Leasing-bagmænd i ny konkurs

To tidligere Konica-sælgeres forsøg på at starte en egen kopiforhandler er kuldsejlet.

Artikel top billede

(Korrigeret: Rettelse i artiklens 3. afsnit)
Skifteretten i Kolding erklærede tidligere i denne måned den kun to år gamle Vejle-forhandler Totalkopi konkurs.

Totalkopi blev i sin tid startet af Lars Bo Midtgaard og Claus Andersen, som tidligere stod bag den krakkede Konica Minolta-forhandler, AM IT Partner, som i sin tid blev lukket ned efter afsløringen af et omfattende leasing-cirkus. De blev i den forbindelse politianmeldt og sigtet for bedrageri. Samtidig blev de to sagsøgt af Konica Minolta for et beløb på 1,6 millioner kroner.

På papiret har Totalkopi frem til marts i år været styret af en Birthe Marie Knudsen, som derefter blev afløst af Inge Buhl Pedersen. Selskabet har i sin levetid kun nået at aflevere et enkelt regnskab, som viste et underskud før skat på godt en halv million kroner.

Totalkopis hjemmeside er stadig oppe og køre, men på selskabets telefonsvarer fortælles det, at man er på sommerferie.

Hjemmesiden fortæller desuden om et samarbejde med blandt andet Samsung. Hos Samsung afviser salgschef Henrik Lehd dog, at man skulle have et samarbejde med firmaet.

Som kurator i konkursboet er udpeget advokat Søren Vangsgaard fra advokatfirmaet Szocska. Han er dog meget sparsom med oplysninger, men han bekræfter dog, at det er et kreditorkrav, som har udløst konkursen i Totalkopi. Kurator vil heller ikke fortælle, hvor store de samlede krav mod konkursboet er.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Totalkopis tidligere ledelse.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS