Indtjeningen halter stadig i Tech Data

Den amerikanske distributør-koncern kæmper med at holde omsætning og profit oppe.

Artikel top billede

Årets andet kvartal blev en skuffelse for Tech Data, som ikke formåede at leve op til egne forudsigelser, men tværtom måtte notere tilbagegang i både omsætning og fortjeneste.

Efter et første kvartal, som gik nogenlunde, mistede distributøren især pusten på det amerikanske marked, hvor salget faldt med hele 11 procent sammenlignet med samme kvartal i fjor. En del af faldet skyldes dog frasalg af aktiviteter i Sydamerika.

I Europa tabte Tech Data fem procent af sit salg, og dermed endte den samlede omsætning i koncernen på 35 milliarder kroner - et fald på otte procent sammenlignet med i fjor.

Tjener for lidt

Den helt store udfordring er stadig at få indtjeningen i vejret. Tech Data har tidligere sat et mål for sin indtjeningsmargen på 1,55 procent, men efter det seneste kvartalsregnskabs margen på knap en procent er den milepæl rykket længere ud i horisonten.

Igen er det i USA, at tingene er gået skævt. I de seneste tre måneder er indtjeningen i USA faldet fra 1,77 til 1,23 procent, mens den mere beskedne europæiske indtjening bevæger sig den modsatte vej fra 0,90 til 0,94 procent af omsætningen.

Tech Datas koncernchef Robert Dutkowsky erkender i en kommentar, at distributøren ikke har levet op til sine egne forventninger. Han sætter dog sin lid til de kommende kvartaler og fastholder derfor 2012-målene for koncernen.

Læs mere:

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job