Artikel top billede

Motorola-ansat fire år i spjældet for industrispionage

Tyveri af forretningshemmeligheder koster en medarbejder hos Motorola fire år i fængsel.

Hanjuan Jin er 41 år og amerikansk statsborger, men født i Kina og nu dømt tyveknægt.

Anklagen lød på, at hun, der har arbejdet som softwareingeniør for Motorola i ni år, har stjålet forretningshemmeligheder, som er endt hos en kinesisk telekommunikations-virksomhed.

Retten i Illinois dømte Jin til fire år i fængsel for tyverierne. Dommer Ruben Castillo fandt dog ikke Hanjuan Jin skyldig i tre anklager for økonomisk spionage til fordel Kina og Kinas militær.

Jin blev fanget, da hun i februar var på vej fra Chicagos O'Hare Lufthavn til Kina på en enkeltbillet. Tolderne fandt mere end 1.000 digitale og papirdokumenter i hende besiddelse, der alle stammede fra Motorola.

Forretningshemmelighederne relaterer til iDEN (Integrated Digital Enhanced Network). En Motorola-teknologi, som blev omdøbt til Motorola Solutions, da den blev skilt ud fra Motorola Mobility i 2011.

Da Jin blev nappet i tolden, arbejdede hun angiveligt for Sun Kaisens, der er et kinesisk selskab, som udvikler telekommunikations-teknologi til det kinesiske militær.

Udover fængselsdommen fik Jin også en bøde på omkring 160.000 kroner og en elektronisk fodlænke med besked på at blive hjemme, indtil hun skal ind og sidde sidst i oktober.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere