Stor forhandlerfusion i Slagelse

To forhandlere er gået sammen om at skabe ny stor sjællandsk Microsoft-forhandler med fokus på Dynamics og infrastruktur og opretter samtidig ny butik for at styrke erhvervssalget.

Artikel top billede

De tre ejere af IT Business Center. Fra venstre Anders Thomsen der ejer af Jara IT og er partner i Accendo, Stig Herstal Partner i Accendo og Claus Littau partner i Accendo.

Det handler om at kunne komme ud til flere kunder med flere produkter. Det er opskriften bag fusionen mellem de to Slagelsevirksomheder Jara IT og Accendo. De har slået pjalterne sammen under navnet IT Business Center.

"Vi vil gerne have en større kundemasse at tilbyde vores produkter til," siger Jara ITs direktør Anders Thomsen.

Han fortæller, at fusionen gør IT Business Center til en stærk spiller på Microsoft. Jara IT kommer med ekspertise på Sharepoint og Microsoft Dynamics-produkterne NAV, C5 og CRM, mens Accendo er en infrastruktur-forhandler med ekspertise på Microsofts serverløsninger og har fokus på blandt andet hosting og teleløsninger.

"Vi kan se fordele for begge virksomheder ved at vi får bredere kompetencer hele vejen rundt. Microsoft vil jo også gerne have, at deres forhandlere kan favne hele vejen rundt. Det er klart også en styrkelse i forhold til vores kunder, hvor vi nu kan levere hele paletten rundt," konstaterer Anders Thomsen.

Et væsentlig argument for fusionen mellem de to Slagelse-forhandlere, er muligheden for at komme ud i markedet med flere produkter

"Vi skal vækste på vores omsætning. Det handler om at udnytte vores kompetencer på tværs af virksomhederne bedre. Derfor skal væksten i antallet af medarbejdere heller ikke ske i samme tempo som omsætningsvæksten."

Han understreger samtidig, at der ikke kommer til at ske fyringer i forbindelse med fusionen. Til gengæld vil der blive flyttet rundt på ressourcerne, så de udnyttes bedre.

I forbindelse med fusionen flytter Accendo ind i Jara iTs lokaler. Samtidig foretager It Business Center et offensivt træk og åbner en ny butik.

"Vi har ikke haft fysisk butik før. Det er en satsning på at få en større del af mobil/smartphone-markedet. Det er rent erhvervsrettet. Vi går slet ikke mod de private med denne butik," siger Anders Thomsen.

Fusionen er officiel fra første september, mens butikken åbner midt i november.

Anders Thomsen lægger ikke skjul på, at ambitionerne er store, og allerede næste år, satser han på, at det kan ses på bundlinien.

"Vi forventer i 2013, at en plus en giver fire. Det vil sige, at omsætning ikke fordobles, men firedobles med samme eller en kun lidt større medarbejderstab," er hans melding.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

IT-Forsyningen I/S

Leder af serverteam

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job