Nedbrud: e-conomics kører med sneglefart

I flere dage har det danske online-regnskabssystem e-conomics været brudt mere eller mindre ned, hvilket rammer mange virksomheder, der er afhængige af cloud-løsningen.

Artikel top billede

"Det må simpelthen kunne løses hurtigere - der er jo krig der ude på markedet, og vi er afhængige af at reagere hurtigt og effektivt...."

Sådan skriver en af kunderne til det danske online-regnskabssystem e-conomics, som har haft problemer med driften de seneste dage.

De bekymrede kunde-skriv kan man læse på e-conomics hjemmeside, hvor der er en blog, som handler om de seneste dages problemer med driften hos det danske online-regnskabssystem.

"Alle kunder har været ramt af nedbruddet," fortæller Azhar.

Han sidder i support-afdelingen hos e-conomics, som tilbyder online regnskabsstyring til små og mellemstore virksomheder.

I februar i år havde e-conomics 45.000 kunder og betegnede sig selv som en seriøs udfordrer til Microsofts ERP-system C5.

Problemet er ifølge support-afdelingen, at systemet kører i snegletempo.

"Nedbruddet er vi kommet over. Alt fungerer, men bare meget meget langsomt. Det er svartiderne, den er gal med," siger Azhar.

Når kunderne vågner

Lige nu kører C5-konkurrenten, men når kunderne vågner og kommer i gang, opstår problemerne.

"Nu kører systemet fint, men om det bliver ved med det, kan vi ikke vide med sikkerhed før omkring klokken 10-11, hvor folk vågner og begynder at arbejde for alvor," siger Azhar.

E-conomics vil ifølge support-afdelingen ikke melde noget ud om problemerne endnu 

"Før vi ved, om systemet fortsat kører fint, når der kommer peaks her op ad formiddagen, melder vi ikke noget ud," lyder det.

Baggrunden for nedbruddet vil support-afdelingen heller ikke fortælle i detaljer om, udover at der "ligger noget kompliceret teknisk" bag det snegletempo, der stadig præger e-conomics.

i 2011 lagde 13.000 virksomheder deres regnskab op i skyen hos danske e-conomic, og hvis alt går efter planen runder firmaet kunde nummer 100.000 inden udgangen af 2013.

Godt en tredjedel af e-conomics kunder kommer fra de omkring 3.500 revisionsselskaber, som selskabet samarbejder med.

Administrerende direktør Torben Frigaard Rasmussen betegner ikke revisorerne som e-conomics forhandlere, men kalder dem en "kanal mod markedet."

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S