Profil forlader Dustin

Produktchef afviser dramatik bag overraskende exit.

Artikel top billede

Stefan von Stein (Pressefoto)

Leder og produktchef hos Dustin Home Stefan von Stein forlader Dustin.

"Jeg har været her i mere end 12 år og er glad for det, jeg har opnået i Dustin, men det er tid til at komme videre," siger han til svenske it24. 

Stefan von Stein afviser, at det er stridigheder mellem ham og den nye administrerende direktør, Georgi Ganev, der ligger bag bruddet med Dustin.

Til it24 fortæller Stefan von Stein, at han allerede havde taget beslutningen, før Georgi Ganev indtog direktørstolen. De to udtrykker over for it24 stor ros over for hinanden.

Stefan von Stein får to afløsere. Joel Fernström bliver indsat som konstitueret leder af Dustin Home, mens indkøbschef Robert Pap midlertidigt kommer til at passe rollen som produktchef.

Det er endnu uvist, hvad fremtiden byder for Stefan von Stein.

Han har ifølge det svenske website fået en del jobtilbud, men har valgt at fokusere et hundrede procent på Dustin, indtil han er ude. Det sker senest 1. oktober, skriver it24.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S