Dansk momssvindler skal blive bag tremmer

Københavns Byret siger nej til at benåde momssvindler med hjerteproblemer.

Artikel top billede

En 43- årig tidligere it-direktør skal blive bag lås og slå, efter at Københavns Byret i dag sagde god for Kriminalforsorgens nej til benådning.

Den 43-årige har siden marts 2010 afsonet en dom på fem år og ti måneders fængsel for sin rolle i den såkaldte "Gul Feber"-sag, hvor statskassen gennem en momskarrusel blev lænset for omkring 180 millioner kroner.

Manden er i mellemtiden blevet ramt af en alvorlig hjertesygdom. Han vil derfor gerne benådes, fordi han mener, at fængselslivet er så belastende for hans helbred, at han risikerer en forværring af sin tilstand.

Indtil videre har Kriminalforsorgen fire gange afvist hans ansøgning om benådning. Han havde derfor rejst sag ved Københavns Byret for at få underkendt Kriminalforsorgens afgørelse. Men byrettens kendelse i dag gik altså manden imod.

Men trods dagens kendelse er den tidligere it-direktørs advokat, Peter Trudsø, stærkt kritisk overfor Kriminalforsorgens sagsbehandling, hvor han mener, at en række lægeerklæringer er blevet overset.

Han kritiserer også, at afgørelser om benådning alene hviler på Kriminalforsorgens skøn i hver enkelt sag.

"Jeg håber, at kriminalforsorgen uanset dommen i dag snarest lemper min klients afsoningsforhold og benytter muligheden for en tidlig prøveløsladelse," lyder det fra Peter Trudsø.

Læs mere:

Læses lige nu

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job