Leasing-bagmænd i ny konkurs

To tidligere Konica-sælgeres forsøg på at starte en egen kopiforhandler er kuldsejlet.

Artikel top billede

(Korrigeret: Rettelse i artiklens 3. afsnit)
Skifteretten i Kolding erklærede tidligere i denne måned den kun to år gamle Vejle-forhandler Totalkopi konkurs.

Totalkopi blev i sin tid startet af Lars Bo Midtgaard og Claus Andersen, som tidligere stod bag den krakkede Konica Minolta-forhandler, AM IT Partner, som i sin tid blev lukket ned efter afsløringen af et omfattende leasing-cirkus. De blev i den forbindelse politianmeldt og sigtet for bedrageri. Samtidig blev de to sagsøgt af Konica Minolta for et beløb på 1,6 millioner kroner.

På papiret har Totalkopi frem til marts i år været styret af en Birthe Marie Knudsen, som derefter blev afløst af Inge Buhl Pedersen. Selskabet har i sin levetid kun nået at aflevere et enkelt regnskab, som viste et underskud før skat på godt en halv million kroner.

Totalkopis hjemmeside er stadig oppe og køre, men på selskabets telefonsvarer fortælles det, at man er på sommerferie.

Hjemmesiden fortæller desuden om et samarbejde med blandt andet Samsung. Hos Samsung afviser salgschef Henrik Lehd dog, at man skulle have et samarbejde med firmaet.

Som kurator i konkursboet er udpeget advokat Søren Vangsgaard fra advokatfirmaet Szocska. Han er dog meget sparsom med oplysninger, men han bekræfter dog, at det er et kreditorkrav, som har udløst konkursen i Totalkopi. Kurator vil heller ikke fortælle, hvor store de samlede krav mod konkursboet er.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Totalkopis tidligere ledelse.

Læs mere:

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S