Stor forhandlerfusion i Slagelse

To forhandlere er gået sammen om at skabe ny stor sjællandsk Microsoft-forhandler med fokus på Dynamics og infrastruktur og opretter samtidig ny butik for at styrke erhvervssalget.

Artikel top billede

De tre ejere af IT Business Center. Fra venstre Anders Thomsen der ejer af Jara IT og er partner i Accendo, Stig Herstal Partner i Accendo og Claus Littau partner i Accendo.

Det handler om at kunne komme ud til flere kunder med flere produkter. Det er opskriften bag fusionen mellem de to Slagelsevirksomheder Jara IT og Accendo. De har slået pjalterne sammen under navnet IT Business Center.

"Vi vil gerne have en større kundemasse at tilbyde vores produkter til," siger Jara ITs direktør Anders Thomsen.

Han fortæller, at fusionen gør IT Business Center til en stærk spiller på Microsoft. Jara IT kommer med ekspertise på Sharepoint og Microsoft Dynamics-produkterne NAV, C5 og CRM, mens Accendo er en infrastruktur-forhandler med ekspertise på Microsofts serverløsninger og har fokus på blandt andet hosting og teleløsninger.

"Vi kan se fordele for begge virksomheder ved at vi får bredere kompetencer hele vejen rundt. Microsoft vil jo også gerne have, at deres forhandlere kan favne hele vejen rundt. Det er klart også en styrkelse i forhold til vores kunder, hvor vi nu kan levere hele paletten rundt," konstaterer Anders Thomsen.

Et væsentlig argument for fusionen mellem de to Slagelse-forhandlere, er muligheden for at komme ud i markedet med flere produkter

"Vi skal vækste på vores omsætning. Det handler om at udnytte vores kompetencer på tværs af virksomhederne bedre. Derfor skal væksten i antallet af medarbejdere heller ikke ske i samme tempo som omsætningsvæksten."

Han understreger samtidig, at der ikke kommer til at ske fyringer i forbindelse med fusionen. Til gengæld vil der blive flyttet rundt på ressourcerne, så de udnyttes bedre.

I forbindelse med fusionen flytter Accendo ind i Jara iTs lokaler. Samtidig foretager It Business Center et offensivt træk og åbner en ny butik.

"Vi har ikke haft fysisk butik før. Det er en satsning på at få en større del af mobil/smartphone-markedet. Det er rent erhvervsrettet. Vi går slet ikke mod de private med denne butik," siger Anders Thomsen.

Fusionen er officiel fra første september, mens butikken åbner midt i november.

Anders Thomsen lægger ikke skjul på, at ambitionerne er store, og allerede næste år, satser han på, at det kan ses på bundlinien.

"Vi forventer i 2013, at en plus en giver fire. Det vil sige, at omsætning ikke fordobles, men firedobles med samme eller en kun lidt større medarbejderstab," er hans melding.

Læses lige nu

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Senior OT Cybersecurity Advisor til Københavns Metro

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Cloud-løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Data Engineer at Metroselskabet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S