Hjertesyg momssvindler: Jeg vil benådes

Københavns Byret afgør i morgen om en af bagmændene i den såkaldte "Gul Feber"-sag skal benådes.

Artikel top billede

Er en alvorlig hjertesygdom tilstrækkeligt til at man kan slippe for at sidde i spjældet?

Det spørgsmål tager Københavns Byret stilling til i morgen, hvor en 43-årig momsvindler har anlagt sag mod Kriminalforsorgen.

Den 43-årige lider af hjertesvigt, og mener ifølge sin advokat, at fængselsopholdet er med til at forværre symptomerne på den angiveligt meget alvorlige hjertesygdom.

Kriminalforsorgen har hele fire gange afslået mandens ansøgning om benådning. Ifølge Ritzaus Bureau er det første gang, at en dansk domstol skal tage stilling i en benådningssag, som ellers normalt er en rent administrativ afgørelse.

Den 43-årige tidligere direktør i selskabet Comitel International har siden marts 2010 afsonet en dom på fem år og ti måneders fængsel, som han blev idømt tilbage i 2007.

Han er dermed tæt på at have afsonet halvdelen af den straf, som han fik for sin rolle i den såkaldte "Gul Feber"-sag, hvor han var involveret i en momskarrusel, som snød de offentlige kasser mere end 180 millioner kroner.

Ifølge Kriminalforsorgen er den 43-åriges hjerteproblemer ikke nok til at opnå benådning.

"Det er et spørgsmål om, den pågældende kan tåle at sidde i fængsel, og vores vurdering har intet at gøre med, hvilken type kriminalitet, der er tale om. Det handler alene om, hvorvidt fængselsopholdet vil føre til en alvorlig forringelse af helbredet," siger kontorchef i Kriminalforsorgen, Tina Engelbrecht Ising til CRN.

Læs mere om "Gul Feber"-sagen her:

Læses lige nu

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job