Leasing-bagmænd i ny konkurs

To tidligere Konica-sælgeres forsøg på at starte en egen kopiforhandler er kuldsejlet.

Artikel top billede

(Korrigeret: Rettelse i artiklens 3. afsnit)
Skifteretten i Kolding erklærede tidligere i denne måned den kun to år gamle Vejle-forhandler Totalkopi konkurs.

Totalkopi blev i sin tid startet af Lars Bo Midtgaard og Claus Andersen, som tidligere stod bag den krakkede Konica Minolta-forhandler, AM IT Partner, som i sin tid blev lukket ned efter afsløringen af et omfattende leasing-cirkus. De blev i den forbindelse politianmeldt og sigtet for bedrageri. Samtidig blev de to sagsøgt af Konica Minolta for et beløb på 1,6 millioner kroner.

På papiret har Totalkopi frem til marts i år været styret af en Birthe Marie Knudsen, som derefter blev afløst af Inge Buhl Pedersen. Selskabet har i sin levetid kun nået at aflevere et enkelt regnskab, som viste et underskud før skat på godt en halv million kroner.

Totalkopis hjemmeside er stadig oppe og køre, men på selskabets telefonsvarer fortælles det, at man er på sommerferie.

Hjemmesiden fortæller desuden om et samarbejde med blandt andet Samsung. Hos Samsung afviser salgschef Henrik Lehd dog, at man skulle have et samarbejde med firmaet.

Som kurator i konkursboet er udpeget advokat Søren Vangsgaard fra advokatfirmaet Szocska. Han er dog meget sparsom med oplysninger, men han bekræfter dog, at det er et kreditorkrav, som har udløst konkursen i Totalkopi. Kurator vil heller ikke fortælle, hvor store de samlede krav mod konkursboet er.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Totalkopis tidligere ledelse.

Læs mere:

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse