Hjertesyg momssvindler: Jeg vil benådes

Københavns Byret afgør i morgen om en af bagmændene i den såkaldte "Gul Feber"-sag skal benådes.

Artikel top billede

Er en alvorlig hjertesygdom tilstrækkeligt til at man kan slippe for at sidde i spjældet?

Det spørgsmål tager Københavns Byret stilling til i morgen, hvor en 43-årig momsvindler har anlagt sag mod Kriminalforsorgen.

Den 43-årige lider af hjertesvigt, og mener ifølge sin advokat, at fængselsopholdet er med til at forværre symptomerne på den angiveligt meget alvorlige hjertesygdom.

Kriminalforsorgen har hele fire gange afslået mandens ansøgning om benådning. Ifølge Ritzaus Bureau er det første gang, at en dansk domstol skal tage stilling i en benådningssag, som ellers normalt er en rent administrativ afgørelse.

Den 43-årige tidligere direktør i selskabet Comitel International har siden marts 2010 afsonet en dom på fem år og ti måneders fængsel, som han blev idømt tilbage i 2007.

Han er dermed tæt på at have afsonet halvdelen af den straf, som han fik for sin rolle i den såkaldte "Gul Feber"-sag, hvor han var involveret i en momskarrusel, som snød de offentlige kasser mere end 180 millioner kroner.

Ifølge Kriminalforsorgen er den 43-åriges hjerteproblemer ikke nok til at opnå benådning.

"Det er et spørgsmål om, den pågældende kan tåle at sidde i fængsel, og vores vurdering har intet at gøre med, hvilken type kriminalitet, der er tale om. Det handler alene om, hvorvidt fængselsopholdet vil føre til en alvorlig forringelse af helbredet," siger kontorchef i Kriminalforsorgen, Tina Engelbrecht Ising til CRN.

Læs mere om "Gul Feber"-sagen her:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job