Nordjysk markedsleder skifter direktøren ud med en yngre model

Har fået dansk konkurrence, men sidder stadig tungt på markedet i Norge og Sverige.

Artikel top billede

Retail Planit, som udvikler og sælger it-løsninger til optikere og detailhandlen, har ansat en ny direktør.

"Jeg bliver 65 næste gang, så det var naturligt at lave et generationsskifte nu," siger den afgående direktør Jens Rønholt.

Faktisk blev direktørskiftet gennemført allerede den 1. juli i år, hvor Ulrik Gavlshøj Petersen overtog direktørstolen, og Jens Rønholt fik tid til at koncentrere sig om sine bestyrelsesposter, som omfatter formandsskabet i Vækstcenter Nords bestyrelse ligesom Rønholt også er engageret i Cito IT, der leverer løsninger til apoteker.

Også den nye direktør understreger, at der er "tale om et helt udramatisk vagtskifte".

"Retail Planits bestyrelse har været ude for at finde en afløser, og det blev mig," siger Ulrik Gavlshøj Petersen.

Vi har lokale kompetencer

Retail Planit har datterselskaber i vores nordiske broderlande Norge og Sverige, og det faktum er en af de ting den nye direktør vil kaste ressourcer efter.

"Vi skal være bedre til at udnytte synergier mellem vores svenske, norske og danske virksomheder. Vores løsninger dækker hele det danske marked, og vores organisation dækker nordiske detailhandelskæder med forretninger over hele Norden," siger Ulrik Gavlshøj Petersen.

Han pointerer, at selskabet kan udvikle differentierede løsninger, men samtidig også supportere kunderne i de forskellige lande med lokale folk, der forstår de lokale forhandlere og har de rigtige sprogkompetencer.

De to primære områder for Retail Planit er løsninger til optikere og løsninger til detail, som er alt fra tøj sko, mode og accessories, cykler, radio og fjernsyn.

Konkurrencen mærker virksomheden ikke mindst fra DdD (tidligere Detail Data Danmark), når det gælder løsninger til detailhandlen og OptikIT, når det gælder løsninger til optikerne.

"Vi sidder på 80 procent af optikermarkedet i Norge - og på en overvejende del af det svenske marked. Derudover har vi kunder i en række europæiske lande, men vores styrke ligger især inden for at servicere de nordisk baserede kæder," fortæller Ulrik Galvshøj Petersen.

Fra kunde til konkurrent

Herhjemme ser det noget anderledes ud, efter at optikerne gik sammen og lavede deres egen organisation, OptikIT, som i dag sidder på en stor del af markedet.

"Tidligere leverede vi til, hvad der i begyndelsen var en form for indkøbsforening, men vi er nu gået fra at være underleverandør til at være konkurrent med dem," siger den nye Retail Planit-direktør:

Han mener, at Retail Planits største styrke er, virksomheden kan samle viden fra hele Skandinavien og lave løsninger, der er tilpasset de enkelte markeder i Sverige, Danmark og Norge.

Virksomheden nåede i 2011 et bruttoresultat på 7,8 millioner kroner og et resultat før skat på minus 2,4 millioner kroner. Et underskud, men dog bedre end resultatet før skat i 2010, der endte på minus 3,7 millioner kroner.

Ifølge regnskabsberetningen har der været en positiv udvikling i koncernens datterselskaber, men samlet set "er koncernens forventninger ikke blevet indfriet."

I den forbindelse tilføjer direktøren, at "Retail Planit i forbindelse med vagtskiftet er blevet tilført den nødvendige kapital til, at vi kan eksekvere vores nye nordiske strategi."

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S