Dansk momssvindler skal blive bag tremmer

Københavns Byret siger nej til at benåde momssvindler med hjerteproblemer.

Artikel top billede

En 43- årig tidligere it-direktør skal blive bag lås og slå, efter at Københavns Byret i dag sagde god for Kriminalforsorgens nej til benådning.

Den 43-årige har siden marts 2010 afsonet en dom på fem år og ti måneders fængsel for sin rolle i den såkaldte "Gul Feber"-sag, hvor statskassen gennem en momskarrusel blev lænset for omkring 180 millioner kroner.

Manden er i mellemtiden blevet ramt af en alvorlig hjertesygdom. Han vil derfor gerne benådes, fordi han mener, at fængselslivet er så belastende for hans helbred, at han risikerer en forværring af sin tilstand.

Indtil videre har Kriminalforsorgen fire gange afvist hans ansøgning om benådning. Han havde derfor rejst sag ved Københavns Byret for at få underkendt Kriminalforsorgens afgørelse. Men byrettens kendelse i dag gik altså manden imod.

Men trods dagens kendelse er den tidligere it-direktørs advokat, Peter Trudsø, stærkt kritisk overfor Kriminalforsorgens sagsbehandling, hvor han mener, at en række lægeerklæringer er blevet overset.

Han kritiserer også, at afgørelser om benådning alene hviler på Kriminalforsorgens skøn i hver enkelt sag.

"Jeg håber, at kriminalforsorgen uanset dommen i dag snarest lemper min klients afsoningsforhold og benytter muligheden for en tidlig prøveløsladelse," lyder det fra Peter Trudsø.

Læs mere:

Annonce

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S