Serversalg: Dell vokser - de andre snubler

Som den eneste af de tre store serverproducenter øgede Dell sit salg af servere i andet kvartal.

Artikel top billede

IBM og Hewlett-Packard sad på stort set den samme andel af servermarkedet i andet kvartal (29,2 og 29,6) pct.), men Dell var til gengæld den eneste af de fem største serverproducenter, hvis omsætning voksede i perioden.

Det skriver IDG News Service, som videre beretter, at Dells omsætning voksede med 5,9 procent i kvartalet sammenlignet med samme periode sidste år. Den præstation betød, at Dell nu er verdens tredjestørste serverproducent, og at Oracle og Fujitsu faldt til henholdsvis fjerde- og femtepladsen på den liste.

IBM's serveromsætning gik tilbage med 8,2 procent og HP gik tilbage med 5 procent, ifølge analysehuset IDC.

Unix er en specialitet

Salget af Unix-servere gik også tilbage med et 20,3 procents fald i omsætningen til knap 14 milliarder kroner, hvilket giver Unix en 18,4 procent del af servermarkedet.

"Unix-servere er ved at blive en smallere og mere specialiseret del af servermarkedet. Kunderne er ifølge IDC især brugere, der vil have "høj tilgængelighed og stabilitet i en skalerbar arkitektur."

Linux-servere stod for 22,1 procent af serveromsætningen i kvartalet, mens Blade-servere var ansvarlige for 16,9 procent af alle solgte servere i kvartalet.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect