Leasing-bagmænd i ny konkurs

To tidligere Konica-sælgeres forsøg på at starte en egen kopiforhandler er kuldsejlet.

Artikel top billede

(Korrigeret: Rettelse i artiklens 3. afsnit)
Skifteretten i Kolding erklærede tidligere i denne måned den kun to år gamle Vejle-forhandler Totalkopi konkurs.

Totalkopi blev i sin tid startet af Lars Bo Midtgaard og Claus Andersen, som tidligere stod bag den krakkede Konica Minolta-forhandler, AM IT Partner, som i sin tid blev lukket ned efter afsløringen af et omfattende leasing-cirkus. De blev i den forbindelse politianmeldt og sigtet for bedrageri. Samtidig blev de to sagsøgt af Konica Minolta for et beløb på 1,6 millioner kroner.

På papiret har Totalkopi frem til marts i år været styret af en Birthe Marie Knudsen, som derefter blev afløst af Inge Buhl Pedersen. Selskabet har i sin levetid kun nået at aflevere et enkelt regnskab, som viste et underskud før skat på godt en halv million kroner.

Totalkopis hjemmeside er stadig oppe og køre, men på selskabets telefonsvarer fortælles det, at man er på sommerferie.

Hjemmesiden fortæller desuden om et samarbejde med blandt andet Samsung. Hos Samsung afviser salgschef Henrik Lehd dog, at man skulle have et samarbejde med firmaet.

Som kurator i konkursboet er udpeget advokat Søren Vangsgaard fra advokatfirmaet Szocska. Han er dog meget sparsom med oplysninger, men han bekræfter dog, at det er et kreditorkrav, som har udløst konkursen i Totalkopi. Kurator vil heller ikke fortælle, hvor store de samlede krav mod konkursboet er.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Totalkopis tidligere ledelse.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S