Dansk momssvindler skal blive bag tremmer

Københavns Byret siger nej til at benåde momssvindler med hjerteproblemer.

Artikel top billede

En 43- årig tidligere it-direktør skal blive bag lås og slå, efter at Københavns Byret i dag sagde god for Kriminalforsorgens nej til benådning.

Den 43-årige har siden marts 2010 afsonet en dom på fem år og ti måneders fængsel for sin rolle i den såkaldte "Gul Feber"-sag, hvor statskassen gennem en momskarrusel blev lænset for omkring 180 millioner kroner.

Manden er i mellemtiden blevet ramt af en alvorlig hjertesygdom. Han vil derfor gerne benådes, fordi han mener, at fængselslivet er så belastende for hans helbred, at han risikerer en forværring af sin tilstand.

Indtil videre har Kriminalforsorgen fire gange afvist hans ansøgning om benådning. Han havde derfor rejst sag ved Københavns Byret for at få underkendt Kriminalforsorgens afgørelse. Men byrettens kendelse i dag gik altså manden imod.

Men trods dagens kendelse er den tidligere it-direktørs advokat, Peter Trudsø, stærkt kritisk overfor Kriminalforsorgens sagsbehandling, hvor han mener, at en række lægeerklæringer er blevet overset.

Han kritiserer også, at afgørelser om benådning alene hviler på Kriminalforsorgens skøn i hver enkelt sag.

"Jeg håber, at kriminalforsorgen uanset dommen i dag snarest lemper min klients afsoningsforhold og benytter muligheden for en tidlig prøveløsladelse," lyder det fra Peter Trudsø.

Læs mere:

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S