Nedbrud: e-conomics kører med sneglefart

I flere dage har det danske online-regnskabssystem e-conomics været brudt mere eller mindre ned, hvilket rammer mange virksomheder, der er afhængige af cloud-løsningen.

Artikel top billede

"Det må simpelthen kunne løses hurtigere - der er jo krig der ude på markedet, og vi er afhængige af at reagere hurtigt og effektivt...."

Sådan skriver en af kunderne til det danske online-regnskabssystem e-conomics, som har haft problemer med driften de seneste dage.

De bekymrede kunde-skriv kan man læse på e-conomics hjemmeside, hvor der er en blog, som handler om de seneste dages problemer med driften hos det danske online-regnskabssystem.

"Alle kunder har været ramt af nedbruddet," fortæller Azhar.

Han sidder i support-afdelingen hos e-conomics, som tilbyder online regnskabsstyring til små og mellemstore virksomheder.

I februar i år havde e-conomics 45.000 kunder og betegnede sig selv som en seriøs udfordrer til Microsofts ERP-system C5.

Problemet er ifølge support-afdelingen, at systemet kører i snegletempo.

"Nedbruddet er vi kommet over. Alt fungerer, men bare meget meget langsomt. Det er svartiderne, den er gal med," siger Azhar.

Når kunderne vågner

Lige nu kører C5-konkurrenten, men når kunderne vågner og kommer i gang, opstår problemerne.

"Nu kører systemet fint, men om det bliver ved med det, kan vi ikke vide med sikkerhed før omkring klokken 10-11, hvor folk vågner og begynder at arbejde for alvor," siger Azhar.

E-conomics vil ifølge support-afdelingen ikke melde noget ud om problemerne endnu 

"Før vi ved, om systemet fortsat kører fint, når der kommer peaks her op ad formiddagen, melder vi ikke noget ud," lyder det.

Baggrunden for nedbruddet vil support-afdelingen heller ikke fortælle i detaljer om, udover at der "ligger noget kompliceret teknisk" bag det snegletempo, der stadig præger e-conomics.

i 2011 lagde 13.000 virksomheder deres regnskab op i skyen hos danske e-conomic, og hvis alt går efter planen runder firmaet kunde nummer 100.000 inden udgangen af 2013.

Godt en tredjedel af e-conomics kunder kommer fra de omkring 3.500 revisionsselskaber, som selskabet samarbejder med.

Administrerende direktør Torben Frigaard Rasmussen betegner ikke revisorerne som e-conomics forhandlere, men kalder dem en "kanal mod markedet."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S