Nedbrud: e-conomics kører med sneglefart

I flere dage har det danske online-regnskabssystem e-conomics været brudt mere eller mindre ned, hvilket rammer mange virksomheder, der er afhængige af cloud-løsningen.

Artikel top billede

"Det må simpelthen kunne løses hurtigere - der er jo krig der ude på markedet, og vi er afhængige af at reagere hurtigt og effektivt...."

Sådan skriver en af kunderne til det danske online-regnskabssystem e-conomics, som har haft problemer med driften de seneste dage.

De bekymrede kunde-skriv kan man læse på e-conomics hjemmeside, hvor der er en blog, som handler om de seneste dages problemer med driften hos det danske online-regnskabssystem.

"Alle kunder har været ramt af nedbruddet," fortæller Azhar.

Han sidder i support-afdelingen hos e-conomics, som tilbyder online regnskabsstyring til små og mellemstore virksomheder.

I februar i år havde e-conomics 45.000 kunder og betegnede sig selv som en seriøs udfordrer til Microsofts ERP-system C5.

Problemet er ifølge support-afdelingen, at systemet kører i snegletempo.

"Nedbruddet er vi kommet over. Alt fungerer, men bare meget meget langsomt. Det er svartiderne, den er gal med," siger Azhar.

Når kunderne vågner

Lige nu kører C5-konkurrenten, men når kunderne vågner og kommer i gang, opstår problemerne.

"Nu kører systemet fint, men om det bliver ved med det, kan vi ikke vide med sikkerhed før omkring klokken 10-11, hvor folk vågner og begynder at arbejde for alvor," siger Azhar.

E-conomics vil ifølge support-afdelingen ikke melde noget ud om problemerne endnu 

"Før vi ved, om systemet fortsat kører fint, når der kommer peaks her op ad formiddagen, melder vi ikke noget ud," lyder det.

Baggrunden for nedbruddet vil support-afdelingen heller ikke fortælle i detaljer om, udover at der "ligger noget kompliceret teknisk" bag det snegletempo, der stadig præger e-conomics.

i 2011 lagde 13.000 virksomheder deres regnskab op i skyen hos danske e-conomic, og hvis alt går efter planen runder firmaet kunde nummer 100.000 inden udgangen af 2013.

Godt en tredjedel af e-conomics kunder kommer fra de omkring 3.500 revisionsselskaber, som selskabet samarbejder med.

Administrerende direktør Torben Frigaard Rasmussen betegner ikke revisorerne som e-conomics forhandlere, men kalder dem en "kanal mod markedet."

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo