Hjertesyg momssvindler: Jeg vil benådes

Københavns Byret afgør i morgen om en af bagmændene i den såkaldte "Gul Feber"-sag skal benådes.

Artikel top billede

Er en alvorlig hjertesygdom tilstrækkeligt til at man kan slippe for at sidde i spjældet?

Det spørgsmål tager Københavns Byret stilling til i morgen, hvor en 43-årig momsvindler har anlagt sag mod Kriminalforsorgen.

Den 43-årige lider af hjertesvigt, og mener ifølge sin advokat, at fængselsopholdet er med til at forværre symptomerne på den angiveligt meget alvorlige hjertesygdom.

Kriminalforsorgen har hele fire gange afslået mandens ansøgning om benådning. Ifølge Ritzaus Bureau er det første gang, at en dansk domstol skal tage stilling i en benådningssag, som ellers normalt er en rent administrativ afgørelse.

Den 43-årige tidligere direktør i selskabet Comitel International har siden marts 2010 afsonet en dom på fem år og ti måneders fængsel, som han blev idømt tilbage i 2007.

Han er dermed tæt på at have afsonet halvdelen af den straf, som han fik for sin rolle i den såkaldte "Gul Feber"-sag, hvor han var involveret i en momskarrusel, som snød de offentlige kasser mere end 180 millioner kroner.

Ifølge Kriminalforsorgen er den 43-åriges hjerteproblemer ikke nok til at opnå benådning.

"Det er et spørgsmål om, den pågældende kan tåle at sidde i fængsel, og vores vurdering har intet at gøre med, hvilken type kriminalitet, der er tale om. Det handler alene om, hvorvidt fængselsopholdet vil føre til en alvorlig forringelse af helbredet," siger kontorchef i Kriminalforsorgen, Tina Engelbrecht Ising til CRN.

Læs mere om "Gul Feber"-sagen her:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S