Hjertesyg momssvindler: Jeg vil benådes

Københavns Byret afgør i morgen om en af bagmændene i den såkaldte "Gul Feber"-sag skal benådes.

Artikel top billede

Er en alvorlig hjertesygdom tilstrækkeligt til at man kan slippe for at sidde i spjældet?

Det spørgsmål tager Københavns Byret stilling til i morgen, hvor en 43-årig momsvindler har anlagt sag mod Kriminalforsorgen.

Den 43-årige lider af hjertesvigt, og mener ifølge sin advokat, at fængselsopholdet er med til at forværre symptomerne på den angiveligt meget alvorlige hjertesygdom.

Kriminalforsorgen har hele fire gange afslået mandens ansøgning om benådning. Ifølge Ritzaus Bureau er det første gang, at en dansk domstol skal tage stilling i en benådningssag, som ellers normalt er en rent administrativ afgørelse.

Den 43-årige tidligere direktør i selskabet Comitel International har siden marts 2010 afsonet en dom på fem år og ti måneders fængsel, som han blev idømt tilbage i 2007.

Han er dermed tæt på at have afsonet halvdelen af den straf, som han fik for sin rolle i den såkaldte "Gul Feber"-sag, hvor han var involveret i en momskarrusel, som snød de offentlige kasser mere end 180 millioner kroner.

Ifølge Kriminalforsorgen er den 43-åriges hjerteproblemer ikke nok til at opnå benådning.

"Det er et spørgsmål om, den pågældende kan tåle at sidde i fængsel, og vores vurdering har intet at gøre med, hvilken type kriminalitet, der er tale om. Det handler alene om, hvorvidt fængselsopholdet vil føre til en alvorlig forringelse af helbredet," siger kontorchef i Kriminalforsorgen, Tina Engelbrecht Ising til CRN.

Læs mere om "Gul Feber"-sagen her:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS