelsø Skou

I stedet for at arbejde med salg af pc'er, skal den tidligere Toshiba-mand nu være direktør udenfor it-branchen.

Artikel top billede

Det blev en meget kort visit for Peter Vikkelsø Skou i jobbet som chef for Medion og Lenovos consumersalg i Norden, Baltikum og Benelux.

Han har nu siden månedsskiftet i stedet stået i spidsen for selskabet Needit Aps, som blandt andet sælger elektroniske parkeringsskiver.

I foråret blev Vikkelsø Skou ellers headhuntet til Lenovo/Medion-jobbet fra en tilsvarende stilling hos Toshiba. Men nu kun tre måneder senere er han igen ude af billedet.

"Der er ingen dramatik i min afsked med Medion og Lenovo. Jeg har fået en fantastisk chance og et tilbud, jeg ikke kunne sige nej til," siger Peter Vikkelsø Skou, som efter eget udsagn også har skudt penge i Needit, så han nu er en af tre hovedinvestorer i selskabet.

Hos Lenovo/Medion ønsker administrerende direktør Peter Juul Jørgensen ikke at kommentere baggrunden for Peter Vikkelsø Skous hurtige exit. Han nøjes med at sige, at samarbejdet er stoppet "efter gensidig aftale".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS