Profil forlader Dustin

Produktchef afviser dramatik bag overraskende exit.

Artikel top billede

Stefan von Stein (Pressefoto)

Leder og produktchef hos Dustin Home Stefan von Stein forlader Dustin.

"Jeg har været her i mere end 12 år og er glad for det, jeg har opnået i Dustin, men det er tid til at komme videre," siger han til svenske it24. 

Stefan von Stein afviser, at det er stridigheder mellem ham og den nye administrerende direktør, Georgi Ganev, der ligger bag bruddet med Dustin.

Til it24 fortæller Stefan von Stein, at han allerede havde taget beslutningen, før Georgi Ganev indtog direktørstolen. De to udtrykker over for it24 stor ros over for hinanden.

Stefan von Stein får to afløsere. Joel Fernström bliver indsat som konstitueret leder af Dustin Home, mens indkøbschef Robert Pap midlertidigt kommer til at passe rollen som produktchef.

Det er endnu uvist, hvad fremtiden byder for Stefan von Stein.

Han har ifølge det svenske website fået en del jobtilbud, men har valgt at fokusere et hundrede procent på Dustin, indtil han er ude. Det sker senest 1. oktober, skriver it24.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S