Hvejsel afviser kritik af CBC-koncept

Vores opgaver er ikke at drive butikker, siger CBC's direktør, der ikke mener, at den geografiske begrænsning i forhandler-kædens vedtægter udgør et stort problem.

Artikel top billede

Indehaveren af Høj Data, Tommy Høj, har tidligere i denne uge efterlyst, at flere lokale it-forhandlere fra Nordjylland kommer med i kæden. 

Ifølge Peder Hvejsel, der er direktør i CBC-kæden, er det dog ikke, fordi kæden ikke ønsker partnere i Tommy Højs nabobyer. 

"Hvis der henvender sig én fra Hjørring eller Frederikshavn, vil vi gerne optage vedkommende," siger Peder Hvejsel. 

Geografi er et lille problem

Peder Hvejsel ser gerne, at der kommer flere butikker under kædens vinger.

"I de større byer er det ikke, fordi vi ikke vil optage nogen. Der er bare stort set ingen selvstændige it-forretninger mere," forklarer Peder Hvejsel.

CBC-direktøren mener til gengæld ikke, at de geografiske begrænsninger, som ikke tillader flere butikker inden for samme by, er et stort problem.

"Hvis du tager provinsbyerne, så er der ikke flere kandidater. I langt de fleste byer, hvor vi er repræsenteret, er vi ikke kun 'din lokale it-partner', men også den eneste," siger han.

Ifølge Peder Hvejsel er det dog op til medlemmerne selv at stille forslag på en generalforsamling, hvis de ønsker at ændre reglen om den geografiske begrænsning, hvis man ønsker at få dette ændret.

"Det har ikke været et ønske, for det er et lillebitte problem," siger CBC-direktøren, der også mener, at det også handler om, hvordan man anskuer geografien.

"Skal man tage alle med eller give en form for geografisk beskyttelse," spørger han.

Skal ikke lave overskud

Ifølge Peder Hvejsel skal CBC ikke skabe profit. 

"Vi er sat i verden, stiftet og ejet af en række selvstændige forretninger, og vi er sat i verden med det ene formål at hjælpe med at gøre den enkelte forretning bedre. Vi er ikke sat i verden for selv at drive forretning, for vi tjener ikke penge som selvstændigt profit-center," understreger han.

Det kan også forklare, hvorfor den 19 år gamle kæde måske ikke er så kendt blandt kunderne, som Tommy Høj har påpeget. Der er simpelthen ikke penge til at løfte omkostningerne til markedsføringen, hvis det hele skal løbe rundt.

"Vi ville rigtig gerne brande os selv mere hos slutbrugerne, men selvom vi havde en stenrig onkel bag os, er det ikke sikkert, at han ville bruge pengene på det," siger Peder Hvejsel.

Han mener, at mange af kædens forretninger er lokale og kendte i forvejen i lokalområdet. De har eksisteret i mange år og yder en service og en nærhed over for kunderne, som de større forhandlere ikke kan give på samme måde.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S